https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzen-chce-vic-vyuzivat-nabrezi-a-nivy-svych-rek-pomuze-s-tim-nova-koncepce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeň chce víc využívat nábřeží a nivy svých řek, pomůže s tím nová koncepce

17.11.2021 00:35 | PLZEŇ (ČTK)
V Plzni se sbíhají řeky Radbuza, Mže, Úslava a Úhlava, po jejich soutoku město opouští Berounka.
V Plzni se sbíhají řeky Radbuza, Mže, Úslava a Úhlava, po jejich soutoku město opouští Berounka.
Plzeň chce víc využívat potenciál městských nábřeží a niv svých řek. S budoucím rozvojem přírodního, rekreačního a pobytového potenciálu řek má při územním plánování, investičních akcích, správě, údržbě a využití prostoru pomoci nově vytvořená koncepce.
 

V Plzni se sbíhají řeky Radbuza, Mže, Úslava a Úhlava, po jejich soutoku město opouští Berounka. Plzeň se snaží v posledních 30 letech rozvíjet přírodní, rekreační a pobytový potenciál řek. Komplikuje to ale velký počet toků i historický vývoj. V dobách průmyslové revoluce totiž v blízkosti řek vyrostly továrny a průmyslové areály, v závěru socialistické přestavby odřízl Mži od centra města průtah a v mnoha místech mezi zástavbou a říčními nivami vznikly pro veřejnost málo prostupné zahrádkářské a chatové kolonie.

"Město se tak historicky obrátilo ke svým řekám zády a tento postoj vedl ke ztrátě obecného názoru na jejich roli ve městě, ke ztrátě kontaktu obyvatel s řekami a vedl k degradaci role a statutu řek na pouhou trasu pro vodu,“ řekl primátorův technický náměstek Pavel Šindelář (ODS).

Výrobní areály ale dožívají a od konce 20. století se přestavují a využívají a město se podle Šindeláře vrací k postupnému budování veřejného prostoru a městské či kulturní krajiny. Nová koncepce říčních břehů má navrhnout prostorové a funkční uspořádání niv, nábřeží a okolí řek tak, aby v dlouhodobém horizontu podporovaly ekosystémové a rekreační funkce a možnosti mikromobility. Koncepce poslouží při územním plánování, investičních akcích, správě, údržbě i využití prostoru řeky.

"Říční prostory obecně se staly jedním z významných prvků kompozice města. Konkrétně nábřežní a nivní prostory řek Mže a Radbuzy, které prochází centrální částí s městskou zástavbou, patří mezi hlavní osy současného rozvoje Plzně," uvedl náměstek. Tyto nábřežní, parkové a nivní prostory mají podle něj nejvýznamnější potenciál a předpoklad stát se zelenou páteří města a pobytovým prostorem, celoměstsky významnou sítí sportovní, rekreační a společenské vybavenosti, turisticky významnou destinací a komunikační trasou.

Koncepce se přednostně věnuje centrálním úsekům Radbuzy a Mže. Severojižní osu řešeného území tvoří Radbuza od hráze nádrže České údolí po soutok s Úhlavou a Mží. Západovýchodní osu tvoří Mže od soutoku s Radbuzou ve Štruncových sadech až k soutoku s Vejprnickým potokem. Do řešeného území koncepce zahrnula i části významnějších přítoků – Vejprnického potoka a přítoku drobného vodního toku z Lochotínských luk.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

17.11.2021 08:46
A jé, takže se bude kácet, betonovat, asfaltovat a dláždit, anglické tráníky,... Další sterilizace krajiny.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

17.11.2021 21:14 Reaguje na Petr
Nepochybně!
....vedl k degradaci role a statutu řek na pouhou trasu pro vodu,“ řekl primátorův technický náměstek Pavel Šindelář (ODS).
" No docela typické pro tuhle stranu,ne? Svah získá na hodnotě, až když se tam postaví vlek, řeka získá na hodnotě, až když se kolem postaví nějaké kšefty. Ale třeba se pletu.
Snad jedinej úsek, který není moc pěkný a využitý, je od soutoku Mže s Radbuzou ke Karlovarské silnici, tam by se snad na tom kouskou dalo něco...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist