https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/platforma-proti-trvalemu-ulozisti-chce-jednat-s-premierem-babisem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Platforma proti trvalému úložišti chce jednat s premiérem Babišem

15.5.2019 00:13 | MORAVECKÉ PAVLOVICE (ČTK)
Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Platforma proti hlubinnému úložišti požádala v otevřeném dopise o schůzku premiéra Andreje Babiše (ANO). / Ilustrační foto
Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Platforma proti hlubinnému úložišti požádala v otevřeném dopise o schůzku premiéra Andreje Babiše (ANO). / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Platforma proti hlubinnému úložišti požádala v otevřeném dopise o schůzku premiéra Andreje Babiše (ANO). Chce s ním jednat kvůli vyjádření, že by Česko a Slovensko mohly společně řešit otázku budoucího úložiště radioaktivního odpadu. Text dopisu včera platforma zaslala ČTK, chce mimo jiné vědět, zda se o společném řešení skutečně vážně uvažuje. Mluvil o něm slovenský premiér Peter Pellegrini v Praze koncem dubna na Evropském jaderném fóru (ENEF).
 

"Jsme vážně znepokojeni představou, že by pod našimi domovy mohl skončit i zahraniční odpad," uvedl v dopise mluvčí platformy Martin Schenk. Současná legislativa podle něj ukládání jaderného odpadu ze zahraničí nepovoluje.

Platforma žádá Babiše o setkání, protože se podle nich k možnosti společného úložiště přihlásil. "Dovolujeme si zareagovat na vaše prohlášení učiněné po letošním pražském European Nuclear Energy Forum, na němž jste se spolu se svým slovenským protějškem Peterem Pellegrinim přihlásili ke společnému mezinárodnímu řešení hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva," stojí v dopise.

Pellegrini na fóru novinářům řekl, že považuje za neefektivní, aby Česko a Slovensko investovaly miliardy do úložišť samostatně a že by obě země měly diskutovat, zda situaci nevyřešit společně. Babiš na to tehdy reagoval tím, že země zatím v této věci nepokročily. "Jsme na tom úplně stejně jako Slováci, budeme to řešit," uvedl 30. dubna na ENEF.

Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti se v otevřeném dopise mimo jiné ptají, jestli se začíná vážně uvažovat o společném řešení problematiky jaderného odpadu a zda by to bylo česko-slovenské řešení nebo zapojení více zemí. Chtějí vědět, zda by se místo pro úložiště hledalo v Česku nebo v zahraničí a jaké konkrétní kroky v tom už česká strana podnikla.

Podle platformy přes pokračující práce na hledání území pro úložiště pořád chybí slibovaný zákon, který by řešil posílení pozice dotčených obcí. "A na svou příležitost čeká otevření odborné debaty i nad jinými cestami řešení problému jaderného odpadu, než je konečné uložení," píšou.

Mezi devět zvažovaných lokalit pro hlubinné úložiště v Česku patří Kraví hora, Horka a Hrádek na Vysočině, Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok v Plzeňském kraji, Magdaléna a Čihadlo v Jihočeském kraji a dvě místa v okolí jaderných elektráren - Na Skalním u Dukovan a Janoch u Temelína. Platforma sdružuje 47 obcí a spolků z osmi lokalit. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist