https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pavel-den-po-nastupu-do-funkce-jmenoval-hladika-ministrem-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel den po nástupu do funkce jmenoval Hladíka ministrem životního prostředí

10.3.2023 11:48 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Prezident Petr Pavel dnes den poté, co se ujal funkce hlavy státu, jmenoval místopředsedu KDU-ČSL Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Předchozí prezident Miloš Zeman jmenování začátkem roku odmítl, což lidovci označili za protiústavní, kompetenční žalobu ale s ohledem na končící mandát bývalé hlavy státu nepodali. Vláda nebyla kompletní od začátku listopadu, kdy ze zdravotních důvodů skončila na ministerstvu životního prostředí (MŽP) Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
 

Lidovci navrhli Hladíka na ministra loni v říjnu, u jeho nominace setrvali i poté, co policie v kauze přidělování městských bytů v Brně zasahovala i v Hladíkově kanceláři. Premiér Petr Fiala (ODS) s návrhem čekal do konce minulého roku s ohledem na možný posun v kauze, policie však Hladíka z ničeho neobvinila. Od listopadu byl řízením MŽP pověřený ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pavel při ceremoniálu na Pražském hradě ocenil, že hned den po inauguraci může učinit podobný pracovní krok. "A ukončit dlouhé období různých dohadů a výhrad. Z toho, co jsem si měl sám možnost zjistit, tak prázdných," řekl Pavel. Zeman vedle brněnské kauzy vyčítal Hladíkovi i nedostatečné vzdělání v oboru. Vadilo mu i to, že ve stranickém tisku publikoval inzerát, kterým hledal náměstka a spolupracovníky pro svůj budoucí tým na ministerstvu, ač ještě nebyl jmenován.

Jmenování podle Pavla umožní Hladíkovi, který byl na ministerstvu dosud náměstkem, plnohodnotně pracovat. Uvolní ruce také Jurečkovi. "Role ministerstva životního prostředí je v dnešní době mimořádně důležitá, rád bych ocenil i roli resortu na úspěšném předsednictví v (Radě EU)," uvedl Pavel.

Úkoly ministerstva jsou důležité nejen pro životní prostředí, ale pro strukturálně postižené regiony, řekl Pavel. "Bude velice důležité, aby zdroje, které jsou na pomoc těmto regionům vyčleněné, byly využity s maximální efektivitou," zdůraznil. Za další Hladíkovy úkoly považuje ochranu vody, zemědělský zákon, zákon o ochraně přírody, ale také problematiku odpadů či recyklace.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

10.3.2023 12:38
A co takhle trochu úcty k novému prezidentovi a v titulku mu přiznat i jeho funkci?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

10.3.2023 16:36
Snad neudělá prezidentovi ostudu. Bylo by smutné, kdyby za jeho ministrování vypluly nějaké "malé domů".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.3.2023 16:55 Reaguje na Richard Vacek
To vyplují vždycky, to bývá problém, ale když vyplují velké až největší, tak je pohodička a nic se neděje. Dost záleží na koho vyplují, u nás máme dva metry a rozdílnou délkou o několik parníků.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.3.2023 07:51 Reaguje na Richard Vacek
Tak se pan prezident konečně začal vyplácet svým podporovatelům a chlebodárcům. No , a snad se Hladík osvědčí :-)
Odpovědět
sv

sv

11.3.2023 14:58 Reaguje na Petr Pekařík
Nikoli "konečně". Bývalý hradní čučkař nedělal nic jiného, než že dohazoval a kryl kšeftíky jeho kamarádíčků.
Odpovědět
va

vaber

11.3.2023 09:21
soudruh prezident a nový ministr se k sobě ,svým morálním profilem , skvěle hodí,
proto byl jmenován hned prví den
Odpovědět
sv

sv

11.3.2023 15:03 Reaguje na vaber
Ano, soudruh bývalý hradní čučkař s k diletantovi, který kryl burešovu ekologickou katastrofu jistě hodí. Ale to určitě není "nový ministr".
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist