Pařížané v referendu odhlasovali zákaz vjezdu aut do dalších stovek ulic
Nynější referendum by z Paříže mohlo v příštích letech odstranit dalších 10 000 parkovacích míst a doplnit tak 10 000 již zrušených míst z roku 2020. O tom, které ulice se stanou pěšími zónami, se nyní bude rozhodovat na místní úrovni. V každé z 20 městských čtvrtí jich bude pravděpodobně 25.
Šlo o třetí podobný plebiscit v Paříži v posledních třech letech. Předloni francouzská metropole zakázala elektrické koloběžky a minulý rok ztrojnásobila poplatky za parkování pro velká SUV. Voličská účast v obou případech byla velmi nízká, stejně jako minulou neděli.
Podle údajů pařížské radnice se osobní doprava ve městě snížila od doby, kdy se vedení francouzského hlavního města ujali na přelomu století socialisté, o více než polovinu.
Pravicová opozice varovala, že uzavírky silnic mohou omezit obchodníky i záchrannou službu. Pokud opozice v Paříži vyhraje volby, které se konají příští rok, mohla by se přeměna ulic na pěší zóny dostat na okraj zájmu.
Pokud jde o zelenou infrastrukturu, Paříž navzdory nedávným změnám za ostatními evropskými hlavními městy zaostává. Soukromé zahrady, parky, ulice lemované stromy, vodní plochy a mokřady zde podle Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) tvoří pouze 26 procent rozlohy; průměr je 41 procent.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Jaroslav Pokorný
24.3.2025 12:21Já samozřejmě souhlasím s rozšiřováním pěších zón ve městech - protože žiju na polosamotě u lesa - ale co se týče referend, tak jejich výsledky by měly být naprosto nezpochybnitelné. Tedy že by se pro změnu měly vyjádřit min. 2/3 oprávněných voličů. Přičemž nedostavení se by mělo být považováno za vyjádření nesouhlasu.
Majka Kletečková
24.3.2025 14:26 Reaguje na Jaroslav Pokornýpepa knotek
24.3.2025 12:30
Dorian Černý
24.3.2025 13:23
Zejména Zájmena
25.3.2025 10:24 Reaguje na Dorian ČernýRichard Vacek
24.3.2025 15:381. Mohou cizáci parkovat v naší ulici?
2. Mohou cizáci vjíždět do naší ulice?
Lukas B.
24.3.2025 19:08 Reaguje na Richard Vacekjinak: jsem snad asi jedinej, komu připadá divnej ten etatismus, kdy se řeší enviro v okolí škol, a neřeší se v okolí trvale obývaných nemovitostí? WTF?

Peter Sládek
24.3.2025 18:04Inak priemerné náklady na ulicu sa odhadujú na 500.000.- €.
Čo pri 500 uliciach vychádza na 250 miliónov €. Za 4 roky...
Milan Milan
24.3.2025 21:15Břetislav Machaček
25.3.2025 17:50 Reaguje na Milan Milanvoličů, tak by měly být podle vás výsledky taky zrušeny? Podle mne
ano a měly by se rušit výsledky všech voleb, kde je účast pod 50%.
Právo volit by mělo být doplněno o povinnost volit, aby byl ten
výsledek odpovídající názorům všech a nikoliv pouze těch, které
dosud neodradila politika všech stran bez rozdílu jít k volbám.
Než dávat stranám peníze za hlasy voličů, tak by bylo lépe těmi
penězi motivovat voliče jít k volbám a byly by výsledky jiné.
Odvolils? Tak tu máš poukázku na nákup v obchodě a půjdou volit
i ti, co jsou líní zvednout pozadí a pak nadávají na výsledky.
Milan Milan
25.3.2025 20:20 Reaguje na Břetislav MachačekKarel Valenta
25.3.2025 11:41https://denik.obce.cz/clanek.asp?id=6352602
Nová pravidla
Novela č. 169/2008 Sb. proto na základě předchozích zkušeností s výsledky místních referend snížila kvórum pro platnost rozhodnutí v místním referendu z 50 % na 35 % všech osob oprávněných hlasovat v místním referendu. To sice je na jedné straně méně přísným požadavkem pro dosažení platnosti rozhodnutí v místním referendu, na druhé straně však i nadále zůstává poměrně vysoké, aby byla zachována dostatečná reprezentativnost místního referenda. Novela však zároveň změnila ustanovení o počtu hlasů potřebném pro to, aby rozhodnutí v místním referendu bylo závazné. Po účinnosti novely (po 1. červenci 2008) je rozhodnutí přijaté v místním referendu závazné, jestliže pro něj bude hlasovat nadpoloviční většina hlasujících, která však bude zároveň představovat alespoň 25 % všech osob oprávněných hlasovat v místním referendu. Uvedená podmínka (25 % všech osob), která je po novele rozhodná pro dosažení závazného rozhodnutí v místním referendu, má přispět k zachování legitimity rozhodnutí přijatého v místním referendu.
Praktické dopady novely č. 169/2008 Sb. na platnost a závaznost místního referenda lze demonstrovat na příkladu. Předpokládejme, že obec má 100 oprávněných osob zapsaných v seznamu oprávněných osob. Místního referenda se zúčastní 35 osob (tj. 35 %) a místní referendum je tudíž platné. Pro přijetí závazného rozhodnutí je třeba 25 % ze všech oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob, tj. nejméně 25. Pokud se těchto 25 hlasujících ze 35 zúčastněných (tj. jde o 71,43 % ze zúčastněných oprávněných osob) vysloví pro jednu z variant, pak je místní referendum závazné. Podle právní úpravy platné před novelou by účast 35 voličů znamenala neplatnost místního referenda, neboť nebylo dosaženo původní kvórum padesátiprocentní účasti (a i kdyby třeba všech 35 osob hlasovalo pro jednu variantu, tj. 100 % ze zúčastněných oprávněných osob, nemohlo by být toto místní referendum pro orgány obce závazné na rozdíl od stavu po nabytí účinnosti novely č. 169/2008 Sb.). Z uvedeného příkladu je tedy zřejmé, že "váha" hlasu osob oprávněných hlasovat v místním referendu z daného pohledu poněkud "vzrostla".
Lukas B.
25.3.2025 12:36 Reaguje na Karel Valentamříliš malá účast (v tomto případě pařížská 4%) vypovídá o jediném - nikoho to nezajímá a tudíž je tento způsob rozhodování nevhodný.