https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pocet-ohrozenych-goril-horskych-roste-je-jich-uz-opet-pres-tisic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Počet ohrožených goril horských roste, je jich už opět přes tisíc

4.6.2018 00:15 (ČTK)
V padesátých letech se počet jedinců gorily horské (na obrázku), poddruhu gorily východní, odhadoval na několik stovek, v 80. letech jich badatelé napočítali kolem 620 a před osmi lety 786.
V padesátých letech se počet jedinců gorily horské (na obrázku), poddruhu gorily východní, odhadoval na několik stovek, v 80. letech jich badatelé napočítali kolem 620 a před osmi lety 786.
Licence | Volné dílo (public domain)
Počet kriticky ohrožených goril horských, které žijí ve volné přírodě, se po desítkách let opět zvýšil nad hranici tisíce jedinců. Za posledních osm let se počet těchto primátů v národních parcích na hranici Ugandy, Rwandy a Konga zvýšil z 480 na 604, oznámil Světový fond na ochranu přírody (WWF). Zhruba 400 goril horských žije také v ugandském parku Bwindi.
 

"Pro tento kriticky ohrožený druh jsou to fantastické zprávy a ukazuje to, že i druh na okraji propasti je ještě možné zachránit," řekla agentuře DPA zástupkyně WWF pro střední a západní Afriku Ilka Herbingerová. Zároveň ale upozornila, že jsou gorily horské nadále ohroženy ozbrojenými střety, pytláctvím, nemocemi a důsledky změny klimatu. Nebezpečí pro životní prostředí goril horských v posledních letech představuje také úsilí o těžbu ropy ve východním Kongu.

V padesátých letech se počet jedinců gorily horské, poddruhu gorily východní, odhadoval na několik stovek, v 80. letech jich badatelé napočítali kolem 620 a před osmi lety 786. Nyní podle ochranářů v oblasti pohoří Virunga žije 604 ohrožených goril a v parku Bwindi 400. Celkem tedy vědci a strážci parků napočítali 1004 jedinců.

V konžské části chráněné oblasti, národním parku Virunga, se letos narodilo už osm gorilích mláďat. Zároveň přišlo při ochraně tohoto ohroženého druhu při střetech s pytláky a místními milicemi osm strážců parku o život.

Gorily horské proslavil film Gorily v mlze, v němž si hlavní roli americké vědkyně Dian Fosseyové zahrála Sigourney Weaverová. Zooložka Fosseyová zasvětila život výzkumu a ochraně horských goril. V roce 1985 ji zabili pytláci v džungli ve Rwandě.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist