https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzen-rozda-lidem-stovky-stromu-aby-si-je-vysadili-na-svych-pozemcich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeň rozdá lidem stovky stromů, aby si je vysadili na svých pozemcích

25.8.2023 14:55 | PLZEŇ (ČTK)
Sázení stromu
Sázení stromu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Plzeň chce mít na svém území více zeleně, město proto rozdá lidem větší stromky, které si budou moci vysázet na své zahrady a pozemky. Schválili to radní, pro letošek se počítá s milionem korun, za který by město mohlo pro zájemce koupit až kolem 300 větších stromů. Pokud bude o výsadbu mezi lidmi zájem, projekt by pokračoval v příštím roce, řekl ČTK náměstek primátora odpovědný za dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN). Projekt a jeho finanční krytí musí ještě v září schválit zastupitelé.
 

Projekt je určený pro majitele pozemků, pouze fyzické osoby. Město určí druhy stromů, jejichž výsadbu bude podporovat, a vyzve vlastníky pozemků, aby se přihlásili, zda mají zájem takové stromy si u sebe vysadit. "V katalogu podporovaných stromů budou listnaté stromy jako dub, buk, jasan, javor, jírovec, lípa, bříza i habr a také některé ovocné stromy, naopak nebudou tam méně hodnotné druhy stromů jako túje, jejichž výsadbu dle oborníků není správné podporovat," řekl Tolar.

Město stromy nakoupí a žadatelům je v době výsadbové sezony formou daru rozdá. Pro jeden pozemek bude možné podat pouze jednu přihlášku. Žadatel jako vlastník pozemku v katastrálním území Plzně může požádat i na jiný pozemek, maximálně však na dva. Minimální výše hodnoty sadebního materiálu pro jednu přihlášku je 3500 korun, maximální 10.000 korun. "Za těch 10.000 korun bude možné vysadit pravděpodobně tři stromy. Chceme nakupovat už větší, vzrostlejší stromky, které budou mít větší šanci, že se uchytí a porostou, než malé sazenice," řekl Tolar.

Připomněl, že stromy fungují pro obyvatele měst jako zdroj kyslíku, samy spotřebovávají CO2, zároveň jsou klimatizačním prvkem, poskytují stín i úkryt a obživu mnoha druhům zvířat a přispívají ke zvlhčení prostoru. "V neposlední řadě patří stromy také mezi významnou estetickou složku zastavěného území. Z takové programu tak plynou výhody pro celou společnost, nikoli jen pro vlastníka pozemku, kde roste," dodal Tolar.

Pokud projekt schválí zastupitelstvo, bude možné podat přihlášku do 31. prosince.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Pepa

25.8.2023 08:04
Nejlepší způsob jak zvýšit počet stromů v obcích a přitom nejlevnější. Samozřejmě pokud bude po pár letech kontrola...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.8.2023 10:28 Reaguje na Pepa
Už po jednom roce i potom pravidelně.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

25.8.2023 14:11
jasan - chalara, jirovec - klinenka.

"Za těch 10.000 korun bude možné vysadit pravděpodobně tři stromy. Chceme nakupovat už větší, vzrostlejší stromky, které budou mít větší šanci, že se uchytí a porostou, než malé sazenice," řekl Tolar.

sazenice za 3300,- ???
cim vetsi tim se lepe uchyti???
toto neni treba moc obsirne komentovat ...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.8.2023 16:15 Reaguje na mara polasek
Ono záleží na tom, jak byly stromy před výsadbou předpěstovány. Viděl jsem kdysi na dovolené v Itálii výsadbu pětimetrových pínií. Byly v kontejnerech o průměru a výšce asi jednoho metru. Jenom pro doplnění - bylo to v červenci, kdy byla velká horka a nepochybuji, že se ujaly.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

25.8.2023 17:31 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
sazenice v kubikovym kontejneru ;))) to by byla dobra pomsta. nechtel bych doma sadit. jehlicnany predpestovane v balu maji minimalni ztraty.
ne vazne samozrejme zalezi jestli budou prostokorene nebo v balu. tim padem by i cena asi odpovidala.

mam problem s predstavivosti, bo furt vidim tisice sazenic cca 30cm vysoke, prostokorene a do desetikoruny... proto jak vidim tisicikoruny za sazenici automaticky prepinam, ze to musi byl levarna.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

26.8.2023 10:24 Reaguje na mara polasek
kšeft je přece zase jen kšeft ! patrně to dal někdo do kupy na nějaké akci radnici spřátelené zahradnické firmě. proč to neudělají tu akci ve spolupráci s místníma zahrádkářema co mají už jakési zkušenosti s výsadbou stromů a keřů ? těm by stačil ovocný stromek za 200.- je rozdíl mezi stromem ovocným a nějakým třeba, dubem, javorem aj. ?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

25.8.2023 16:19
Asi nějaká magorovina. Stromky, které chci na svém pozemku, už na svém pozemku mám. A které nechci, nebudu chtít ani zadarmo.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

26.8.2023 10:27 Reaguje na Richard Vacek
ale někdo třeba pozemek třeba teprve koupil nebo postavil barák a tak by si mohl kolem něj něco i zasadit. ovšem záleží, jaké stromy nabízejí.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist