https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-proveri-stav-unikatniho-arboreta-podle-aktivistu-je-ve-spatnem-stavu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice prověří stav unikátního arboreta, podle aktivistů je ve špatném stavu

28.1.2024 00:35 | PARDUBICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pardubice prověří na konci ledna stav arboreta na sídlišti Dukla. Město reaguje na podnět iniciativy, která upozornila na špatný stav mladých i dospělých stromů. ČTK to řekli náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO) a zástupci iniciativy Za zelenější Duklu. V květnu oslaví arboretum 30 let existence, jsou v něm unikátní dřeviny.
 

"Vnímáme arboretum jako pardubický unikát a výjimečné místo v našem městě. Je proto zcela nepřípustné, aby se údržba a péče o takto významné místo takto zanedbala," řekl ČTK Josef Švejcar z iniciativy.

Arboretum je na okraji sídliště a ohraničují ho ulice Teplého, Československé armády, Rožkova a Staňkova. Zpočátku v něm bylo kolem sedmi desítek druhů dřevin, postupně se jejich počet rozšířil na více než stovku. Aktuální počet druhů by zjistila podrobnější revize.

Některé stromy totiž podle projektu z roku 2014, kdy město nechávalo dendrologickou zahradu omladit, už na svém místě nejsou. Například u domu kultury měly být dvě borovice jeffreyovy, vysazená je tam jedna a je podle Švejcara v žalostném stavu. Na stejném místě chybějí dvě borovice limba. Poblíž mateřské školy není liliovník, dřín panašovaný, borovice hustokvětá nebo pás růží.

"Stav arboreta neodpovídá projektu ... Obvod by ho měl udržovat v souladu s projektem z roku 2014. Stromů tady chybí spousta. Některé stromy jsou nahrazeny jinými," řekl Švejcar. Místo unikátních dřevin jsou někde vysazené třešně, dodal.

"Vidíme tu spoustu mladých dřevin, u kterých je zanedbána celá řada věcí, jsou to výchovné řezy nebo ochrana kmínků proti poškození strunovou sekačkou," řekl ČTK dendrolog Vítězslav Haupt. Iniciativa za zelenější Duklu ho přizvala, aby stav arboreta zhodnotil. Pomohly by kvalitní výchovné řezy nebo nátěry kmenů reflexní barvou, které například chrání kůru přes sluncem, dodal.

"U dospělých stromů je vidět celá řada problémů, může se jednat o chybějící zdravotní řezy a chybějící dynamické vazby. Jsou tady některé stromy, které bychom mohli považovat za provozně nebezpečné," řekl dendrolog.

Mezi nejvzácnější dřeviny arboreta patří korkovník sachalinský, metasekvoje čínská, trnovník lepkavý nebo štědřenec alpský. Metasekvoje byly do roku 1941 známé jen jako zkameněliny, pak ale byly v Číně objeveny živé exempláře.

Zástupci iniciativy byli podle Olgy Kudrnové třikrát na zastupitelstvu obvodu s žádostí, aby se arboretu začalo věnovat. Náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO) slíbila, že město podněty lidí prověří.

"Nejsem také spokojená s údržbou, jestli je to obvodem nebo vysoutěženým zhotovitelem, to zjistíme," řekla Klčová. Jedna kontrola v arboretu bude podle ní v lednu, druhá se uskuteční, až se stromy začnou zelenat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

28.1.2024 08:56
No, tak to dopadá, když se kontrola/údržba neprovádí pravidelně.
A to nejenom v arboretech, že !
Odpovědět
Pe

Petr

28.1.2024 18:05
Rozpálené a vyprahlé město s asfaltem, dlažbou a dvoucentimetrovým trávníkem je ideální místo pro unikátní dřeviny.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.1.2024 20:51 Reaguje na Petr
Byl jsem v Pardubicích kdysi na vojně a jejich park vypadal hodně zajímavě. Dokonce v něm byly jezírka. Jo a minochodem, přes Pardubice protéká Labe, takže o rozpálené vyasfaltované město se vůbec nejedná.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist