https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pocet-kazasskych-antilop-zdecimovanych-loni-nemoci-opet-roste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Počet kazašských antilop zdecimovaných loni nemocí opět roste

24.6.2016 07:37 | PRAHA (ČTK)
Populace ohrožených antilop druhu sajga tatarská v Kazachstánu, zdecimovaná loni infekčním onemocněním, se opět obnovuje.
Populace ohrožených antilop druhu sajga tatarská v Kazachstánu, zdecimovaná loni infekčním onemocněním, se opět obnovuje.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Populace ohrožených antilop druhu sajga tatarská v Kazachstánu, zdecimovaná loni infekčním onemocněním, se opět obnovuje. Řekl to místopředseda německého Svazu na ochranu přírody Thomas Tennhardt.
 

"Skutečnost, že početní stav sajgy se opět zvyšuje a že letos na jaře žádné toto zvíře neuhynulo, je dobrá zpráva," prohlásil optimisticky Tennhardt, jehož citovala agentura DPA.

Loni v květnu vypukla mezi sajgami tatarskými v centrální oblasti Kazachstánu záhadná epidemie, která kosila tuto zvěř po tisících kusech. Během několika týdnů tam tehdy uhynulo na 200.000 antilop, což je přes 60 procent populace v celé zemi. Dnes jich v postiženém regionu žije 36.000 a v celé zemi zhruba 108.300.

Regionální veterinární laboratoř loni uvedla, že viníkem masového úhynu vzácných zvířat je zřejmě anaerobní enterotoxemie neboli "travní nemoc", k jejímuž rozšíření přispěly silné deště. Podle informace DPA šlo o hemoragickou septikémii. Vědci si ale stále lámou hlavu nad tím, jak mohlo onemocnění vyhladit téměř celé stádo.

Sajga tatarská žije především v odlehlých oblastech Ruska a Kazachstánu a je zcela nezaměnitelná především díky zvláštnímu vydutému chřípí a nozdrám, díky nimž filtruje v zimě příliš chladný a v létě prašný vzduch. Počátkem devadesátých let v kazašských stepích pobíhal milion těchto antilop, ale jejich počet se od té doby zejména kvůli lovu a pytláctví snížil na několik desítek tisíc. Po přísném zákazu lovu se populace podle úředních údajů z roku 2014 rozrostla na 300.000 kusů.


Přečtěte si článek V Kazachstánu hynou sajgy po desetitisících. Podle ochránců je to katastrofareklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist