https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubicky-kraj-resi-znecistene-lokality-u-kralik-a-ve-svitavach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubický kraj řeší znečištěné lokality u Králík a ve Svitavách

15.12.2023 22:15 | PARDUBICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pardubický kraj spolupracuje s městy a soukromými vlastníky na odstranění starých ekologických zátěží v regionu. Přispívá na průzkumy znečištěných lokalit u Králík a ve Svitavách, aby bylo možné kontaminace v budoucnu sanovat. Některé už ohrožují životní prostředí v širší oblasti. V minulosti už hejtmanství nechalo odstranit znečištění z několika míst za stovky milionů korun.
 

Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (3PK/SOCDEM) se například sloučeniny rtuti z areálu bývalé Tesly Králíky v Dolní Lipce objevují v Tiché Orlici až k Jablonnému nad Orlicí. "Spolufinancovali jsme rizikovou analýzu, která zmapovala nebezpečné látky. Kvůli možnému úniku do řeky je tam plánovaná sanace. Soukromý vlastník na ni může získat dotaci až 85 procent, příspěvek poskytuje i Pardubický kraj," řekl ČTK vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Martin Vlasák.

Ve Svitavách jsou dvě historicky znečištěné lokality. Zamořené je území kolem bývalé čistírny odpadních vod podniků Vigona a Svitap a rovněž pozemky, kde se v minulosti stáčely ropné produkty z železničních cisteren do blízké benzínové stanice. Kraj poskytl na průzkum příspěvek, další peníze získalo z dotace město.

Podle starosty Svitav Davida Šimka (Sdružení pro město Svitavy) jsou některé pozemky města, další jsou v soukromém vlastnictví. "V jedné lokalitě chce komunální společnost Liko přistavět kanceláře, v druhém případě plánuje soukromá firma vytvořit parkoviště a garáže. Předtím je ale nutné provést analýzu rizik, nakolik jsou pozemky zatížené znečištěním. Kontaminace z bývalé čistírny by také mohla ohrožovat obyvatele sídliště Na Lánech," řekl ČTK Šimek. Na průzkumy mají Svitavy v rozpočtu na příští rok téměř pět milionů korun.

Pardubický kraj už musel řešit sanace několika velkých znečištění. V Boru u Skutče na Chrudimsku nechal zlikvidovat skládku průmyslových odmašťovadel a čisticích látek, v Hodoníně v témže okrese úložiště agrochemikálií. Kontaminace se už dostala do okolí a ohrožovala zdroje pitné vody. Celkové náklady obou sanací se vyšplhaly zhruba na 130 milionů korun, které pocházely z fondů Evropské unie a peněz státu a kraje.

Rekultivace skládky u Lukavice na Chrudimsku stála hejtmanství 80 milionů korun, z čehož 68 milionů získal od Státního fondu životního prostředí. Už předtím kraj musel nechat za 18 milionů korun vyčistit zamořený areál bývalé Tesly v Pardubicích a štolu bývalého dolu u Vranové Lhoty na Svitavsku, která byla zavezena 270 tunami nebezpečného odpadu. Nákladná byla i sanace areálu bývalé Transporty v Chrudimi, který byl zamořen chlorovanými uhlovodíky. Vyčištění území stálo 167 milionů, většinu pokryla dotace z Operačního programu životní prostředí, zbytek nákladů nesl Pardubický kraj. V poslední době byla s pomocí kraje vyčištěna lokalita bývalé chemické čistírny Na Vrtálně v Pardubicích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist