https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pitnou-vodu-v-casti-jesenice-bedlno-zajistuje-od-cervna-do-rijna-cisterna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pitnou vodu v části Jesenice Bedlno zajišťuje od června do října cisterna

17.6.2022 00:51 | JESENICE (ČTK)
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pitnou vodu v části Jesenice Bedlno na Rakovnicku zajišťuje od června do října cisterna. Oblast patří mezi nejsušší v ČR a je ve srážkovém stínu Krušných hor, proto jejím obyvatelům opakovaně dochází voda ve studnách. Za několik let by měla začít stavba vodovodního přivaděče, řekl ČTK starosta Jesenice Jan Polák. Situaci na Rakovnicku mají pomoci i opatření v rámci boje proti suchu, například plánované nádrže na Rakovnicku či převod vody z povodí Ohře do povodí Blšanky a dále do povodí Rakovnického a Kolešovického potoka.
 

Obyvatelé Bedlna používají pitnou vodu ze studní, které nemají dostatečnou kapacitu především v letních měsících. "Město provozuje vodovod s užitkovou vodou," uvedl starosta. Avšak i v tomto případě vodní zdroje nestačí. Řešením by měl být vodovodní přivaděč, jehož příprava už začala, ale samotná stavba začne po etapách. Termín zahájení ještě není určený, Polák odhaduje, že by to mohlo být přibližně za pět či sedm let.

Do té doby bude pravděpodobně každé léto místním sloužit cisterna zapůjčená Správou státních hmotných rezerv (SSHR). Jesenici vyjde provoz cisterny včetně pronájmu, nákupu pitné vody, pohonných hmot a mzdy pracovníků, kteří zajišťují její doplňování, zhruba na 60 000 korun za sezonu.

Loni správa rezerv poskytla v souvislosti se suchem autocisterny, kontejnery na vodu nebo elektrocentrálu do čtyř obcí. Ve Středočeském kraji šlo o Mečeříž a Jesenici, v Ústeckém kraji o Dolní Poustevny a na Vysočině o obec Malčín. V letech 2020 a 2021 poskytla SSHR pomoc při suchu 11 obcím, tedy zhruba 10.000 lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist