https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plyn-nebude-soucasti-pristiho-balicku-sankci-eu-vuci-rusku-rekl-fiala
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plyn nebude součástí příštího balíčku sankcí EU vůči Rusku, řekl Fiala

14.7.2022 12:41 | KYJEV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská unie připravuje sedmý balíček sankcí proti Moskvě, již nyní je ale jasné, že jeho součástí nebude omezení dodávek ruského plynu. Agentuře Reuters to řekl český premiér Petr Fiala, který jako důvod uvedl skutečnost, že řada členských zemí evropského bloku je zatím na ruském plynu závislá. Česko v tomto pololetí Evropské unii předsedá.
 

Podle Fialy se předpokládá, že sedmý balíček bude obsahovat zákaz dovozu zlata z Ruska, rozšíří seznam zboží dvojího užití, které je zakázané do Ruska dovážet, a bude obsahovat také další sankce zaměřené na jednotlivce. Evropská komise by měla balíček předložit zhruba v polovině července a členské státy by jej mohly schválit hned poté, uvedl Fiala.

“Co je určitě problematické, je zapojovat do sankcí energie, a to z toho důvodu, že musí platit pravidlo, že ty sankce musí mít větší dopad na Rusko než na země, které ty sankce uvalují," řekl premiér.

Podle Fialy není šance, že by byl do sankcí zahrnut i plyn. "Současné si myslím, že by ani neměl být, z toho důvodu, že řada zemí je zatím na ruském plynu závislá," uvedl. "My budeme dělat všechno pro to, abychom se té závislosti co nejrychleji zbavili, ale nebude to tuto zimu,” dodal.

Před invazí Moskvy na Ukrajinu byla EU celkově závislá na dodávkách plynu z Ruska ze 40 procent.

Prvních šest sankčních balíčku mimo jiné zahrnovalo zmrazení majetku, zákaz vydávání víz ruským oligarchům a úředníkům, kontrolu vývozu, zmrazení aktiv ruské centrální banky, vyřazení bank ze systému finančních transakcí v mezinárodním platebním styku SWIFT a zákaz dovozu ruského uhlí a ropy s určitými výjimkami. Dovozu plynu se však sankce netýkaly, a to ani přes četné výzvy Ukrajiny k uvalení embarga.

Nejnovější sankce se připravují v souvislosti s rostoucími obavami v Evropě, že by Rusko mohlo prodloužit plánovanou údržbu klíčového plynovodu Nord Stream 1, která začala 11. července a má trvat deset dní. Pokud by Moskva údržbu prodloužila, omezilo by to dodávky plynu do Evropy a narušilo plány unijních zemí na doplnění zásob na zimu, což by je mohlo uvrhnout do energetické krize.

Fiala uvedl, že Evropa musí být připravena na možnost, že se toky z plynovodu Nord Stream 1 neobnoví, a hledat alternativní zdroje dodávek plynu, jako je LNG. Také by měla být připravena sdílet dodávky mezi členskými státy.

Další myšlenkou, kterou Fiala podporuje, by bylo zahájení společných nákupů plynu v Evropě; premiér ale varoval, že to zůstává technicky i administrativně obtížné. "Nechci být příliš optimistický," odpověděl na otázku, zda by společné nákupy mohly začít již letos, a dodal, že ministři energetiky EU budou o návrhu jednat na mimořádném zasedání 26. července.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

14.7.2022 14:32
Embargo na plyn je totální ptákovina, protože Rusi nám ten plyn už dávno vypnuli, asi předevčírem.
A vytvářet naději, že to zase zapnou s perspektivou, že na to padne embargo, je až dětsky nivní.
Putler už nemá co ztratit, byl by hlupák, kdyby ho zapínal.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.7.2022 20:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase kalíte vodu, jako každoročně Gazprom má technickou odstávku na údržbu. Proč jste neřval loni , když probíhalo to samé ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.7.2022 20:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
Protože jsem věděl to samé co dnes: Škrtí plyn už od loňska s jediným cílem: dostat Evropu na lopatky. Zkuste vymyslet něco inteligentnějšího.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.7.2022 20:40 Reaguje na Pavel Hanzl
A předloni , vlastně celou dobu provozování NS I vám to nevadilo ? Nebo jste už tehdy věštěním z kávové sedliny vše uzřel dopředu ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.7.2022 21:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Závislost na Rusku mi vadila vždycky, protože jsem vždycky věděl, že Putin je gauner nomero uno.
Jenže nejsem ředitel Zeměkoule, na rozdíl od vás, tak jsem mohl jen nadávat. A potěšení, že jsem měl pravdu, se nedostavilo.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.7.2022 21:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
asi máte krátkou paměť, Rusko už od podzimu snižovalo dodávky plynu tak, aby se zásobníky vyčerpaly a to se taky povedlo...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2022 10:31 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To Vinklera nazajímá. Nesedí to do něho teorie naopak, že za vše může Brusel, protože nasadil sankce na dobráčka Puťku.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist