https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzenska-chranena-pamatna-alej-kilometrovka-projde-obnovou-hrozi-ji-rozpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeňská chráněná památná alej Kilometrovka projde obnovou, hrozí jí rozpad

13.9.2021 17:35 | PLZEŇ (ČTK)
Kilometrovku vyměřil na lochotínských loukách okrašlovací spolek v roce 1892 a o rok později byla vysázena. Vzniklo tak dvouřadé stromořadí s výhledy do krajiny.
Kilometrovku vyměřil na lochotínských loukách okrašlovací spolek v roce 1892 a o rok později byla vysázena. Vzniklo tak dvouřadé stromořadí s výhledy do krajiny.
Foto | Eva Haunerová / Wikimedia Commons
Rozsáhlou dlouholetou obnovou projde postupně část chráněné památné aleje Kilometrovka v Plzni. Zásah je nutný, protože více než 130 let staré aleji, která je významným krajinářským prvkem, hrozí rozpad. Řada stromů v aleji vedoucí údolní nivou Mže od Kalikovského mlýna k Lochotínskému parku u zoologické zahrady je ve špatném stavu. V takzvaném ochranném pásmu Kilometrovky budou odborníci pracovat už letos na podzim, postupná regenerace a záchrana je naplánovaná na roky 2025 až 2035, řekla dnes ČTK arboristka městské organizace Správa veřejného statku města Plzně Kamila Kindlová.
 

Obnova se bude týkat asi 170 metrů dlouhého úseku aleje pod Lochotínským parkem. Odborníci tam podrobili stromy důkladnému průzkumu. "Jejich zdravotní stav a jeho vliv na provozní bezpečnost byl vyhodnocován i pomocí dat získaných z měření akustickým tomografem, který zobrazuje rozsah poškození a dutin uvnitř kmenů jednotlivých stromů," popsala Kindlová. Hlavními dřevinami daného úseku jsou převážně letité olše. "Bohužel, často v důsledku infekce dřevními houbami, mají četné defekty a také dutiny a představují bezpečnostní riziko. Zejména u olší dochází často k horizontálním zlomům v destruovaném dřevě,“ uvedla Kindlová.

Na základě dat získaných z průzkumu vznikl obsáhlý návrh pěstebních opatření v určené části aleje i v jejím ochranném pásmu. Materiál navrhuje regenerovat vybraný úsek pokácením kompaktního porostu z ochranného pásma aleje a v průběhu tří etap v letech 2025 až 2035 postupně obměňovat provozně nebezpečné stromy novými výsadbami. Postupně by se mělo pokácet až 20 stromů a současně nově vysadit 42 nových alejových stromů. Začne se pracovat v ochranném pásmu, kde odborníci vykácí porosty. Uvolní se tak koruny stromů v aleji a celý úsek se prosvětlí. Nově vysazené stromy tak budou mít dobré podmínky pro perspektivní růst.

Kvůli zarůstání aleje a jejího ochranného pásma je Kilometrovka pod drobnohledem odborníků už delší dobu. Na mnoha místech a po obou stranách aleje náletové dřeviny postupně vrůstají do korun alejových stromů, takže se celá alej postupně mění ve vysoký, hustý a neprůhledný porost dřevin. Nálety tak ale příliš konkurují v nárocích na světlo, vodu a živiny, což neprospívá letitým stromům aleje a zejména nově vysazeným stromům, řekla Kindlová. Nedostatečná péče by podle ní mohla být pro památnou alej fatální.

Kilometrovku vyměřil na lochotínských loukách okrašlovací spolek v roce 1892 a o rok později byla vysázena. Vzniklo tak dvouřadé stromořadí s výhledy do krajiny. Dnes je 1077 metrů dlouhá alej oblíbenou pěší i cyklistickou trasou. Od roku 1987 je chráněna jako krajinná dominanta. Rostlo v ní víc než 200 stromů, převážně olší, jasanů a lip s obvodem kmene až 595 centimetrů. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu nechal magistrát v letech 2008 a 2009 pokácet kolem 50 stromů a zčásti je nahradit novou výsadbou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

13.9.2021 19:29
Že by konečně !
Každý strom má nějakou životnost a když chybí pravidelná údržba, tak se ten čas zkracuje.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist