https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzensti-zvireci-zachranari-budou-mit-po-30-letech-moderni-stanici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeňští zvířecí záchranáři budou mít po 30 letech moderní stanici

28.1.2024 00:04 | PLZEŇ (ČTK)
Foto | Taťána Typltová / DES OP
Plzeňští zvířecí záchranáři budou mít po 30 letech fungování moderní stanici. Místo na okraji městské části Doubravka zůstane, ale komplex k léčení volně žijících živočichů a ekologickou výchovu se obnoví, rozšíří a zkvalitní služby. Projekt už má pozemek, stavební povolení a požádal o peníze EU, město a Plzeňský kraj. ČTK to řekl Karel Makoň z Dobrovolného ekologického spolku - ochrana ptactva, provozujícího Záchrannou stanici živočichů Plzeň (ZSŽ).
 

Současná stanice, která zachraňuje zvířata v Plzni i v dalších částech kraje, už nevyhovuje kapacitně, funkčně, ani současným normám. Stavba nového komplexu na dvojnásobném pozemku má začít letos na jaře, stavební povolení je na dva roky.

Ekologický spolek požádal koncem října Státní fond životního prostředí (SFŽP) o dotaci 12 milionů Kč z fondů EU, minulý týden pak město i kraj shodně o čtyři miliony korun z přebytků jejich rozpočtů. "Pokud bychom těch osm milionů dostali, tak můžeme hned v březnu dubnu rozjet rozsáhlé zemní práce a stavbu nových voliér a nemusíme čekat na verdikt SFŽP," uvedl Makoň. Provoz ZSŽ nebude stavbou ohrožen. Zbylé dva miliony uhradí spolek z darů příznivců. ZSŽ dále oslovila Národní síť záchranných stanic ČR, osobnosti státu i EU a sympatizanty spjaté s regionem.

"Řekl jsem mu (Makoňovi), že by bylo šťastnější, aby město přidávalo peníze až k přiznané dotaci (SFŽP). Odpověděl mi, že to s ní vypadá velmi dobře. Ale chtěli bychom mít jistotu, že dotaci získají," řekl ČTK náměstek primátora Aleš Tolar (STAN). Plzeň podle něj stanici podporuje a bude jí pomáhat dál, město darovalo pozemek a změnilo kvůli rekonstrukci územní plán. Peníze z přebytku bude rozdělovat dubnové zastupitelstvo. "Stanici chápu jednoznačně jako důležitou pro celý region, proto jí dáváme každý rok na provoz. O penězích na modernizaci se určitě budeme bavit, chceme, aby její služby pokračovaly," řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti).

ZSŽ zachránila za 30 let tisíce volně žijících živočichů v regionu, loni téměř 800. Podle Makoně potřebuje větší voliéry a ošetřovnu, sklady, sociální a technické zázemí. Téměř 30 let staré dřevěné objekty, postavené svépomocí za 260 000 Kč včetně projektu, nahradí dvě větší vytápěné zděné stavby ve stráni, které budou mít zelenou střechu. Na ně naváže objekt s deseti přepouštěcími voliérami, jež usnadní manipulaci. Největším ošetřovaným zvířetem v ZSŽ měla být labuť. "Dnes tam ale máme orly, jeřáby, vydry, bobry, prostě všechno kromě losa a medvěda," uvedl. Podle Makoně nejde o útulek, ale o léčebné zařízení první pomoci, zvířata tam nejsou natrvalo.

Roční rozpočet kolem 1,5 milionu Kč se po stavbě nové stanice nezmění. "Jsem přesvědčený, že jsme jedna z nejlepších v republice. Systém takhle dobře funguje i díky městu a kraji. Ale jestli máme pokračovat dalších 30 let, tak potřebujeme rekonstrukci," řekl Makoň.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist