Plzeňská a pražská zoo si vyměnily samce tygrů ussurijských
"Tiber na svět přišel v červenci roku 2012 v královédvorském Safariparku a v Plzni žil od roku 2015," řekl mluvčí. V Plzni byl nejdřív partnerem osmnáctileté Tsamary, od podzimu 2018 pak dva roky čekal na novou samici Milashki, která přijela v prosinci 2020 z anglické zoo ve Woburnu. Společných mláďat se ale nedočkali.
Prostorný výběh tygrů s jezírkem zoo otevřela v roce 2003, před dvěma lety ho za 1,7 milionu korun renovovala. Stavební firma zpevnila svah, tygři dostali nové odpočinkové terasy, výběh získal novou výsadbu a nové výsevy zeleně a také novou branku do výběhu.
V novodobé historii se zoo dočkala mláďat tygrů dvakrát. Matkou byla pokaždé tygřice Tsamara, pocházející z Kanady. V Plzni vystřídala postupně čtyři partnery. Nejdřív se v roce 2005 narodily Tsamaře a samci Mauglímu samičky Berry a Bella, v roce 2011 se samcem Bajkalem trojčata Cyril, César a Cicero.
Od roku 1971 chovala plzeňská zoo i tygry malajské a později indické, odchovat se je nepodařilo. Počátek chovu tygrů ussurijských neboli sibiřských v Plzni se datuje 30. červnem 1978, kdy zoo získala tříletou Jenny. První křtiny zažila zoo v roce 1982 se samcem Amurem rodičů Jenny a Matěje. Žádné mládě tohoto páru se ale nepodařilo odchovat. V roce 2000 přestali být chováni tygři v pavilonu šelem, chov tygrů ussurijských byl obnoven v přírodním výběhu příchodem Mauglího v prosinci 2003.
Tygři se v zajetí dožívají věku kolem 17 až 18 let, vzácně až 20 let. Tygr sibiřský je největší kočkovitou šelmou světa. Ve volné přírodě jich žije kolem 500 a v zoologických zahradách kolem tisícovky. V Evropě je chová zhruba 190 zahrad.
reklama