https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/petitunova-socha-sudana-posledniho-nosorozce-sveho-druhu-byla-odhalena-ve-dvore-kralove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pětitunová socha Sudána, posledního nosorožce svého druhu, byla odhalena ve Dvoře Králové

20.7.2019 01:11 | PRAHA (Ekolist.cz)
Socha je vysoká bezmála 180 centimetrů, váží téměř 5 tun a její výroba trvala přes čtvrt roku.
Socha je vysoká bezmála 180 centimetrů, váží téměř 5 tun a její výroba trvala přes čtvrt roku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Oliver Le Que / Safari Park Dvůr Králové
Sudán, poslední samec severního bílého nosorožce, zemřel v březnu minulého roku. Nyní se díky zastupitelstvu města a jeho občanům symbolicky vrací do Dvora Králové nad Labem, kde na kruhovém objezdu u oční školy stojí jeho socha.
 

V úterý 16. července byla socha Sudána za přítomnosti autorů sochy, vedení města a dalších pozvaných hostů včetně zástupců safari parku slavnostně pokřtěna. Kmotry se stali autoři sochy, kameník Jan Brož a umělecký kovář Pavel Vágner, a starosta města Jan Jarolím.

Na středový ostrůvek okružní křižovatky byla socha z pískovce a kovu nainstalována o den dříve. Vysoká je bezmála 180 centimetrů, váží téměř 5 tun a její výroba trvala přes čtvrt roku.

„Sudán je zřejmě nejznámějším zvířetem, které kdy v dvorském safari parku žilo, je proto skvělé, že se ho město rozhodlo takto připomenout,“ uvádí Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů safari parku.

„Sudánova cesta z Afriky do Dvora a po více než 30 letech zase zpátky do Afriky je symbolem celého našeho snažení. Zvířata jsme nejdříve z Afriky získali, pak jsme jim poskytli útočiště, kde se mohou rozmnožovat, a nyní se je snažíme na bezpečná místa v Africe zase vracet,“ doplňuje Jan Stejskal.

Město Dvůr Králové nad Labem za dílo zaplatilo v součtu 384 tisíc Kč. Instalace sochy, která se skládá z více dílů, trvala několik hodin. Poté, co došlo k usazení pískovcových částí, složili kováři na místě z železných profilů hrudní koš zvířete. Hlava Sudána směřuje do Sladkovského ulice, směrem k muzeu a safari parku. V soše je ukryt tubus, ve kterém jsou kromě vzkazu pro budoucí generace uloženy také dobové noviny a další drobnosti.

Sudán se po 40 letech vrátil zpět do Afriky. Na snímku v době, kdy už trpěl zdravotními obtížemi.
Sudán se po 40 letech vrátil zpět do Afriky. Na snímku v době, kdy už trpěl zdravotními obtížemi.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Stejskal / Safari Park Dvůr Králové

Okružní křižovatka u oční školy vznikla v roce 2018 při rekonstrukci krajské silnice. Vedení města již tehdy avizovalo, že by na ni chtělo umístit umělecké dílo, podobně jako tomu je na ostatních okružních křižovatkách ve Dvoře Králové nad Labem, a ke spolupráci na výběru námětu byla tehdy vyzvána i veřejnost. „Občané měli možnost hlasovat ve dvoukolové anketě. Ze čtyř finálních návrhů nakonec hlasování jednoznačně vyhrál motiv zoo nebo motiv zvířete zoo“, říká starosta města Jan Jarolím.

Sudán prožil zcela neobyčejný život. V 70. letech minulého století unikl přesunem do Dvora Králové vybití svých příbuzných ve volné přírodě. V safari parku ve Dvoře Králové zplodil dvě dcery, čímž významně přispěl k zachování svého druhu. Poslední roky pak strávil opět v Africe, kde si získal srdce mnoha lidí svou důstojností a houževnatostí.

Poslední dvě žijící samice tohoto poddruhu nosorožce žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta, kam byly odeslány stejně jako Sudán z Dvora Králové. Safari park ve snahách o záchranu severních bílých nosorožců stále pokračuje a za tím účelem se spojil s IZW Berlín, institucí Avantea v italské Cremoně a s Kenya Wildlife Service a pokusí se v dohledné době vůbec poprvé odebrat vajíčka ze severních samic žijících v Ol Pejetě. Poté se pokusí o jejich oplodnění semenem uchovaným ze samců a následné vložení embrya do příbuzných samic bílého jižního nosorožce jako náhradních matek.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist