https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pasivni-domy-usporne-domy-nejen-pro-bohate
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pasivní domy - úsporné domy nejen pro bohaté

21.4.2010 14:24 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ekolist.cz)
„Pasivní domy představují nejvyšší standard energeticky efektivní výstavby. Není to ale záležitost jen pro bohaté. Z definice se jedná o domy energeticky úsporné, což pro majitele přináší jistotu do budoucnosti. Jde o domy dořešené do sebemenšího detailu, které poskytují komfortní a zdravé bydlení,“ řekl Juraj Hazucha z Centra pasivního domu na semináři „Pasivní dům – bydlení pro Vás“.
 

Pasivní dům Hostětín
"Kdo si buduje energeticky šetrné bydlení, má většinou zájem být úsporný i v dalších aspektech, jako jsou například elektrické spotřebiče," říká architekt Aleš Brotánek. Na snímku pasivní dům v Hostětíně, který slouží i jako penzion.
Ilustrační foto: Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz

Odborníci a architekti firem zabývajících se výstavbou pasivních domů (pasivní dům viz box) přednesli příspěvky přibližně čtyřem desítkám zájemců z řad stavitelů, investorů i širší veřejnosti. Zkušenosti z praxe týkající se například dotačního zajištění stavby přednesl Karel Srdečný ze společnosti EkoWATT. „Sehnat peníze na zajištění stavby se může zdát složité, ale ty peníze v zásadě dostupné jsou,“ říká Karel Srdečný. Zdeněk Zikán ze společnosti Atrea hovořil o problematice větracích systémů. „Kvalitní větrací systém zajistí vyrovnaný přísun čerstvého vzduchu a odfiltrování oxidu uhličitého, nesmíte ale zapomínat na pravidelnou výměnu filtrů v zařízeních,“ říká Zdeněk Zikán.

Když se řekne pasivní dům, pak nutně nemusí jít o novostavbu. I stávající budovy lze upravit tak, aby na pasivní standard dosáhly. „Většina bytového fondu České republiky je zástavba starší dvaceti let. V těchto domech se vytápění podílí na veškerých nákladech na energiích více než dvěma třetinami,“ říká Juraj Hazucha. Podle něho je problém, že se většina financí z dotací na zateplení neefektivně vyčerpala na opatřeních, které nemají zásadní význam a vyznačují se krátkou životností. Například paneláková sídliště byla zateplována izolací o síle 5-8 cm, která je naprosto nedostatečná, jak se prý ukázalo o několik sezón později. Přitom je podle něho paradoxně u panelového bydlení přeměna na pasivní standard snadnější. Unifikované sídlištní stavby totiž nevyžadují náročný projekt, jak je tomu u rodinných domů, kde je každý „originál“.

Praktické stránce výstavby se věnoval architekt Aleš Brotánek ze společnosti AB Design studio. Na názorných příkladech demonstroval řadu možných chyb a nedostatků, kterých se je zapotřebí při zakládání stavby vyvarovat. „Klíčové rozhodnutí děláme ve chvíli, kdy chceme zateplovat. Pokud se zateplovat rozhodneme, pak se optimální tloušťka izolace pohybuje v rozmezí 20-40 cm,“ říká Brotánek. Podle něho se v praxi používá izolace jen pětinové tloušťky. „Přitom izolace je nejlevnější prvek z celé stavební úpravy,“ říká Brotánek.

Z pozice architekta předvedl řadu modelových i realizovaných staveb, ve kterých byla před klasickými izolačními materiály jako je minerální vata či polystyren dána přednost materiálům přírodním, dřevovláknu, slámě, konopí a lnu. „Užití přírodních materiálů snižuje celkovou ekologickou stopu stavby,“ říká Brotánek a prokračuje: „kdo si buduje energeticky šetrné bydlení, má většinou zájem být úsporný i v dalších aspektech, jako jsou například elektrické spotřebiče.“ Navíc dodává, že stavba pasivního domu je výtečným způsobem, jak podpořit domácí ekonomiku v době finanční krize. „Pokud investujeme do úsporných systémů, podporujeme tím vlastní trh,“ tvrdí Aleš Brotánek.

Představen byl i modelový projekt „Dům stromů“ architekta Josefa Smoly, který bude v Průhonicích sloužit jako informační a vzdělávací středisko ekologické výchovy. Tato stavba má být mimořádná zapuštěním živých přírodních materiálů do samotné konstrukce.

Seminář uspořádalo sdružení Calla v Českých Budějovicích v pátek 9. dubna. Sdružení Calla připravuje na květen exkurzi po rakousko-českém pomezí s prohlídkami vybraných staveb pasivních domů. Případní zájemci o problematiku pasivních domů mohou nalézt více informací a podnětů 14-15.10 2010 na Mezinárodní konferenci v Brně, věnované problematice pasivních a nízkoenergetických domů.

Co je pasivní dům?

Pasivní dům se vyznačuje zhruba desetinásobně nižší tepelnou spotřebou, než standardní zděná stavba, konkrétně tepelnou spotřebou menší než 15 kWh/m2 za rok. Díky tomu se pasivní dům obejde bez klasické topné soustavy – po většinu roku si vystačí s tepelnými zisky od osob, spotřebičů, dopadajícího slunečního záření. Důraz se klade na užití kvalitních izolačních materiálů, zajišťujících maximální těsnění a vhodný systém rekuperace, tedy předávání tepla z odváděného odpadního vzduchu chladnějšímu čerstvému vzduchu.


reklama

 
Radomír Dohnal, mmo
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist