https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pobliz-britskych-brehu-se-objevily-stovky-chobotnic-pobreznich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poblíž britských břehů se objevily stovky chobotnic pobřežních

4.7.2022 01:58 | TRURO (ČTK)
Chobotnice pobřežní měří mezi 30 a 90 centimetry, její ramena můžou ale dosahovat délky až jednoho metru.
Chobotnice pobřežní měří mezi 30 a 90 centimetry, její ramena můžou ale dosahovat délky až jednoho metru.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nebývale vysoký počet chobotnic pobřežních se v červnu objevil u britských břehů v Cornwallu na jihozápadě Anglie. Jeden z místních rybářů jich v jediném dnu chytil rekordních 150, jeho běžný úlovek je jedna či dvě za rok. Na úkaz upozorňují plavci se šnorchly a potápěči, píše web stanice BBC.
 

Anglické ekologické hnutí Cornwall Wildlife Trust (CWT) uvádí, že region zažívá "vynikající rok" pro pozorování chobotnic. Jejich poslední populační boom u anglických břehů nastal v roce 1948, a předtím v roce 1899, kdy rybáři hovořili o "chobotnicovém moru", jelikož hlavonožci vyžírali jejich úlovky krabů a humrů přímo z pastí, kam se korýši už chytili.

Podle vědců zatím nelze jednoznačně určit, zda bude letos chobotnic tolik jako v roce 1948. "Doufáme ale, že to je známka zdravé populace chobotnic v našich cornwallských vodách. Bohužel, ne všechen náš mořský život prosperuje," říká Matt Slater z CWT.

Chobotnice pobřežní měří mezi 30 a 90 centimetry, její ramena můžou ale dosahovat délky až jednoho metru, píše časopis National Geographic. Dožívá se jednoho až dvou let a je masožravá. Sama se predátorům, jako jsou žraloci, delfíni a mořští úhoři, vyhýbá důmyslnou kamufláží. Díky kombinaci pigmentových buněk a speciálních svalů dokáže změnit svoji kůži tak, aby okamžitě napodobila barvu i strukturu povrchu ve svém okolí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist