https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/po-utocich-slonu-kteri-letos-zabili-uz-tri-lidi-postavi-indie-ochranne-zdi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Po útocích slonů, kteří letos zabili už tři lidi, postaví Indie ochranné zdi

27.2.2024 10:32 | DILLÍ (ČTK)
Slon indický (Elephas maximus) je jiho- a jihovýchodoasijský slon dlouhý 3,5 metrů. Vyskytuje se v Bangladéši, Indii, na Srí Lance, v Indočíně a v částech Nepálu, Indonésie a Thajska.
Slon indický (Elephas maximus) je jiho- a jihovýchodoasijský slon dlouhý 3,5 metrů. Vyskytuje se v Bangladéši, Indii, na Srí Lance, v Indočíně a v částech Nepálu, Indonésie a Thajska.
Foto | chem7 / Flickr.com
Indická federální vláda oznámila, že hodlá ve státě Kérala vybudovat ochranné zdi. Jejich cílem má být ochrana lidí před útoky volně žijících slonů, kteří letos zabili už nejméně tři osoby, což vedlo k nepokojům místních obyvatel. Informoval o tom zpravodajský server The Independent.
 

Obyvatelé Vajanádu v Kérale žádají krom ochranných zdí i elektrické ploty napájené solární energií, příkopy, systémy včasného varování, vybavení volně žijících slonů sledovacími obojky a vznik koridorů, kterými by tito tlustokožci mohli bezpečně procházet.

Začátkem tohoto měsíce udupal divoký slon vybavený sledovacím obojkem 40letého muže. Šlo už o druhé podobné úmrtí ve stejné oblasti za poslední tři týdny. A o šest dní později zabil jiný divoký slon při výkonu služby u města Pulpally 50letého pracovníka státního ekoturistického projektu. Lidé po těchto sloních útocích opakovaně demonstrovali v ulicích a kritizovali vládu státu, že je nedokáže ochránit.

Podle listu The Indian Express roste ve státě Kérala počet útoků volně žijících zvířat na lidi. Kromě slonů jde také o útoky tygrů a levhartů, gaurů indických, což je nejmohutnější žijící druh tura, či divokých prasat indických.

V období 2022-2023 státní statistiky zaznamenaly 8873 případů útoku divokého zvířete; za zhruba polovinu z nich byli zodpovědní sloni. Smrtí skončilo 98 útoků, z nichž bylo 27 připsáno slonům. V Kérale, která leží na jihozápadě Indie, žije téměř 35 milionů obyvatel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

28.2.2024 16:09
V Africe používají na ochranu úrody před slony včelí úly. Místní totiž zjistili, že se sloni včel doslova panicky bojí. Výhodou takové ochrany je navíc zisk včelího medu. Možná by to v Indii fungovalo taky.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist