https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pisek-se-pripojuje-ke-konceptu-smart-city
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Písek se připojuje ke konceptu Smart City

26.2.2016 13:04 | PÍSEK (ČTK/Ekolist)
Koncept Smart City se týká především zavádění nových technologií nebo změn v systému dopravy. V České republice se k tomuto projektu zatím přihlásily asi dvě desítky měst. Na ilustračním snímku město Písek.
Koncept Smart City se týká především zavádění nových technologií nebo změn v systému dopravy. V České republice se k tomuto projektu zatím přihlásily asi dvě desítky měst. Na ilustračním snímku město Písek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Písek se připojuje ke konceptu Smart City, který má lidem zajistit ekologické a energeticky úsporné prostředí. Projekt podporuje ministerstvo životního prostředí, jež dnes podepsalo se zástupci vedení Písku deklaraci o spolupráci. Koncept Smart City se týká především zavádění nových technologií nebo změn v systému dopravy. V České republice se k tomuto projektu zatím přihlásily asi dvě desítky měst.
 

"Jedná se například o řešení otázek veřejného osvětlení, využití odpadů, využití vody a tak dále. Tyto koncepce by měly vést k tomu, aby se efektivně využily všechny možnosti, které Písek má," řekl novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Uvedl, že v Česku se projekt Smart City teprve rozjíždí, ale ve světě se ho účastní stovky měst. Navíc tato koncepce pomáhá snadněji čerpat evropské dotace. "Jsme připraveni pomoci Písku s vytvářením konkrétní strategie," uvedl Brabec.

Projekt Smart City počítá s propojením samosprávy na úrovni obcí nebo krajů s průmyslovým sektorem a akademickým prostředím. Písek například kvůli tomu spolupracuje s Fakultou dopravní pražského ČVUT. "Také máme výhodu v tom, že se zde nachází moderní průmyslová zóna," řekla starostka města Eva Vanžurová.


Přečtěte si také: Jihočeský Písek se stane prvním „chytrým městem“ v ČR

Písek podle Brabce splňuje předpoklady pro to, aby se v Česku stal pilotním konceptem Smart City v kategorii středně velkých měst. "Může inspirovat další města, aby jej následovala v realizaci aktivit vedoucích ke snižování emisí a energetické náročnosti v oblasti dopravy, budov a infrastruktury," řekl ministr životního prostředí.

Koncept Smart Cities v kostce:

Koncept podporuje vedle mezinárodních organizací jako OECD i EU prostřednictvím iniciativy Smart Cities and Communities. Ta je zaměřena na podporu měst a regionů s cílem snížit emise CO₂ do roku 2020 o 20 %, resp. do 2030 o 40 %. Snižování emisí se zaměřuje zejména na oblast dopravy, energetickou účinnost budov a využití nových technologií vedoucích ke zvyšování energetické účinnosti a energetickým úsporám. Koncept Smart Cities má obyvatelům zajistit efektivní, ekologicky šetrné a energeticky úsporné fungování jejich města, a to prostřednictvím zavádění moderních technologií. Tento přístup se dotýká více různých oborů, jako je například doprava, energetika a životní prostředí.


reklama

 
Marek Bílek, red
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist