Zemřel Sudán. Byl posledním samcem nosorožce bílého severního na světě
"Sudán prožil krásný a dlouhý život a bude nám chybět," říká Jan Stejskal. "Šance na záchranu tohoto druhu však nejsou ztraceny. A dokonce stále existuje naděje, že se ještě dočkáme Sudánových dalších potomků," dodává.
Sudán původně pocházel z Afriky. V jižním Sudánu ho spolu s dalšími pěti nosorožci v roce 1975 odchytil někdejší ředitel dvorské zoo Josef Vágner. Během let, která Sudán strávil v Evropě, se jeho původní druh z Afriky kvůli pytlákům vytratil.
Na rodný kontinent se Sudán dostal až v roce 2009, spolu s dalšími nosorožci bílými. Odborníci tehdy doufali v to, že v přirozeném prostředí by se mohla zvířata přirozeně rozmnožit.
Po přesunu se zlepšil zdravotní stav zvířat, u obou samic se postupně zlepšily hormonální cykly, a pravidelně se pářily. Později ale v jejich hormonálních cyklech nastal útlum. V říjnu 2014 v rezervaci stářím uhynul samec Suni, který byl podle odborníků zřejmě posledním severním bílým samcem, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce. Vědci se pak pustili do pokusu zachránit druh umělou reprodukcí. Ta je poslední šancí, jak světu zachovat nosorožce bílé severní.
Po Sudánově smrti zůstávají na světě poslední dvě samice nosorožce bílého severního, jeho dcera Nájin a její dcera Fatu, obě narozené ve Dvoře Králové a nyní žijící v rezervaci Ol Pejeta.
Jiní nosorožci severní bílí, označovaní též jako tuponosí severní, v zajetí nežijí, ve volné přírodě je druh považován za vyhynulý.
reklama