https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/petricek-jednal-v-polsku-o-turowu-sdelil-podminky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petříček jednal v Polsku o Turówu, sdělil podmínky

12.2.2021 16:13 | PRAHA (ČTK)
Text případné žaloby a také návrh předběžného opatření k okamžitému pozastavení těžby nyní česká strana připravuje, vláda by o podání měla rozhodnout ještě v únoru.
Text případné žaloby a také návrh předběžného opatření k okamžitému pozastavení těžby nyní česká strana připravuje, vláda by o podání měla rozhodnout ještě v únoru.
Foto | Anna Uciechowska / Wikimedia Commons
Česká republika požaduje po Polsku kvůli rozšíření hnědouhelného dolu Turów vybudovat ochranný val proti prachu či kompenzace za úbytek vody v oblasti kolem Uhelné u Hrádku nad Nisou. Zároveň chce pokračovat v jednáních o vybudování náhradních vodních zdrojů, vytvořit fond k financování menších ochranných projektů a zřídit mezivládní komisi k pravidelnému vyhodnocování dopadů těžby. Splněním podmínek by se obě strany vyhnuly žalobě k Soudnímu dvoru Evropské unie, uvedlo v dnešní tiskové zprávě ministerstvo zahraničí poté, co ministr Tomáš Petříček (ČSSD) o záležitosti jednal ve Varšavě.
 

Evropská komise (EK) v polovině prosince dala částečně Česku za pravdu ve sporu o prodloužení a rozšíření těžby v dole poblíž českých hranic. Exekutiva EU dospěla k závěru, že Polsko nesprávně posuzuje vliv dolu na životní prostředí a nedostatečně informovalo o svých záměrech sousední státy. Právně nezávazné stanovisko EK, které unijní exekutiva vydává jen k některým dvoustranným sporům, nyní může Česko využít při případné žalobě u unijního soudu.

Text případné žaloby a také návrh předběžného opatření k okamžitému pozastavení těžby nyní česká strana připravuje, vláda by o podání měla rozhodnout ještě v únoru. "I během řízení je ale ještě možné, aby se obě strany dohodly," uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

Podle Petříčka na části návrhů panuje shoda, o jiných ještě bude nutné jednat. "Ale jsem rád, že polská strana přislíbila snahu vyjednávat o tom, abychom zajistili kompenzace pro obce a občany, kteří jsou postižení těžbou v dole Turów," sdělil ministr novinářům. Výše kompenzací je ale zatím jedním z témat, která obě strany rozdělují.

Polská strana si je podle něj naopak vědoma toho, že musí učinit opatření kvůli znečištění ovzduší či prašnosti. "Bavíme se také o tom, že by se společně financovaly malé projekty, které by pomohly kvalitě ovzduší, životního prostředí v dotčeném regionu, a také o tom, že bychom průběžně i nadále vyhodnocovali dopad těžby na život občanů v této oblasti," dodal Petříček.

Za úbytek vody v oblasti kolem Uhelné by podle ČR mělo Polsko zaplatit 175 milionů korun, odhadovaná cena vybudování náhradních vodních zdrojů je 800 milionů. Fond na menší projekty by měl podle návrhu obsahovat 2,5 milionu korun.

Praha loni koncem září oslovila Brusel, neboť Polsko podle ní při prodlužování těžby porušilo povinnosti vyplývající ze čtyř unijních směrnic a ze smlouvy o fungování EU. Komise dospěla k závěru, že Varšava pochybila při uplatňování směrnic o posuzování vlivu na životní prostředí a o přístupu k informacím, například pokud jde o "informování veřejnosti a členských států zapojených do přeshraničních konzultací". Chyba na polské straně byla také v tom, že úřady rozhodovaly o dole na základě starých zákonů, které nebyly zcela v souladu s unijním právem.

České stížnosti na porušování dalších dvou směrnic, týkající se mimo jiné vlivu na zásoby pitné vody, jsou podle EK vzhledem k předloženým důkazům a argumentům obou stran neopodstatněné.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Polské ministerstvo klimatu loni v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo společnosti koncesi na těžbu, která by jinak v dubnu skončila. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů. Plánovanému rozšíření se brání hlavně obyvatelé příhraničních oblastí Libereckého kraje. Lidé se obávají zvýšeného hluku a prašnosti a především ztráty vody. Stížnost k EK kvůli Turówu dalo také saské město Žitava.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

12.2.2021 18:26
1) Už máme zkušenost s tím, jak Poláci umí podobné dohody "dodržet" v případě těch skleníků na rajčata nebo co to tam pěstují, která nebýt kopců, tak snad září až do Liberce. Když není oblačnost, tak se kolikrát mohou zhasínat lampy...

2) Jsem fakt zvědavej, jak se vyřeší problém s vodou. To bude "parádní" kvalitka až to poteče kdoví odkud...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.2.2021 18:36
Za 175+2,5 mega ... to je slušný kšeft, to pšonky určo hrozně zabolí:-).

Tohle je krásný případ skutečné EU ... stačí být dost velký a mít všechny na háku a projde cokoli.
Odpovědět
Sl

Slovan

12.2.2021 18:57 Reaguje na Svatá Prostoto
Promiňte, ale tohle fakt o EU není. Tohle je pouze o tom, že se naše vláda "dohodla"... nejspíš a bohužel. Myslím si, že EK nám dala vesměs za pravdu a i díky tomu a případné žalobě k unijnímu soudu (která by byla věřím pro nás úspěšná) si nakonec Poláci sedli ke stolu. Do té doby to totiž měli na háku nejvíc jak mohli a my co žijeme na druhé straně hranice jsme jim byli doslova u prde*e!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.2.2021 13:42 Reaguje na Slovan
No, ale já bych právě očekával, že pokud jsou obě strany členy EU, tak bude naše pozice nějak znatelně silnější, než kdybychom si to z Polskem zkoušeli vyjednat sami. Bo tam je jistě, že by se na nás zvysoka úplně, zejména když si uvědomíme, že povídačky o bratrském polském lidu byly jen bolševickou propagandou a vztahy obou států nebyly nikdy nic moc.

Já si myslím, že by nám EK dala vesměs za pravdu a ... to by tak bylo všechno. EK umí primárně jen buzerovat a čeká, co si kdo nechá líbit. My skoro všechno, Poláci na druhou stranu skoro nic (pokud se jim tedy kua nevyplatí ustoupit).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.2.2021 14:04 Reaguje na Svatá Prostoto
Asi to bude tím, že my máme v EU velmi mizernou pozici. Veškeré postupy i doporučení prošvejkujeme a a ojebeme, dotace, která nám EU dává na podporu sedláků a malého podnikání rozkrademe a ještě tvrdíme, že je to náš "národní zájem", zprávami OLAF i audity EP si vytíráme řiť a když Evropa potřebuje skutečně pomoci, tak hrdě hlásíme "ani jednoho"!
Zkuste mi osvětlit, proč by měla pak EU za nás nějak bojovat.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.2.2021 14:26 Reaguje na Svatá Prostoto
Mě by hlavně zajímalo, co vyjednají Němci ze Žitavy,
kterých se to týká taky. Nechám se překvapit a taky
na naši natěšenou opozici, jak bude po případných vítězných volbách jednat ona. U nás na Ostravsku
není přeshraniční smog dořešen za 31 let stále
a v Polsku se dosud topí dávno u nás zakázanými
uhelnými kaly. Továrny tam mají volnější emisní
normy a je tak hned vidět, že kdo si co prosadil,
tak má a druhý pouze zírá, čuchá cizí sajrajty
a pláče na unijním rameni, které to nijak neřeší.
Scházejí nadnárodní unijní páky, pokud uznávají vyjednané výjimky. Ono to Polsko má docela jinou
váhu než my a rozhněvat Polsko kvůli Česku je
něco podobného, když Francie a Anglie nechtěli
rozhněvat Německo kvůli Sudetům a Poláky kvůli
Těšínsku. Zbyl pláč a zaťaté bezbranné pěsti.
Prostě silnější vyhrává a směje se té bezmoci.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.2.2021 20:08
To, co ten Petříček vyjednal je směšné, jen byt 1 +kk o 50 metrech čtverečných stojí v Praze v průměru přes 5 - 7 milionů Kč.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.2.2021 14:06
Kde je pan Vinkler, aby nám vysvětlil, jak OZE ničí životní prostředí?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist