https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plynari-antifosilni-zakon-by-nemel-jit-proti-zemnimu-plynu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plynaři: Antifosilní zákon by neměl jít proti zemnímu plynu

30.3.2016 08:00 | PRAHA (ČTK)
Připravovaný antifosilní zákon by do budoucna měl snížit závislost Česka na fosilních palivech, mezi něž patří také zemní plyn. Podle plynařů je ale zemní plyn ekologický.
Připravovaný antifosilní zákon by do budoucna měl snížit závislost Česka na fosilních palivech, mezi něž patří také zemní plyn. Podle plynařů je ale zemní plyn ekologický.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Kriplozoik / Wikimedia Commons
Antifosilní zákon, který má připravit ministerstvo životního prostředí (MŽP), by neměl být namířený proti zemnímu plynu. V tiskové zprávě to uvedl Český plynárenský svaz (ČPS). Přípravu zákona uložila MŽP na začátku března vláda. Do budoucna by měl snížit závislost Česka na fosilních palivech, mezi něž kromě plynu patří také ropa nebo uhlí. Podle plynařů je ale takové dělení nesprávné.
 

"V žádném případě nemůžeme pouze pod pojmem snižování dovozní závislosti řadit čistý zemní plyn mezi vysoce emisní zdroje. To je cesta zpět," uvedl dnes předseda Rady ČPS Jan Valenta. Při výrobě stejného množství energie z uhlí a plynu, je množství emisí oxidu uhličitého u uhlí několikanásobně vyšší, podotkl svaz.

Podle ČPS se i přes velký úspěch takzvaných kotlíkových dotací stále nepodařilo vyřešit problém snižování nebezpečných emisí z lokálních topenišť, které v některých lokalitách reprezentují více než 30 procent celkového emisního zatížení. "Tuto situaci je možné řešit rychle, čistě a efektivně pouze větším využitím zemního plynu. Proto je jeho role v budoucím ekologickém vytápění nezastupitelná," uvedl předseda představenstva Pražské plynárenské a místopředseda Rady ČPS Pavel Janeček.

Valenta dodal, že připravovaný zákon by proto neměl být namířený proti využívání jakýchkoliv fosilních paliv, ale měl by určovat základní směrování energetiky a dalších oborů ke stavu, kdy využívání energetických zdrojů bude v co nejmenší míře způsobovat globální oteplování.

Plánovaný antifosilní zákon má podpořit postupné snižování fosilních paliv v energetickém mixu a následně dlouhodobé snižování emisí skleníkových plynů. Stát by tak měl splnit cíle Evropské unie až do roku 2050. Pokud by byl schválen, šlo by podle ochránců přírody o zásadní krok pro modernizaci ekonomiky, nastartování čistých technologií, vznik tisíců nových pracovních míst a zlepšení ovzduší. V platnost by zákon mohl vstoupit začátkem příštího roku.

MŽP již dříve uvedlo, že Česko je závislé na fosilních palivech zhruba z 80 procent. Tento ukazatel má klesat. Například podle nově schválené Statní energetické koncepce by měla tato závislost do roku 2030 postupně klesnout na 66 procent a do roku 2040 na 56 procent.

Závaznou legislativu jako cestu ke snížení závislosti na ropě, plynu a uhlí už v minulosti zvolily Británie, Dánsko, Finsko, Francie, Švédsko, Rakousko, Irsko a nejprůmyslovější německý region Severní Porýní-Vestfálsko. Začala se připravovat také v Nizozemsku.

rdo mrz mha


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

30.3.2016 12:22
Jediné co antifosilní zákon způsobí, bude zdražení energií, které dopadne především na nízkopříjmové skupiny obyvatel.
Dále výrazně sníží konkurenceschopnost průmyslu, čímž zdraží všem ostatním.
Odpovědět
MM

Milan Milan

30.3.2016 14:01
Lokální topeniště, zaslíbené téma. Tak těch je v ČR údajně cca 450 tis.??? a jsou procentuálně vcelku zanedbatelným zdrojem znečištění ovzduší a navíc na tento druh "prachového odpadu-popílku" je příroda připravená a bez problémů jej poměrně rychle a v blízkém okolí zdroje rozkládá, lépe řečeno např. popílek např. z dřevní hmoty huminuje a využívá pro další rozvoj mikroorganizmů...Je to pouze šikana obyvatelstva a byznys nutící občana nakupovat výrobky a služby, které vůbec nepotřebuje. Když hoří skládky odpadu, chemička , gumárny tak přijedou hygienici a helemese, normy nejsou překročeny. Ale když zatopí bába v kamnech tak to je poprask i na ministerstvu. To o něčem svědčí.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist