https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pocet-hrabosu-na-polich-se-takrka-ztrojnasobil-nejhorsi-situace-je-na-olomoucku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Počet hrabošů na polích se takřka ztrojnásobil, nejhorší situace je na Olomoucku

2.8.2023 18:20 (ČTK)
Hraboš polní.
Hraboš polní.
Populace hrabošů polních se v červenci v České republice ve srovnání s červnem téměř ztrojnásobila. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) informoval, že průměrný počet aktivních nor na hektar vzrostl na 542 z červnových 208, což představuje 2,7 násobek takzvaného prahu škodlivosti. Ten stanoví hranici, kdy škody způsobené hraboši přinášejí ekonomické ztráty.
 

"V Jihomoravském a Zlínském kraji se hodnoty populací zvýšily na úroveň 3,8 násobku prahu škodlivosti, v Olomouckém až na jedenáctinásobek. Nadále jsou vysoké počty i v některých okresech středních Čech a na Pardubicku," uvedla mluvčí ÚKZÚZ Ivana Kršková.

Větší výskyt hrabošů zaznamenali odborníci na polích s krmnými plodinami a v trvalých porostech, tam počet aktivních nor na hektar stoupl na 765. "To odpovídá 3,8 násobku prahu škodlivosti, který pro letní období představuje hodnotu 200 aktivních nor na hektar. Tato čísla představují vysoké ohrožení pro krmné plodiny a mladé stromky ovocných dřevin," doplnila mluvčí.

Nejvyšší hodnoty populací hrabošů zjistili odborníci v Olomouckém kraji, kde průměrný počet aktivních nor dosáhl počtu 2133 na hektar, v Jihomoravském a Zlínském kraji se hodnoty pohybovaly mezi 700 a 800 aktivními norami na hektar. Lokálně se objevují vysoké počty hrabošů také ve Středočeském kraji, na Kolínsku byly průměrné hodnoty mezi 2000 a 9000 aktivními norami na hektar.

Kvůli postupujícím žním se v dalším měsíci podle ÚKZÚZ hraboši přesunou z polí s hlavními plodinami na okolní plochy a následně se znovu rozšíří do nově osetých ploch ozimými plodinami.

"V oblastech s vysokým výskytem hraboše ÚKZÚZ nedoporučuje vysévat letní meziplodiny. V rizikových lokalitách doporučuje po zasetí ozimů chránit porosty aplikací rodenticidů a zvážit, zda jsou pro oblasti s nárůstem počtu hrabošů, tedy na jižní a střední Moravě, v severozápadních Čechách či Polabí, vhodné technologie podplodin a krycích plodin, které podporují výskyt tohoto škůdce," uvedla Kršková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DV

Daniel Višňovský

7.8.2023 19:35
No jo, to je tak když myslivci vystrili volné žijící Micinky.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist