https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pocet-odlovenych-divocaku-se-v-pololeti-snizil-na-necelych-70-000
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Počet odlovených divočáků se v pololetí snížil na necelých 70.000

16.10.2018 00:10 (ČTK)
Počet odlovených divokých prasat letos za pololetí meziročně klesl o více než 16.000 na 69.335. / Ilustrační foto
Počet odlovených divokých prasat letos za pololetí meziročně klesl o více než 16.000 na 69.335. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Počet odlovených divokých prasat letos za pololetí meziročně klesl o více než 16.000 na 69.335. Vyplývá to z údajů Státní veterinární správy, kam lovci povinně posílají vzorky na kontrolu masa na parazita svalovce. Tento údaj se tak může lišit od oficiálních mysliveckých statistik, které myslivci zveřejňují vždy za takzvaný myslivecký rok, jenž končí březnem. Podle odborníka Miloše Ježka z Českomoravské myslivecké jednoty měli letos divočáci hodně potravy, hůř se tak lovili, protože zůstávali ve skrytu v lesích.
 

Například ze Zlínského kraje, kde se loni a letos vyskytoval africký mor prasat, se počet poslaných vzorků snížil na 2814, loni za pololetí jich bylo 3605. Ze samotného zlínského okresu jich loni lovci zaslali 1124, letos 284. "V pololetí se to dá těžko hodnotit, protože ta hlavní lovecká sezona teprve přijde," řekl Ježek. Do statistik se podle něj může promítnout i to, že skutečně v lokalitách přemnožených divočáků ubylo. Meziročně podle něj dochází k velkým rozdílům ale zejména kvůli počasí.

"Letos to myslivcům nesvědčí, protože je ta potravní nabídka (pro divoká prasata) velká. Jednak je hodně ovoce, které v loňském roce nebylo, jednak je i poměrně dost žaludů a bukvic, takže se ta zvěř hůř loví," doplnil. Podle něj totiž zvěř zůstává v křovích v lese, takže ji myslivci odloví až na konci zimy. Do budoucna očekává nárůst odstřelů, protože se dá kvůli větším zdrojům potravy předpokládat nárůst populace prasat.

Na Zlínsku byl loni vyhlášen krizový stav, aby se mohly vytyčit i na soukromých pozemcích pachové a elektrické ohradníky, přes které se neměli divočáci dostávat do nebo z oblasti. Následně se určily zóny odlovu, stát nařídil myslivcům, aby lovili divočáky co nejvíce. Ježek ale tehdy upozornil na to, že k redukci přemnožených divočáků by bylo třeba ročně lovit přes 250.000 kusů.

Stát zavedl pro motivaci myslivců i veřejnosti v oblasti několikatisícové tzv. zástřelné a po celé zemi tzv. nálezné za objevení uhynulého kusu. Ještě letos v březnu ministerstvo zemědělství ohlásilo, že chce zavést i zástřelné celostátně, každý lovec měl dostat za odlovené prase 2000 korun, rozpočet úřadu se tak měl zvýšit skoro o miliardu. Kvůli finanční náročnosti od toho ale stát zatím odstoupil.

Podle oficiálních mysliveckých statistik bylo za minulý myslivecký rok odloveno 229.182 kusů černé zvěře, z toho přes 132.570 selat, 9565 kňourů a 13.973 bachyní. Přemnožená divoká prasata působí každoročně miliardové škody na zemědělských plodinách i na lesních porostech. Roste i počet střetů prasat s motorovými vozidly.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

17.10.2018 13:22
nepřišel už náhodou čas přestat brát myslivost jako lidový sport vesnických bouchalů, ale jako hospodářskou činnost? to znamená mimo jiné efektivní likvidaci přemnožené zvěře, tedy prasat a do jisté míry srnek?
čili ne snad na ně stražit železa, vlčí jámy a strychnin a podobné "středověkosti", ale třeba střílení hlava/nehlava, jaro/léto, mladé/staré/březí/nebřezí, noční vidění, uvolnění chalupářského lovu atadále.

Odpovědět
KZ

Karel Zajíc

12.12.2018 22:03
PARADOX našeho státu: Evidentně méně aktivně lovících myslivců = více divočáků a naopak. Stavy divočáků není možno více snížit, protože jejich přírůstky jsou tak vysoké, že současný počet aktivně lovících myslivců to už nezvládne. Jenže v republice nuceně zahálí další tisíce potenciálních lovců, kteří vlastní všechno to drahé vybavení a lovecký lístek, jen se nemůžou dostat do žádného mysliveckého spolku. Tam jsou jejich žádosti v 99 procentech případů "vyřízeny" tím, že jim odepíší, že nikoho nepřijímají apod.. Dokonce je tak nakládáno většinou i s těmi myslivci, kteří nevlastní jen potřebné zbraně, ale jsou dokonce vlastníky několika hektarů půdy na kterých vznikají škody od divočáků v místě, kde tohoto vlastníka(myslivce) nechtějí přijmout! Myslivost se tak stala velice levnou, přitom prestižní zábavou pro všechny myslivce, kteří se v minulosti dokázali upíchnout do některé společenstevní honitby. A jejich zábava je má stát co nejméně peněz bez ohledu na to, jak velké škody zvěř činí ostatním spoluobčanům na polích, nebo lesích... Proč stát platil drahé odstřelovače a proč má stát rozdělovat miliony korun jako zástřelné mezi spokojené koníčkáře, když tu máme další velkou skupinu myslivců/lovců, kteří by velmi rádi vyrazili lovit divočáky zcela zadarmo? Ano, stovky až tisíce dalších lovců by stříleli přemnožené divočáky zadarmo, kdyby jim v tom nebránili ti myslivci, kteří si už berou státem vyplácené zástřelné.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist