https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pet-nosorozcu-odjede-v-nedeli-ze-dvora-kralove-do-rwandy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pět nosorožců odjede v neděli ze Dvora Králové do Rwandy

19.6.2019 00:20 | DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK)
Pětici nosorožců čeká v neděli téměř třicetihodinová cesta do národního parku Akagera ve Rwandě. Tu stráví každý ve své přepravní bedně. Na pobyt v ní si nejdříve musí postupně zvyknout.
Pětici nosorožců čeká v neděli téměř třicetihodinová cesta do národního parku Akagera ve Rwandě. Tu stráví každý ve své přepravní bedně. Na pobyt v ní si nejdříve musí postupně zvyknout.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Simona Jiřičková / Safari Park Dvůr Králové / facebook.com
Pět vzácných nosorožců černých dvourohých by mělo v neděli odjet ze ZOO Dvůr Králové nad Labem do středoafrické Rwandy. Půjde o dosud největší převoz nosorožců z Evropy do Afriky. Ve Rwandě mají zvířata podpořit tamní v minulosti vyhubenou populaci nosorožců. Detaily k transportu zoo sdělí ve čtvrtek na tiskové konferenci, sdělila mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Dvorská zoo patří k největším a nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě.
 

Tři nosorožci pro Rwandu budou z chovu dvorské zoo, další dva budou ze zoo Flamingo Land ve Velké Británii a z dánské zoo Ree Park Safarie. Nosorožci z ciziny se na letecký transport připravují ve Dvoře Králové od loňska. Ve Rwandě budou umístěni v národním parku Akagera.

Všichni nosorožci vybraní k přesunu do Afriky jsou takzvaného východního poddruhu, jehož ve volné přírodě žije odhadem posledních asi 900 jedinců. Ve Rwandě byli nosorožci v souvislosti s občanskou válkou v polovině 90. let minulého století zcela vyhubeni. Předloni byla do Rwandy přemístěna skupina 18 nosorožců dvourohých východního poddruhu z jižní Afriky.

Zvířata pro Afriku zoologové vybírali ze všech zhruba 90 nosorožců dvourohých, kteří v Evropě ve 22 zoologických zahradách žijí. Kritérii byla genová vybavenost zvířat a jejich věk. Rwanda zvířata dostane jako dar.

Přesunem nosorožců do Rwandy dvorská zoo navazuje na projekt návratu nosorožců do tanzanského národního parku Mkomazi. V roce 2009 zoo do Tanzanie poslala tři nosorožce a v roce 2016 jednoho. Samice Deborah z první tříčlenné skupiny v Tanzanii zatím porodila tři mláďata. Další dvě mláďata má v Africe dvorský samec Jamie se dvěma jinými samicemi.

Dvorská zoo chová nosorožce dvourohé východního poddruhu jako jediná v Česku, nyní má stádo o 19 kusech. Nosorožci se do Afriky vracejí ze Dvora Králové po pěti generacích chovu v zajetí. Předci dnešních nosorožců se do dvorské zoo dostali z Afriky na přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy je z expedic přivezl tehdejší ředitel zoologické zahrady Josef Vágner.

Dvorská zoo poslala v roce 2009 do keňské rezervace Ol Pejeta i čtyři severní bílé nosorožce. Po úhynu samců Suniho a Sudána zbývají nyní v Keni dvě samice, kteří jsou posledními zvířaty svého druhu na světě. Druh se nyní vědci pokouší zachránit pomocí umělých technik reprodukce, protože zvířata v Ol Pejetě se přirozeně rozmnožit už nedokážou.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Rychtera
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

19.6.2019 08:52
Hlavně aby je tam hned někdo nesejmul :-(
Odpovědět
RP

Roman Papík

19.6.2019 18:13
Teď to zachraňujete za stovky milionů. Místo toho, abyste včas chránili jejich životní prostředí! Proč? !!!!! Aby byl kšeft...
Odpovědět
ig

19.6.2019 19:05 Reaguje na Roman Papík
Jak se dá chránit životní postředí ve Rwandě, když tam vypukne válka s téměř miliónem mrtvých? Ano, byl tam vyslán směšně malý kontingent mírových vojsk, ale to byl takový malý Vietnam - politickými tlaky jim bylo zabráněno konat svou práci a tudíž následoval exodus miliónů lidí. Že při tom zabili a snědli nějaké nosorožce (konkrétně všechny co tam měli) a prodejem paroží si ještě přivydělali, je už jen důsledek neschopnosti místní vlády a podivných politických zájmů okolních zemí...
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist