https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/po-dulnim-nestesti-zakazala-vlada-v-brazilii-nadrze-tehoz-typu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Po důlním neštěstí zakázala vláda v Brazílii nádrže téhož typu

21.2.2019 09:55 | BRASÍLIA (ČTK)
Důlní společnosti v Brazílii používají nyní 84 nádrží tohoto typu, z toho u 43 hrozí nebezpečí protržení.
Důlní společnosti v Brazílii používají nyní 84 nádrží tohoto typu, z toho u 43 hrozí nebezpečí protržení.
Foto | Israel Defense Forces / Flickr

V dole na železnou rudu u města Brumadinho v brazilském státě Minais Gerais se protrhla 25. ledna odpadní nádeř a voda a bahno zaplavily rozsáhlé území, včetně administrativní části dolu a části blízké obce Vila Ferteco. Podle místních médií nefungoval alarm, který měl lidi v okolí varovat.

 

Brazilská vláda nařídila do dvou let uzavřít v zemi všechny důlní odpadní nádrže, které byly postaveny stejnou metodou jako nádrž u města Brumadinho. Protržení nádrže tohoto typu si v tamním dole na železnou rudu vyžádalo minulý měsíc 169 obětí a na 141 lidí se ještě pohřešuje. O novém nařízení, které vyšlo v pondělí v úředním věstníku, informovala místní média.

Důlní společnosti v Brazílii používají nyní 84 nádrží tohoto typu, z toho u 43 hrozí nebezpečí protržení. Firmy mají čas do srpna 2021, aby tyto nádrže přestaly používat. Tento způsob vytváření nádrží patří k nejlevnějším, ale podle expertů jsou takové nádrže také nejrizikovější. V některých zemích, například v Chile už byly zakázány. Vznikaly zejména v 70. až 90. letech minulého století.

Společnost Vale, která důl provozovala, se hájí, že dodržovala všechny předpisy a že kontrola německé firmy TÜV Süd loni v září zjistila, že nádrž je stabilní. Brazilské úřady už v souvislosti s neštěstím zatkli několik zaměstnanců firmy a udělili jí několik pokut. Soud také společnosti v rámci předběžného opatření zablokoval vysokou částku na účtech, která má být použita k soudnímu odškodnění.

Podobné neštěstí se v brazilském státe Minais Gerais stalo už v listopadu 2015. Tehdy se protrhla odpadní nádrž u města Mariana a voda a bahno zaplavily několik vesnic. Tehdy zemřelo 19 lidí a toxické bahno znečistilo řeku. Spoluvlastníkem dolu, kde se neštěstí stalo, byla rovněž společnost Vale.

https://www.youtube.com/watch?v=QzpqT2-Gb0I


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist