https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzni-pomahaji-v-boji-proti-kurovci-drony-ktere-si-sama-vyvinula
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzni pomáhají v boji proti kůrovci drony, které si sama vyvinula

15.5.2020 00:18 | PLZEŇ (ČTK)
Bezpilotní letouny vyvinuté městskou správou informačních technologií dokážou lesníkům pomoci při včasném odhalení škůdce.
Bezpilotní letouny vyvinuté městskou správou informačních technologií dokážou lesníkům pomoci při včasném odhalení škůdce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Plzeň zapojila do boje proti kůrovci drony. Bezpilotní letouny vyvinuté městskou správou informačních technologií dokážou lesníkům pomoci při včasném odhalení škůdce. Od loňska umí vyhledat suché špičky smrků, nová multispektrální kamera má navíc zjistit i okem neviditelné napadení stromů. Město by tak mělo čas na pokácení a asanaci těchto stromů, řekl vedoucí městského úseku lesů, zeleně a vod Richard Havelka.
 

"Věřím, že využití dronů dokáže posunout boj proti kůrovci o krok dál a pomůže nám uchránit podstatně více lesního porostu," řekl náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Díky dronům jsou odborníci schopni vytvořit takzvanou ortofotomapu velké oblasti, která obsáhne desítky hektarů lesa. "Na fotografiích lze vyhledat suché špičky stromů, typický příznak napadení porostu. Lesníci tak během chvíle vidí velkou část lesa, což jim ušetří čas a dá cenný náskok před kůrovcem," uvedl ředitel úseku Drony Pavel Šmíd. Z fotografií mohou určit stromy, kde je podezření na napadení kůrovcem, a vizuálně je zkontrolovat, přičemž mají přesné GPS souřadnice jakéhokoliv místa na snímku.

Při napadení nejvýznamnějším škůdcem, lýkožroutem smrkovým, strom hned nezasychá od vrcholu, ale nejdřív mu opadává kůra, což z klasických fotek z výšky není vidět. Špice zasychají jen v pokročilém stavu napadení, kdy už je pravděpodobné, že už brouk rozšířil do okolí. "Chceme skenovat vybrané oblasti pomocí multispektrální kamery nesené dronem WingtraOne. Ta snímá vegetaci i ve spektrech pro oko neviditelných. Chceme ověřit hypotézu, že pomocí dat z této kamery dokážeme zjistit neviditelné napadení stromů," uvedl Šmíd. Tím se odhalí postižené stromy v době, kdy je brouk ještě neopustil, takže bude možné zabránit jeho šíření. Pro analýzu dat vyvíjejí experti vlastní aplikaci.

Podle Havelky je jakýkoliv další monitoring, kromě pozemního pozorování, pro práci lesníků velmi cenný, a to zejména v době, kdy dochází k rojení po celý rok. Smrky, kde už se škůdce vyrojil, žloutnou a zasychají. "V těchto místech většinou zachytíme další generaci brouků, ale cennější je získat informaci o napadených stromech v době žíru, kdy jsou zpravidla koruny ještě zelené," uvedl. První lety dronů mají odstartovat v nejbližší době.

Plzeňské drony se staly už loni na podzim jako první v ČR součástí integrovaného záchranného systému.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MG

Milan G

15.5.2020 12:42
Takže já vám přeju co nejvíc úspěchů. Ano tohle je správná péče o lesy, ne bezzásahovost, ale okamžitá likvidace napadených stromů.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.5.2020 16:00 Reaguje na Milan G
Ve všech hospodářských lesích určitě. Bohužel se tak v řadě hospodářských lesů neděje.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

16.5.2020 20:45
Správná cesta, která umožní větší udržení našich smrkových lesů.
Jinak ale ta záležitost s multispektrální kamerou na dronu je stará už nejméně několik let.
Odpovědět
GS

Gabriela Svíhová

23.7.2020 22:59
Hm, tak to klobouk dolů. Netušila jsem, že taková hračička je i takhle užitečná. Máme obyč. dron https://www.ideka.cz/ a tak zkusím vymyslet nějaké užitečné postavení (kde by mohl pomoci).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist