https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-pripravuji-memorandum-o-vzniku-centra-pro-komplexni-vyuziti-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice připravují memorandum o vzniku Centra pro komplexní využití odpadu

15.9.2023 01:09 | PARDUBICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Město Pardubice připravuje memorandum ke vzniku Centra pro komplexní využití odpadu (CEKVO). Spolu s Pardubicemi se na něm bude podílet Chrudim a dvě soukromé firmy. Centrum bude zpracovávat plasty, papír a sklo na využitelné suroviny, které výrobci zpracují. Centrum má za cíl snížit množství skládkovaného odpadu, řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).
 

Dosavadní plán předpokládal vznik komplexu situovaného na jednom místě, v průmyslové zóně v Semtíně. Odpad se tam měl svážet, třídit a připravovat pro další využití. Nakonec centrum bude ve více lokalitách.

Služby města Pardubic postaví v kompostárně v Dražkovicích třídicí linku, náklady budou kolem 150 milionů korun. Chrudim připravuje na svém území separační dvůr. Soukromý sektor budou zastupovat pardubické firmy Eko Faktor a Upcycling Technologies.

Podmínkou vzniku CEKVO bude financování z více zdrojů. Pardubice získaly příslib dotace od ministerstva životního prostředí, část peněz by pocházela z rozpočtu města. Města si hradí svoji část projektu, soukromé firmy taktéž. "První výzvy dotační budou v roce 2024, v následujících letech centrum postupně vznikne," řekl Nadrchal.

Memorandum bude schvalovat pondělní zastupitelstvo. "Podporujeme to, protože se jedná o užitečnou věc. Odpady v tomto státě je potřeba velmi akutně řešit," řekl opoziční zastupitel Dušan Stránský (ODS).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

15.9.2023 08:57
Aha, tak proto jsou Pardubice proti spalovně. Chtějí dotace, co bude s "vytříděným" odpadem ....
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist