Piráti představili tři kroky, kterými chtějí vylepšit unijní Zelenou dohodu
"Nikdy jsme nezastírali, že v současném Green Dealu jsou mezery. Koneckonců Piráti za tím plánem nestojí, jelikož v Evropském parlamentu jsme v opozici. Je to plán Evropské komise, která je vedena lidovci, socialisty a takzvanou Obnovou Evropy. My jsme od začátku poukazovali na to, že je potřeba, aby byl dostatek peněz pro ekonomickou transformaci," řekl ČTK europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.
Evropský daňový systém je podle Pirátů roztříštěný, zastaralý a nekonkurenceschopný. Ve Spojených státech je průměrná daňová kvóta o 13 procent menší než v Evropské unii, uvedli. Přechodem na americký model daňových úlev by podle nich vznikla cílená motivace, která investice do udržitelných odvětví dokáže rapidně zvednout. Opatření by zahrnovala stanovení minimální korporátní daně 15 procent a zároveň daňové slevy na této dani pro pořizování obnovitelných zdrojů energie a jádra, nákup elektroaut a výrobu zeleného vodíku.
Piráti chtějí v Evropské komisi iniciovat změnu smluv, která umožní projednat korporátní daně v EU ve standardním legislativním procesu a navrhnout výjimku z korporátní daně pro investice do čistšího průmyslu.
Zefektivnit Evropskou investiční banku plánují Piráti návrhem, aby všichni unijní občané mohli dobrovolně vstupovat do dodatečného penzijního spoření. V současnosti je to umožněno pouze jejím zaměstnancům. To by spolu s alternativním spořením pro občany zajistilo nový příliv peněz pro EIB, které by mohla investovat do rozvoje udržitelných projektů a inovací.
Posledním pirátským pilířem pro oživení unijní ekonomiky je dotační podpora domácností. Podle nich je nynější finanční podpora neefektivní. Piráti by chtěli nasměrovat deset miliard eur (zhruba 253 miliard Kč) ročně z výnosu z emisních povolenek do sociálně-klimatického fondu, který by namísto velkých energetických firem podporoval domácnosti. Jedná se zhruba o dvojnásobek oproti původnímu návrhu Evropské komise.
Pomocí Green Dealu chce Evropská unie do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality a být prvním "klimaticky neutrálním blokem" na světě. Základem Zelené dohody je sada klimatických norem označovaná jako Fit for 55, která číslem 55 odkazuje právě k záměru snížit uhlíkové emise do roku 2030 minimálně o 55 procent v porovnání s rokem 1990. Podle směrnice EU by měla jako celek do roku 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. V roce 2021 činil unijní průměr podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě 22,1 procenta, v Česku byl 17,3 procenta.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Honza Honza
9.4.2024 07:04Hlavně, proboha, ne zákaz plynových kotlů, jejich servisů a likvidační povolenky, uhlíkovou daň na topení plynem, dřevem a biomasou.
Nikdo ale neuvádí to hlavní: výzkum a nějakou promyšlenou cestu k úložišti energie např. přečerp. elektárny, bez něho je to celé jen hraní si na ekologii.
Jaroslav Řezáč
9.4.2024 08:03 Reaguje na Honza HonzaJaroslav Řezáč
9.4.2024 08:01Miroslav Vinkler
9.4.2024 08:43Tihle frikulíni se nikdy neměli dostat do politiky, měli si bokem pěstovat matroš a zhulit se někde bokem,jak bylo jejich krédem.
Tak to dopadne, když se progresivisté snaží umlátit sodovkáč a je jim jedno za jakou cenu.
Slavomil Vinkler
9.4.2024 09:42 Reaguje na Miroslav Vinklerhttps://www.novinky.cz/clanek/podcasty-hlas-na-pousti-evropa-ve-jmenu-ochrany-zivotniho-prostredi-pacha-ritualni-sebevrazdu
Jaroslav Řezáč
9.4.2024 09:58 Reaguje na Miroslav VinklerJestliže je někde vytvořené perpetuum mobile je to v produkci a vstřebávání CO2.
NEJDE BOJOVAT PROTI NĚČEMU, CO JE PODSTATOU TÉTO PLANETY ZEMĚ A JEJÍ EXISTENCE. Jde systém utlumovat ale nikdy nejde produkci CO2 zastavit.
CO2 je tak zásadní pro život na tét
Jaroslav Řezáč
9.4.2024 10:08 Reaguje na Jaroslav ŘezáčTonda Selektoda
9.4.2024 10:54 Reaguje na Jaroslav Řezáčsv
10.4.2024 18:20 Reaguje na Miroslav VinklerRadek Čuda
9.4.2024 13:57U toho druhého fakt netuším, jak by to mělo ZEFEKTIVNIT fungování EIB, navíc není vůbec v souladu funkcí EIB.
To poslední je taky super, nejdřív ty peníze různými způsoby zaplatíte, a pak vám něco z nich podle našeho uvážení vrátíme ... možná ... a s patřičnou byrokratickou pakárnou.
Prostě další rovnáky na vohejbáky. Místo aby řešili příčinu problému, tak se snaží nějak flikovat její důsledky.