https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-se-pripojily-ke-snaze-vysadit-10-mililonu-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice se připojily ke snaze vysadit 10 milionů stromů

25.11.2019 00:16 | PARDUBICE (ČTK)
Zástupci pardubického magistrátu minulý týden vysadili v Polabinách sedm stromů.  / Ilustrační foto
Zástupci pardubického magistrátu minulý týden vysadili v Polabinách sedm stromů. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zástupci pardubického magistrátu minulý týden vysadili v Polabinách sedm stromů. Město se tak připojilo k iniciativě, jejímž cílem je vysázet po celé České republice deset milionů stromů. "Jdeme příkladem všem ostatním. Pokud by chtěli sázet i občané, na jednotlivých obvodech najdou informace jak na to," řekla minulý týden náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).
 

V Gagarinově ulici jsou od minulého týdne na trávníku mezi panelovými domy vysazené tři javory, tři sakury a jedna lípa srdčitá. "Místa se hledají komplikovaně, protože jsou všude inženýrské sítě. Ale další vytipovaná místa máme, protože firmy musí za skácené stromy dělat náhradní výsadbu stromů, a i my jako obvod sázíme stromy," řekl starosta městského obvodu II Radek Hejný (ANO).

Ne všude se výsadba nových stromů hodí, nelze je sázet podél komunikací, kde jsou úzké chodníky, musí se tam totiž vejít osvětlení a dopravní značky. "Možností je umísťovat stromy v přenosných kontejnerech," řekl ředitel Služeb města Pardubice Aleš Kopecký.

Skladba stromů v polabských městech se postupně proměňuje kvůli suchu. Méně se sází jehličnany, smrky nebo borovice, které jsou méně odolné proti klimatickým změnám, uvedl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Miroslav Míča. "Dnes se třeba víc sází platany a lípy nebo obecně původní domácí dřeviny," řekl Míča.

Radnice už předběžně vyhledala vhodná místa, kde lze stromy sázet. Jsou v každém z osmi městských obvodů. Dohromady jich je 47. Zapojit se může kdokoliv. Projekt sázení stromů vymyslela nadace Partnerství a podporuje ho ministerstvo životního prostředí. Klade si za cíl vysázet do pěti let v ČR deset milionů stromů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Kristýna Podhajská

25.11.2019 08:50
... tak hlavně, že jdou příkladem všem ostatním. Na obvodu Pardubice I. byly v rámci této akce stromy sázeny už 12. 11..
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist