https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/petice-proti-silnici-v-lokalite-v-hradci-kralove-ma-temer-4000-podpisu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petice proti silnici v lokalitě v Hradci Králové má téměř 4000 podpisů

11.5.2020 00:25 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Přírodní památka Na Plachtě má celkovou rozlohu více než 60 hektarů, část lokality Na Plachtě 3 má rozlohu asi 17 hektarů a kraj ji vyhlásil přírodní památkou v roce 2012. / Ilustrační foto
Přírodní památka Na Plachtě má celkovou rozlohu více než 60 hektarů, část lokality Na Plachtě 3 má rozlohu asi 17 hektarů a kraj ji vyhlásil přírodní památkou v roce 2012. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP Jaro Jaroměř
Petici proti vybudování silnice na okraji Hradce Králové přes přírodní památku Na Plachtě 3 a proti zadání průzkumu lokality podepsalo za necelé dva týdny téměř 4000 lidí. Autoři petice tvrdí, že radnice zamýšlí vést přes lokalitu komunikaci, která by poškodila značnou část přírodní památky. Zástupci radnice to ale minulý čtvrtek na setkání s petenty na Moravském Předměstí v místě, kde by silnice mohla začínat, důrazně odmítli. Primátor Alexandr Hrabálek (ODS) dokonce vyzval autory, aby se městu omluvili a petici pro nedůvodnost stáhli.
 

"Celá petice a plánek pod ní uvedl obyvatele v omyl, mohli si myslet, že chceme narušit tuto vzácnou lokalitu, a to není pravda. Nikdy bychom si to nedovolili. Petice je bezpředmětná," řekl novinářům Hrabálek.

Vedení města zadalo kvůli zamýšlené komunikaci průzkum včetně biologického hodnocení oblasti za 350.000 korun. V zadání nebyla žádná varianta silnice stanovena. Podle sdělení radnice minulý týden ve čtvrtek by mělo jít asi o třísetmetrový úsek od parkoviště u Lidlu podél betonového plotu areálu Petrof, který by vedl do průmyslového areálu. Přírodní památku by tak silnice zasáhla okrajově. Cílem je zlepšit dostupnost nového sídliště v Malšovicích a průmyslové zóny. Výsledky by měla mít radnice v létě.

"Chceme nechat prověřit území (přírodní památky) v blízkosti plotu areálu firmy Petrof. Pokud se ukáže, že tady nic stavět nemůžeme, nic se stavět nebude. Za našeho vedení nebyla nikdy varianta zmiňovaná v petici na stole. Rozhodně se nejedná o komunikaci až ke kruhové křižovatce v ulici Na Brně. Nejsme hloupí, abychom komunikaci vedli středem chráněného území," řekl Hrabálek.

Autoři petice ale tvrdí, že o variantě zmíněné zástupci radnice se dozvěděli až ve čtvrtek. Tuto variantu neodmítli. Petici přesto stáhnout nehodlají. "Varianta, že to povede přes přírodní památku, byla jednou z verzí. Byl na ně vyvinut tlak a takto jednají. Petice poukazuje i na mrhání finančními prostředky města. Znovu provádět průzkum v této lokalitě nemá smysl, území bylo již prozkoumané," řekl spoluautor petice a entomolog Jan Pelikán.

Radnice oponuje tím, že podobné biologické hodnocení vzniklo sice už v roce 2016, ale je nutné mít nové kvůli změně legislativy v roce 2018. "Mělo by nám mimo jiné ukázat, zda by vůbec trasa podél plotu byla proveditelná a zda je možné situaci řešit jinak. Jakmile bude hodnocení hotové, což by mělo být zhruba do konce roku, bude následně předloženo orgánu ochrany přírody a krajiny, který se k celé záležitosti musí vyjádřit," uvedl náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).

Přírodní památka Na Plachtě má celkovou rozlohu více než 60 hektarů. Část lokality Na Plachtě 3 má rozlohu asi 17 hektarů a kraj ji vyhlásil přírodní památkou v roce 2012. Hlavním předmětem ochrany tohoto území jsou suchá vřesoviště, obnažené písky, periodické vodní plochy, luční společenstva a zvláště chráněné druhy obojživelníků a plazů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

11.5.2020 08:32
Jo tak pan primátor je z ODS.... tomu, že by podpisem jeho pera nedošlo k ohrožení ŽP jistě všichni věří.. :) je to zřejmě stejně výborný a chválihodný ochránce ŽP jako Klaus....
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.5.2020 13:41
Já bych magistrát nepodceňoval a pro jistotu si zajistil drobné vlastnické právo k části plochy.
Jak jistě víte, novelou stavebního zákona (2016) byly spolky vyšachovány ze hry právě v obdobných záležitostech. Ústavní soud to má na stole přes tři roky !!! (zpravodaj Suchánek) a ještě nepohnuli ani zadkem. Za těch cca 175tis.Kč/měsíčně se přece nepřetrhnou.

Pokud nebudete mít právo účasti v územním řízení tak s vámi zatočí jak se škodnou. Nebyli byste první ani poslední ,komu se radní následně vysmějí.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

11.5.2020 20:03
Tomu vedení magistrátu nevěřím. Držím palce občanům z Hradce Králového, aby se jim podařilo přírodní památku Na Plachtě před těmi vyčuranými politiky ochránit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist