https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plaze-na-bali-zaplavil-plastovy-odpad-do-uklidu-se-zapojili-i-turiste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pláže na Bali zaplavil plastový odpad, do úklidu se zapojili i turisté

24.3.2024 01:09 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obrovské množství převážně plastového odpadu vyplavilo v posledních dnech moře na turisty vyhledávané pláže na indonéském ostrově Bali. Informovala o tom agentura DPA, podle níž úklidové čety a dobrovolníci odnesli z pláží od středy do pátku už 100 tun odpadků, spousta jich tam ale ještě zůstává. Bali se s tímto problémem potýká podle DPA v monzunovém období opakovaně, příliv odpadu je ale čím dál větší. Největším světovým znečišťovatelem plasty je Čína, na druhém místě je právě Indonésie, uvádí OSN.
 

Nejhorší situace vznikla tento týden na plážích kolem turistického střediska Kuta, které si oblíbili surfaři, a také v oblasti obce Pecatu se známou pláží Dreamland Beach, napsal místní list Bali Sun.

"Jsem teď na Bali a všude na pláži a v moři jsou odpadky," postěžoval si jeden ze zklamaných návštěvníků na diskuzním fóru cestovatelů na Bali na facebooku. "Je tady v současné době vůbec nějaká pláž bez odpadků?" tázal se dotyčný návštěvník. Do sběru odpadků se zapojili i někteří turisté.

Podle agentury DPA je mnoho obyvatel Bali zvyklých vyhazovat odpadky za domy, do příkopů či do řek. "Doufáme, že vláda bude lépe organizovat sběr odpadu a zlepší osvětu mezi školáky," uvedla Giri Marianiová, která organizuje kampaně zaměřené na sběr odpadu.

Indonésie, která je s 274 miliony obyvatel čtvrtou nejlidnatější zemí světa, vyprodukuje každoročně 3,2 milionu tun nekontrolovaného plastového odpadu, z nichž zhruba 1,29 milionu tun skončí v moři, píše ve zprávě z roku 2020 Program OSN pro životní prostředí (UNEP).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist