https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-uz-nemusi-stavet-pres-cervenak-silnici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice už nemusí stavět přes Červeňák silnici

27.1.2021 01:08 | PARDUBICE (ČTK)
Území Červeňáku má rozlohu zhruba 19 hektarů a město ho nesmí komerčně využívat. Lokalita si udrží přírodní charakter.
Území Červeňáku má rozlohu zhruba 19 hektarů a město ho nesmí komerčně využívat. Lokalita si udrží přírodní charakter.
Foto | Petr1888 / Wikimedia Commons
Pardubice už nemusí stavět přes bývalé vojenské cvičiště Červeňák silnici. Závazek ruší smluvní dodatek s původním vlastníkem, ministerstvem obrany. Celá oblast bude městskou rekreační zónou, uvedl magistrát v tiskové zprávě.
 

Pardubice získaly zadarmo 19 hektarů od ministerstva obrany. S ním si vyjednaly, že tam postaví silnici. Bezúplatný převod proto zahrnoval i povinnost postavit silniční propojku mezi Jesničánky a Pardubičkami. Od té doby se ale podle města stala silnice zbytečná. Nakonec se má totiž stavět jihovýchodní obchvat města.

"Město o stavbě propojky uvažovalo v době, kdy jihovýchodní obchvat byl v nedohlednu. Propojka byla z pohledu města jedinou možností, jak zlepšit dopravní dostupnost například nemocnice. Ulevila by i centru města od části dopravy," řekl primátor Martin Charvát (ANO).

Od roku 2017 Ředitelství silnic a dálnic urychlilo přípravy výstavby jihovýchodního obchvatu, který zajistí potřebnou dopravní obslužnost a propojení obou částí města. Územní rozhodnutí má obchvat od srpna loňského roku.

Pardubice získaly Červeňák na základě dvou smluv v letech 2017 a 2019. Dodatek zrušení závazku stavět silniční propojku již ministerstvo obrany podepsalo, schválilo ho i pardubické zastupitelstvo. Teď ho bude schvalovat ministerstvo financí a pak se smlouva musí zveřejnit v registru smluv.

Území Červeňáku má rozlohu zhruba 19 hektarů a město ho nesmí komerčně využívat. Lokalita si udrží přírodní charakter. Vloni tam radnice opravila první ze dvou mostů přes Chrudimku pro pěší a cyklisty.

"S vjezdem motorových vozidel, s výjimkou vozů IZS, se nepočítá. Do údržby travnatých ploch, ale například i obnovy zaniklého mokřadu se pustili členové Českého svazu ochránců přírody Pardubice. O dalších změnách v areálu rozhodne územní studie," uvedl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

27.1.2021 11:25
Developeři se už viděli jak to zase..rou bytovkami.
Odpovědět
ig

27.1.2021 14:19 Reaguje na Václav Kain
Kdyby tu nebyla spousta lidí natěšených na nový byt, kteří by si jej hned koupili, developery by to ani nenapadlo, to jsou profíci a staví za peníze, ne pro radost :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist