https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pet-rysu-v-beskydech-dostalo-sledovaci-zarizeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pět rysů v Beskydech dostalo sledovací zařízení

9.4.2021 13:46 | BRNO (ČTK)
Mapa pohybu mladého rysího samce Emana za necelý rok sledování pomocí satelitní telemetrie.
Mapa pohybu mladého rysího samce Emana za necelý rok sledování pomocí satelitní telemetrie.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Duľa / Mendelova univerzita v Brně, Hnutí DUHA Olomouc a Zoo Ostrava
Vědcům z brněnské Mendelovy univerzity se podařilo v centrální části Moravskoslezských Beskyd odchytit pět rysích samců, kterým dali sledovací obojek. Odborníci chtějí zmapovat důležité koridory, kterými velké šelmy a další zvířata procházejí, uvedly Mendelova univerzita v Brně, Hnutí DUHA Olomouc a Zoo Ostrava.
 

Prvním odchyceným rysem se stal už na jaře 2020 roční samec Eman, kterému vědci nasadili telemetrický obojek krátce po jeho osamostatnění. Mladý samec, jenž si stále hledá teritorium, se za rok sledování pohybuje na rozsáhlém území od Lipníku nad Bečvou přes Hostýnské vrchy, Vsetínské a Moravskoslezské Beskydy až po Kysuce na Slovensku. V době letošní rysí říje se pak podařilo odchytit a vybavit sledovacím obojkem další čtyři rysy. Tři z nich jsou mladí dvouletí kocouři, čtvrtý je pětiletý jedinec.

"Rysi žijí skrytě a údaje o tom, kudy se krajinou pohybují, nám mohou významně pomoci při jejich ochraně. Pokud se nám podaří zajistit prostupnou krajinu, prospěje to nejen rysům, ale i dalším živočichům. Rysy v Beskydech ale bohužel neohrožuje jen doprava, ale i pytláctví," uvedl František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Beskydy.

Mapa pohybu mladého rysího samce Emana za necelý rok sledování pomocí satelitní telemetrie
Mapa pohybu mladého rysího samce Emana za necelý rok sledování pomocí satelitní telemetrie
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Mendelova univerzita v Brně, Hnutí DUHA Olomouc a Zoo Ostrava

Rysi dostali satelitní telemetrický obojek. "GPS telemetrie je jedním ze základních nástrojů pro efektivní výzkum a ochranu mnoha druhů zvířat na naší planetě. Kromě definování kritických míst z hlediska dopravy a poznání klíčových koridorů se zaměříme i na potravní ekologii, vnitrodruhové nebo mezidruhové vztahy," uvedl Martin Duľa, vedoucí odchytového týmu a zoolog z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

Sledování pomocí telemetrie vědci nastavují na určité časové období. Zvířata proto nemusí zpětně odchytit a sledovací zařízení jim sundat. "Všichni rysí samci jsou v pořádku, loví a jsou v dobré kondici. Sledovaným zvířatům obojek po určité době automaticky sám odpadne," doplnil Duľa.

Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma žijící na českém území. Největší populace žije v jihozápadních Čechách a navazujících oblastech v Bavorsku a Rakousku, kde je 60 až 80 dospělých rysů. Je to plachá a samotářsky žijící šelma. Loví menší kopytníky. Svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy. Vyniká bystrým zrakem a má také výtečný sluch. Je chráněným druhem a patří mezi silně ohrožená zvířata.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LZ

Leon Zumr

11.4.2021 17:34
Docela by mě zajímalo jak vyřídily povolenku od uživatele honitby :-))
Odpovědět
bu

běžný uživatel

11.4.2021 21:02 Reaguje na Leon Zumr
Co má uživatel honitby společného s rysem?????
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

18.4.2021 16:32 Reaguje na Leon Zumr
To je vtip? Především museli mít povolení od ochranářů a orgánu ochrany zvířat, bylo nutné vypracovat projekt pokusu a mít jej schválený, stejně jako lidé tenhle projekt realizující musí mít složenou zkoušku ze zákona na ochranu zvířat proti týrání. Tož tak.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist