https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/parizsky-metar-a-popelar-se-stal-hvezdou-socialni-site-tiktok
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pařížský metař a popelář se stal hvězdou sociální sítě TikTok

6.3.2021 12:28 | PAŘÍŽ (ČTK)
Kvůli epidemii Francouzi ještě častěji než dřív stravují přímo v ulicích. Pro Ludovica to znamená více odpadků k uklízení a také více videí. Často na nich ukazuje, jak místo vypadalo, když přišel, a jak po jeho úklidu.
Kvůli epidemii Francouzi ještě častěji než dřív stravují přímo v ulicích. Pro Ludovica to znamená více odpadků k uklízení a také více videí. Často na nich ukazuje, jak místo vypadalo, když přišel, a jak po jeho úklidu.
Foto | Franck / Unsplash
Jednoho pařížského metaře a popeláře rozčilovaly odpadky poházené okolo košů, které musel každý den sbírat. Ludovic Franceschet se proto rozhodl začít točit krátká videa, aby zejména mladou generaci naučil, jak správně zacházet s odpadem. Po několika měsících se stal hvězdou sociální sítě TikTok, píše agentura Reuters.
 

Ludovicu Franceschetovi je 45 let a jako popelář pracuje poslední čtyři roky. První video zveřejnil na jaře a jeho samotného překvapilo, když mělo 34 000 shlédnutí, řekl v rozhovoru se stanicí France Info. Začal poté točit videa častěji, aby přispěl k ochraně planety a později také aby propagoval povolání popeláře.

Když dnes pracuje v ulicích Paříže, je na denním pořádku, že ho někdo pozná a dá se s ním do řeči. "Každý sledující na TikToku je pro mě jeden mladý člověk, který se něco dozvěděl o životním prostředí," vysvětluje Franceschet v reportáži France Info. Jeho účet dnes sleduje přes 59 000 uživatelů TikToku a některá videa mají desetitisíce shlédnutí.

@ludovicf_off

Fier d’être Éboueur, un métier plus que utile #éboueurs #EarthCleaners #avantaprès #pourtoi #foryoupage #foryou #USA

♬ son original - EarthCleaner

Kvůli epidemii koronaviru jsou ve Francii zavřené restaurace a tak se Francouzi ještě častěji než dřív stravují přímo v ulicích. Pro Ludovica to znamená jediné - více odpadků k uklízení a také více videí. Často na nich ukazuje, jak místo vypadalo, když přišel, a jak po jeho úklidu.

Jako metař a popelář pro francouzské hlavní město si Franceschet měsíčně vydělá asi 1500 eur (39.500 korun) čistého, minimální čistá mzda ve Francii je 1230,61 eura (32 404 korun).

Nedopalky od cigaret na zahradě svých rodičů a odhozené papírové sáčky prý sbíral už jako malý chlapec. V dospělosti pracoval jako pečovatel pro pacienty s rakovinou a autisty. Svou současnou práci považuje za poslání, protože jeho "sen je jednoduchý: mít čistou planetu," píše Reuters.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist