https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/parizska-dohoda-chce-omezit-emise-kritikum-chybeji-pevne-terminy-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

COP26: Pařížská dohoda chce omezit emise, kritikům chybějí pevné termíny

30.10.2021 01:10 | GLASGOW (ČTK)
Laurent Fabius, prezident pařížské konference, odklepává zeleným kladívkem dohodu o klimatu.
Laurent Fabius, prezident pařížské konference, odklepává zeleným kladívkem dohodu o klimatu.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | COP PARIS / Flickr.com
Základní fakta o pařížské úmluvě OSN o změně klimatu, jejíž naplňování bude jedním z témat další konference OSN o změnách klimatu COP26, která začne ve skotském Glasgow 1. listopadu.
 

Pařížská úmluva OSN o změně klimatu, která byla uzavřena 12. prosince 2015, vstoupila v platnost v listopadu 2016. Podle dokumentu, který nahradil Kjótský protokol, má být oteplování udrženo pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím.

Smlouva ukládá všem smluvním stranám povinnost stanovit si vnitrostátní redukční příspěvky a plnit je. Na základě Dohody se ČR společně s ostatními členskými státy EU zavázala ke společnému cíli snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o nejméně 40 procent ve srovnání s rokem 1990.

Letos v červenci EK představila dosud největší soubor klimatických návrhů, které mají země EU nasměrovat ke splnění přísnějších emisních cílů v roce 2030 (návrh bývá označován jako Zelená dohoda nebo Green Deal). Unijní exekutiva chce v zájmu boje proti oteplování planety mimo jiné skoncovat s výrobou benzínových a dieselových aut, zpoplatnit emise z dopravy či vytápění budov nebo zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie. EK také potvrdila cíl snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů nejméně o 55 procent ve srovnání s rokem 1990. Komise původně usilovala až o 60 procent, po tlaku některých států včetně České republiky ale svůj cíl mírně snížila.

Pařížský smlouva vymezuje okruhy spolupráce při řešení ztrát a škod způsobených negativními dopady změny klimatu mezi smluvními stranami a potvrzuje povinnost rozvinutých států poskytovat finanční podporu rozvojovým zemím. Na finanční podpoře se mohou dobrovolně podílet i ostatní státy. Poprvé se tak jasně připouští, že hospodářská situace v rozvojových státech se vyvíjí a že některé z nich jsou již samy schopné podílet se na financování ochrany klimatu.

Smlouvu dosud podepsalo 197 zemí včetně ČR a k říjnu 2016 se podařilo dosáhnout cíle, aby dohodu ratifikovalo 55 zemí, které se celkově podílejí na více než 55 procentech emisí skleníkových plynů světa. Dohoda pak do 30 dní mohla vstoupit v platnost.

Smlouvu dosud ratifikovalo 192 zemí (ČR v roce 2017). Spojené státy, které jsou po Číně druhým největším producentem CO2, od smlouvy v červnu 2017 odstoupily. Americký prezident Donald Trump uvedl, že dohoda by stála Američany biliony dolarů, zrušila pracovní místa a brzdila ropný, plynárenský, uhelný a zpracovatelský průmysl. Uvedl ale také, že je otevřený novému projednání podmínek dohody. Nově zvolený americký prezident Joe ale Biden hned po letošním lednovém nástupu do úřadu Trumpovo rozhodnutí zvrátil.

Kritici dohodě vyčítají, že nestanoví pevné a závazné termíny pro omezování emisí. Další ekologické konference (COP24 v Katovicích a COP25 v Madridu) sice apelovaly na zúčastněné země na zpřísnění vlastních závazků a některé země je i slíbily, pokud je nebudou plnit, nehrozí jim ale žádný postih.

Pařížská úmluva nahradila Kjótský protokol o snížení emisí skleníkových plynů, na kterém se dohodli zástupci 159 zemí v prosinci 1997 v japonském Kjótu a který vstoupil v platnost v únoru 2005. Podle dokumentu měly být v letech 2008 až 2012 sníženy celkové emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v průměru o 5,2 procenta v porovnání s rokem 1990. Platnost protokolu byla nakonec prodloužena do letošního roku.

Kjótský protokol o snížení emisí skleníkových plynů byl protokolem k Rámcové konvenci OSN o změnách klimatu (UNFCCC), která byla přijata v červnu 1992 v Riu de Janeiro a vstoupila v platnost v březnu 1994. Zlomem se stala konference o změnách klimatu v Dauhá, kde byla platnost Kjótského protokolu prodloužena do roku 2020. Cílem takzvaného Kjótského protokolu II bylo do letošního roku snížit celosvětové emise skleníkových plynů nejméně o 18 procent v porovnání s rokem 1990.

Dokument měl od počátku řadu kritiků. Jedni mu vyčítali, že je vzhledem k vynaloženým nákladů neefektivní, jiní jej zase kritizovali jako málo ambiciózní. Evropa například své cíle splnila, celkově se ale podle zprávy Programu OSN pro životní prostředí koncentrace skleníkových plynů od roku 2000 zvýšila asi o 20 procent.

USA Kjótský protokol podepsaly, ale odmítly jej ratifikovat s tím, že by poškodil jejich hospodářství, a protože se ke konkrétnímu závazku snižování emisí nepřipojily Čína a Indie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.10.2021 05:15
Každá dohoda směřující k prospěchu lidstva je dobrá dohoda. Ale zrovna v tomto případě si nejsem jistý jejím provedením, protože dostávají obrovský prostor doslova zelené fantasmagorie -- chiméry o tom jak OZE nahradí fosil včetně jádra , totální e-mobilita , vodíkové hospodářství, hyper skladování energií apod. , a to vše během několika let.

Z vládních týmů se vyhodili odborníci a nahradili se ideology, kteří m.j. nechápou řadu základních věcí .

a) OZE jsou časově nestabilní a nepředvídatelné zdroje energií, nikdy nemohou tvořit páteř energetiky
b) pouze jádro je schopné postupně nahradit fosilní energií ve větším rozsahu
c) přestavba energetické infrastruktury je dlouhodobá záležitost
d) je nutné zbourat tabu, že o početnosti lidské populace se otevřeně nemluví , Země má pouze konečnou plochu a je schopna uživit pouze konečný počet lidí
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.10.2021 12:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
Lidská populace se brzy zredujuje sama, v Africe bude zcela neobyvatelno.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.10.2021 09:02 Reaguje na Pavel Hanzl
v Africe ještě nezapomněli, že umírání je součástí života...v Evropě jsme na životě závislý, tedy na těch libidech a tak se bojíme nemocí, daní, ztrát zaměstnání tedy svých vysněných představ o zaměstnání a dalších a dalších úžasných představách až zapomínáme, vnímat tu krásu, která kolem nás je a užít si to, co právě je a ne ty svoje chiméry nesmyslných představ o tom, jací bychom chtěli být aq komu by jsme se měli zavděčit, aby jsme mohli být ležerně řečeno línější a pohodlnější.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

30.10.2021 07:28
Základem je nepodepisovat žádné právně závazné dokumenty. Politik by si měl uvědomit, že se nejedná jen o cár papíru, ale o něco, co jeho zemi může vyjít pěkně draho.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.10.2021 10:41 Reaguje na Richard Vacek
Úplným zákldem je nepodepisovat zásadně nikdy nic, ČR obehnat ostnatým drátem (to umíme) a až to řachne, zaházet to celé hnojem.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.10.2021 11:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Úplným základem je zachovat si zdravé racionální uvažování a nepodlehnout mediální masáži, že ti "vejš" jsou neomylní a nedotknutelní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.10.2021 12:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Úplným základem je pochopit klimatickou tragédii.
Od ní se odvíjí všechny jevy, které nejste schopen pochopit.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.10.2021 12:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Ještě nám sem napište, co básník míní klimatickou tragédií.
Lidstvo čelí podstatně větším výzvám než je fraška se sodovkáčem, pouze si to ještě neuvědomuje.
Namátkou kolaps biodiverzity, exponenciální nárůst toxických odpadů , bezuzdné drancování přírodních zdrojů i strmý růst populace.
Green Deal bohužel bude ještě některé negativní jevy akcelerovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.10.2021 14:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Poslení zprávu IPCC jste četl, tak nechápu, co nechápete.
Že jí nevěříte je jen váš osobní problém. Ta zpráva není o logaritmických rovnicích a jiných marginalitách, ta nese velmi zásadní informaci.
A ta je ve vývoji klimatu dle způsobu, jak se k tomu lidé postaví. Skutečné důsledky tam napsané nejsou (to je už jiná zpráva, více neurčitá), ale oteplení o +2°C by mělo už velmi tragické následky.
Podle našeho jednání to můžeme dotáhnout na +5.7°C, což je ovšem konečná.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.10.2021 18:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Jestli někdo Zprávě IPCC věří nebo nevěří je nepodstatné.
Správnou otázkou je , jaká je její skutečná pravdivostní hodnota.
A tady musí víra bokem. Nastupuje důkaz (není) anebo testování jak minulé zprávy dopadly v porovnání s realitou. No, na chlubení to není.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2021 12:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ta zpráva je zpracována tak, že její závěry jsou limitně stoprocentně pravdivé. Samozřejmě se nazabývám marginalitami. Minulé zprávy předvídaly současný vývoj taky velmi solidně, spíš je realita horší.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

31.10.2021 13:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Dokelu ale čo sa vlastne deje? Jediné na čo ste sa zmohli je konštatovanie, že vyschla Sahara za 2000 rokov. To je celé. Fakt si myslíte že by tá Sahara nevyschla ak by sme nepálili uhlie? Kde je tá vaša REALITA?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2021 15:42 Reaguje na Vladimir Mertan
Dokelu sa neděje NIČ!!!
Sedíte na tuně dynamitu a sledujete doutnák, jak vám ohýnek míří pod p.del.
A čo sa děje? NIČ!!
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

31.10.2021 19:29 Reaguje na Pavel Hanzl
To som rád, že ste to uznal že sa nič nedeje. Takže máme iba to budúce strašenie, ktoré nemá žiadny reálny základ.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2021 20:01 Reaguje na Vladimir Mertan
Ten reálný základ je ta tuna dynamitu, popsaná v šesté zprávě IPCC.
Že neumíte číst, nikoho skutečně nezajímá.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.10.2021 09:06 Reaguje na Pavel Hanzl
ono by bylo dobé říci, že ne každý je zvědavý na váš klimatický žal, z čehož pramení krátkozrakost řešení a neschopnost globálních hodnocení s regionálním charakterem
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2021 15:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To globální řešení by mě fakt zajímalo pro dobu, kdy tu bude +5.7°C a letní vedra půjdou běžně přes +70°C.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

31.10.2021 17:06 Reaguje na Pavel Hanzl
+70°C? A není to trochu málo, Antone Pavloviči?
Jinak v odkazu jsou globální teploty hluboko do minulosti. Byl tehdy na Zemi život, strádal, nebo se mu dařilo dobře?
https://miro.medium.com/max/921/0*3Vm0copgT8K-pcRm.gif
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2021 20:04 Reaguje na Richard Vacek
Náš ekosystém se vyvinul za milióny let v teplotách dnešních a nižších.
Ve druhohorách by člověk bez skafandru nepřežil a současný ekosystém už vůbec ne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2021 20:10 Reaguje na Richard Vacek
Ten graf je dost bizardní, ty, co jsem viděl já byly podobné, ale vypdaly silně jinak. Autor vypadá podezřele.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2021 20:11 Reaguje na Richard Vacek
Koncem století můžou jít letní extrémy možná přes +80°C. To nás už hlava bolet nebude.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.11.2021 15:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Nebojte se toho, přidejte. Klidně na tu stovku, krev se nám bude vařit v žilách:-))).

Odpovědět
V

Vladimir Mertan

31.10.2021 19:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Samozrejme také sú fyzikálne zákony :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2021 20:04 Reaguje na Vladimir Mertan
Samozrejme a čo?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist