https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plynovod-nord-stream-2-nedostal-v-nemecku-vyjimku-z-pravidel-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plynovod Nord Stream 2 nedostal v Německu výjimku z pravidel EU

18.5.2020 00:13 | BERLÍN (ČTK)
Projekt Nord Stream 2 vede ruská plynárenská společnost Gazprom, v níž má hlavní slovo stát. / Ilustrační foto
Projekt Nord Stream 2 vede ruská plynárenská společnost Gazprom, v níž má hlavní slovo stát. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | nord-stream2.com
Takřka dokončenému plynovodu Nord Stream 2, kterým bude po dně Baltského moře proudit plyn z Ruska do Německa, v pátek odmítl německý energetický regulátor Bundesnetzagentur udělit výjimku z unijních pravidel. Evropské směrnice vyžadují, aby dodavatelská a provozovatelská struktura v případě produktovodů byla v zájmu zachování volné hospodářské soutěže oddělená, což v tomto případě podle regulátora není. List Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) napsal, že rozhodovat nyní budou pravděpodobně soudy.
 

Pro projekt nového plynovodu, který nabral výrazné zpoždění a který čelí nesouhlasu ze strany Spojených států a také nelibosti Polska a Ukrajiny, neboť tyto země obchází, je to podle agentury Reuters další rána. Verdikt regulátora totiž znamená další náklady a další zpoždění.

Projekt Nord Stream 2 vede ruská plynárenská společnost Gazprom, v níž má hlavní slovo stát. Firma pro tento účel zřídila dceřinou společnost Nord Stream 2 AG. Zhruba polovinu financí poskytly německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská společnost Shell, dále rakouská OMV a také francouzská Engie.

Podle regulátora ale konsorcium nemá v části německých výsostných vod na výjimku z unijní energetické směrnice nárok, neboť potrubí nebylo technicky hotové k rozhodnému dni, což bylo 23. května 2019. Ten den nabyla účinnosti zmíněná unijní energetická směrnice. Konsorcium naopak argumentuje tím, že ač projekt není fyzicky dokončen, je už ekonomicky funkční, neboť do něj byly investovány miliardy eur.

Konsorcium v prohlášení uvedlo, že má měsíc na to, aby rozhodlo o dalším postupu včetně odvolání, a že postoj regulátora považuje za porušení německých ústavních záruk.

"Mezinárodní právní experti potvrzují, že zúžení definice slova 'hotový' na dokončení fyzické výstavby plynovodu by bylo porušením ochrany oprávněných očekávání a dalších základní práv unijních pravidel," uvedlo konsorcium. To také podle listu FAZ v první reakci sdělilo, že k rozhodnému dni mělo dokončeno financování projektu a že ještě před oznámením úpravy energetické směrnice investovalo bez možnosti návratu částky v řádu miliard eur.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

A

Aleš Svoboda

24.5.2020 19:48
Kdopak asi napěchoval regulátorovi kapsy dolárky ??
Je jasné a evidentní, že to rozhodnutí si někdo zaplatil.
Zásadn zpoždění zavinily USA svojí arogantní a agresivní politikou.
Nicméně - Nord Stream 2 bude záhy dokončen, Německo plyn zoufale potřebuje. Německo potřebuje energii pro výrobu elektřiny potřebuje nahradit odstavované jaderné a uhelné elektrárny. Plyn z Nord Stram 2 je pro Německo naprosto nezbytnu podmínkou pro energetické přežití.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist