https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/po-nehode-lodi-u-galapag-hrozi-unik-nafty-a-poskozeni-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Po nehodě lodi u Galapág hrozí únik nafty a poškození přírody Video

23.12.2019 00:25 (ČTK)
Na Galapágách se v neděli potopila nákladní loď s více než dvěma tisíci litry nafty na palubě.
Na Galapágách se v neděli potopila nákladní loď s více než dvěma tisíci litry nafty na palubě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na Galapágách se v neděli potopila nákladní loď s více než dvěma tisíci litry nafty na palubě. Ekvádor proto přijal opatření, která mají zabránit poškození unikátního ekosystému na tomto souostroví v Tichém oceánu, informovala dnes agentura AFP. Správci galapážského národního parku už na hladinu spustily norné stěny a rozmístily do moře savé látky.
 

Ekvádorská vláda podle ministra životního prostředí Raúla Ledesmy Huerty přijala "okamžitá" opatření, aby zabránila úniku nafty z havarované lodi. Správa Národního parku Galapágy na twitteru uvedla, že ve spolupráci s armádou spustila na vodu norné stěny a rozmístila absorpční materiály.

Podle národního parku loď Orca havarovala v přístavu na ostrově San Cristóbal, který leží ve východní části souostroví Galapágy. Na plavidlo spadl jeřáb, který na něj překládal kontejner. Na palubě lodi bylo 600 galonů, tedy asi 2500 litrů nafty. Při nehodě utrpěl zranění jeden člověk.

Galapážské souostroví je izolovanou přírodní rezervací v Tichém oceánu vzdálenou asi 1000 kilometrů od břehů Ekvádoru, kterému patří. Tvoří je asi 130 ostrovů, na kterých žijí endemické druhy, tedy zvířata, která se vyskytují pouze tam.

Souostroví je jedním z nejzranitelnějších ekosystémů na světě. Od roku 1978 je na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Žijí zde například tučňáci, leguáni a obří suchozemské želvy.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist