https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plaze-australskeho-queenslandu-zaplavily-tisice-krys-zivych-i-mrtvych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pláže australského Queenslandu zaplavily tisíce krys - živých i mrtvých

25.11.2023 00:11 | CANBERRA (ČTK)
Podle odborníků byly letos ideální podmínky pro rozmnožování místního druhu krysy Rattus villosissimus. Kombinace vlhkého počasí a hojné sklizně zvýšila jejich počet.
Podle odborníků byly letos ideální podmínky pro rozmnožování místního druhu krysy Rattus villosissimus. Kombinace vlhkého počasí a hojné sklizně zvýšila jejich počet.
Tisíce krys - mrtvých i živých - zaplavily pláže australského státu Queensland, kde působí značné starosti místním obyvatelům. Jak informoval zpravodajský server BBC News, Queensland se už několik měsíců potýká se zamořením hlodavci - a někteří odborníci se obávají, že to nejhorší teprve přijde.

 

Podle odborníků, které citují místní sdělovací prostředky, byly letos ideální podmínky pro rozmnožování místního druhu krysy s latinským názvem Rattus villosissimus. Kombinace vlhkého počasí a hojné sklizně zvýšila jejich počet. Rozrůstající populace je ovšem nucená vydávat se blíž k pobřeží, kde hledá další potravu, ale mnoho krys tuto cestu nepřežije.

"Kámo, ty krysy jsou úplně všude," řekl agentuře AFP Derek Lord z města Normanton. "Měli jsme nájemní auta a ony jedno z nich doslova přes noc zničily, vytahaly všechny kabely z motorového prostoru," dodal.

Krysy také během několika posledních týdnů zamořily sousední město Karumba a někteří obyvatelé se obávají, že to bude mít negativní dopad na turistický ruch v této oblasti. Karumba je známá jako ráj milovníků rybaření a pozorování ptáků.

Video, které zveřejnil zpravodajský server The Guardian, ukazuje hromady mrtvých krys vyplavených podél vody. Další část nahrávky pak zachytila značný počet krysích těl plovoucích ve vodě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

25.11.2023 09:56
krysy spáchaly rituální sebevraždu ,protože byly přemnožené,
tak skončí všechny přemnožené druhy,
ani pán tvorstva se tomu nevyhne
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist