https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/parizska-aukcni-sin-nabidne-kostru-vzacneho-dinosaura
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pařížská aukční síň nabídne kostru vzácného dinosaura

30.9.2023 00:40 (ČTK)
Možná podoba Camptosaurů.
Možná podoba Camptosaurů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pařížská aukční síň nabídne v říjnu téměř kompletní kostru vzácného dinosaura. Očekává, že by se mohla prodat za 1,2 milionu eur (29,3 milionu Kč), uvedl s odvoláním na aukční síň Drouot server BBC News.
 

Kostra Camptosaura stará 150 milionů let byla objevena v 90. letech ve Wyomingu ve Spojených státech. Dinosaurus dostal přezdívku Barry - po paleontologovi Barrym Jamesovi, který ho našel.

Barry pochází z pozdní jury a je 2,1 metru vysoký a pět metrů dlouhý. Podle odborníků je fosilie "mimořádně dobře zachovalá".

Alexandre Giquello z aukční síně Drouot uvedl, že je neobvyklé vidět kostru dinosaura tak neporušenou. "Lebka je kompletní z 90 procent a zbytek dinosaura z 80 procent," řekl. Aukce se uskuteční 20. října.

Prodej dinosauřích fosilii je vzácný, ročně se jich na celém světě uskuteční jen několik. Část odborníků vyjádřila obavy, že se exempláře dostávají do soukromých rukou.

V dubnu se poprvé v Evropě v aukci prodala kostra Tyrranosaura rexe. Odborník na dinosaury z Edinburské univerzity profesor Steve Brusatte dal v rozhovoru s BBC tehdy najevo obavy, že by kostry, které jsou podle něj vědecky velmi cenné, mohly zmizet v trezorech soukromých sběratelů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist