https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podil-energie-z-obnovitelnych-zdroju-v-eu-roste-cesko-zaostava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podíl energie z obnovitelných zdrojů v EU roste, Česko zaostává Aktualizováno

26.1.2022 11:41 | BRUSEL (ČTK)
Elektřina z obnovitelných zdrojů v EU předloni pocházela ze 36 procent z větrných elektráren.
Elektřina z obnovitelných zdrojů v EU předloni pocházela ze 36 procent z větrných elektráren.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Podíl energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny v Evropské unii se v roce 2020 zvýšil na 37 procent z 34 procent v roce 2019. V dnešní zprávě o tom informoval statistický úřad Eurostat. Největší podíl energie z obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny v rámci EU vykázalo Rakousko, zatímco Česká republika patřila mezi pět zemí s nejnižším podílem.
 

V Rakousku obnovitelné zdroje v roce 2020 pokrývaly spotřebu elektřiny ze 78 procent. Nad hranicí 70 procent bylo vedle Rakouska v EU pouze Švédsko. V České republice činil podíl obnovitelných zdrojů 15 procent. Nižší podíl v rámci EU vykázaly pouze Lucembursko, Maďarsko, Kypr a Malta.

"Česká republika ztratila celých deset let rozvoje OZE (obnovitelných zdrojů energie - pozn. ČTK) kvůli pachuti a rozčarování z nezvládnutého solárního boomu v roce 2010. Finanční následky si neseme dodnes a dodnes jsou zneužívány proti OZE, přestože situace na energetickém trhu je už zcela jiná. Problémem je i tradiční odpor českých municipalit proti větrníkům. V tom se velmi lišíme například od Rakouska, které jako pevninský stát využívá energii větru mnohem intenzivněji," řekl ČTK analytik ENA Jiří Gavor.

Česká republika může jen těžko podle Gavora konkurovat Rakousku a Švédsku ve využití jejich obrovského potenciálu vodní energie i větrníkům v přímořských státech. "Nicméně i s našimi přírodními omezeními lze udělat na poli OZE mnohem více. Snad nový vládní program přinese patřičné podmínky pro rychlejší rozvoj," uvedl Gavor.

Podle dat na webu českého ministerstva průmyslu a obchodu činil podíl obnovitelné energie na spotřebě elektřiny v Česku ke konci listopadu loňského roku 17,3 procenta. Na spotřebě elektřiny se obnovitelné zdroje podílely ze 14,8 procenta, na spotřebě v dopravě z 9,4 procenta a na vytápění a chlazení z 23,5 procenta.

Více než z poloviny pokrývaly spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů kromě Rakouska a Švédska také Dánsko, Portugalsko, Chorvatsko a Lotyšsko. V Německu činil podíl obnovitelných zdrojů 45 procent, na Slovensku 23 procent a v Polsku 16 procent.

Elektřina z obnovitelných zdrojů v EU předloni pocházela ze 36 procent z větrných elektráren. Podíl vodních elektráren na pokrytí spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů činil 33 procent a podíl solárních elektráren 14 procent. Zbytek připadal na biopaliva a další obnovitelné zdroje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (67)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 11:51
Je to dobrý, ale měl by si to přečíst pan Novák a vysvětlit autorovi, že tomu vůbec nerozumí a že OZE je totální nesmysl a cesta do záhuby.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.1.2022 12:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkuste si VY mezitím přečíst tohle ...

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/byznys-video-cina-zacala-byt-draha-ceska-firma-vraci-vyrobu-zpatky-do-orlickych-hor-186625#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=6CNekC3VdWB-202201260802&dop_id=186625&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Je to poměrně realistický pohled na věc a navíc od někoho, kdo v životě fakt něco vybudovat dokázal ... na rozdíl od tupé lopaty Hanzla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 12:35 Reaguje na Svatá Prostoto
Vy jste na tom tak špatně, že musíte jen urážet? Já bych si nikdy nedovolil vás označit za "tupou lopatu", kde se ve vás ta arogance bere?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.1.2022 15:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Bere ve mně na základě toho, jak tu věčně máte chytré řeči co by někdo měl ... resp. co bychom měli ... které doplňujete nadáváním na to, jací jsme my čecháčci neschopní tupci a ropáci k tomu.

Takže pokud se jedná o urážení obyvatel ČR, tak vedete s velkým přehledem. Reagovat podobně mi žádnou velkou radost nedělá, ale holt někdy je potřeba se držet lidové moudrosti o záplatách.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 17:16 Reaguje na Svatá Prostoto
Četl jste ten článek, na který reagujete? Asi těžko. Je tam napsáno, že patříme mezi NEJHORŠÍ země Evropy, v budování OZE.
A co to pro nás znamená??
Že nastane energetická chudoba a energie se brutálně prodraží!!
A to mám chválit? To mám dělat jako nic (jako vy), to mám pořád kdákat, že za to může EU a grýndýl a podobné pitomosti??
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.1.2022 18:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Experte Hanzle, jestli budeme první nebo poslední v rozvoji OZE opravdu s energetickou chudobou a cenou el. energie nesouvisí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 18:56 Reaguje na Jaroslav Studnička
Fakt ne? Emisní povolenka jde pořád nahoru, čeká se řádově 200 eur za tunu.
Jaderku příštích 20 let nepostavíme ani jednu a kde chcete brát energii?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.1.2022 20:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Fakt ne...
Cena silové elektřiny se tvoří na burze.
Co zvedá aktuální ceny elektřiny všichni víme, tedy kromě vás.
Že snižování ceny tomu OZE nepomáhají všichni víme, tedy kromě vás.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 20:52 Reaguje na Jaroslav Studnička
Všichni už ví, že to zvedl Puťka blokováním dodávek plynu. A já si myslím to samé.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.1.2022 22:19 Reaguje na Pavel Hanzl
No, naštěstí vaše dojmologie je pouze vaše dojmologie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2022 08:36 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tohle žádná dojmologie není, ale realita, neboli skutečnost.

https://ekonomickydenik.cz/evropskou-plynovou-krizi-zavinilo-rusko-dukazem-jsou-nizsi-dodavky-i-prazdne-zasobniky/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.context&dop_req_id=RQBzdjZs9uD-202201181926&dop_id=14905427
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

27.1.2022 10:29 Reaguje na Pavel Hanzl
To je pouze část problému.
To ovšem expert jako vy prostě nepochopí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.1.2022 12:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Když si člověk ten článek přečte, a četl jsem jej už dříve, tak si fakt musí říci, že vaše schopnost nepochopení psaného textu je opravdu neuvěřitelná.

1) že za to mlže Rusko není žádný objektivní fakt, ale čistě subjektivní názor Birola 2) sám Birol/MEA má máslo na hlavě, protože on měl vyvinout tlak na to, aby EU disponovala dostatečnou kapacitou zásobníků, a ne že půlka všech bude Gazpromu 3) "Rusko podle Novaka potřebuje dlouhodobé kontrakty s předvídatelnou cenou, aby mohlo investovat do zvýšení produkce a exportu zemního plynu. Jenže jen málo evropských zemí je ochotno takovou smlouvu znovu podepsat.". To je zcela pochopitelní a je problémem států EU, že nejsou ochotny takové smlouvy podepsat. Rusko k tomu ochotno je.

Prostě současný průser je čistě důsledkem tuposti a ze strany EU. Že toho Rusko využívá je možná nečestné a nesportovní, ale zcela pochopitelné.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.1.2022 20:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Ta energie podraží právě kvůli přetěžování OZE. JAK je možné, že v zemích, kde se s OZE nevysíiluje, energetická chudoba nehrozí???
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.1.2022 12:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdákat, pitomosti, vy jste fakt vzor kultivovaného vyjadřování:-). Ne že by mi to vadilo, ale pak se nedivte, když se stejně někdo vyjadřuje o vás;-).
Chválit nemáte a nemusíte nic ... ale něž začnete mít ty vaše návaly a k tomu kecy, jak jsme všichni neschopní, tak byste si měl položit otázku co konkrétního jste v té věci udělal vy sám a co jste schopen udělat. Realita je taková, že sám jste neudělal lautr nic, lautr nic udělat ani neumíte, takže místo kritizování a urážení druhých byste měl být zticha a šoupat nohama.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.1.2022 20:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Co je za urážku nazvat tuhou lopatu tuhou lopatou???? Že by platilo přísloví....pro pravdu se lidé nejvíce hnevaji....
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

26.1.2022 12:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle - kolik již máte na střeše fot. panelů ?
Nebo snad stavíte přílivovou elektrárnu ?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.1.2022 12:21
Dejte nám německé mořské pobřeží na VE a španělské slunce pro FVE. Potom budeme premianty. My však takové podmínky nemáme, nemluvě o hydro (Švédsko, Rakousko) a jsme odkázáni na jádro. To nám marxisti z Bruselu zatrhnou a budeme nejspíš kupovat německý plyn z Ruska a nakonec předraženou energii tamtéž.
Nakonec nám zbydou oči pro pláč, energetické žebračenky a zbídačené domácnosti.
ČR by neměla lézt s jásotem na popravčí káru taženou zfanatizovanými ekoteroristy "made in Brusel".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 12:32 Reaguje na Miroslav Vinkler
Dejte nám úplně všechno a my se rozmyslíme, jestli vůbec pohneme prdelí.
čecháček je mistr světa ve zdůvodňování, proč to nejde.
Rakušáci jsou na tom stejně jak my, mají sice trochu vody, ale my máme jádro.
Nikdo nám nic nezatrhuje, jenom nejsme schopni VŮBEC NIC DĚLAT.

Já to silně nechápu, vždycky jsme byli technologická velmoc a před komárem v první desítce nejvyspělejších zemí světa.
Proč to dnes nejde, když máme podporu ze všech stran???

Já mám podezření, že je to hybridní válkou, ale třeba je příčina jinde.
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

26.1.2022 12:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano byli jsme průmyslová velmoc - to z nás udělalo Rakousko.
Ten průmysl, ale neutáhne několik vodních elektráren.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 13:01 Reaguje na Jaroslav Kořínek
Ani ne tak Rakousko, ale my sami. Teda naši předkové, kteří hovořili převážně německy.

Ale oprůmyslová velmoc jsme byli i za komára, budovali jsme celé průmyslové komplexy a zásobovali celou RVHP strojařinou.
Proč nejsme dnes schopni chytit vlak s OZE a všemi těmi technologiem, mohutně bychom na tom vydělali.

Pan Dědek je skutečně bílá vrána, PROČ??
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-miliardar-dedek-rozjizdi-v-cesku-vodikovy-byznys-jeho-startup-vydelava-186109#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=ZAXfVos5LpT-202201200931&dop_id=186109&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.czOdpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

26.1.2022 13:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Byli jsme za Rakouska jeho průmyslovou oblastí - to byl počátek ( základ). Na ten navazovali pozdější režimy - dnešní je ukončuje.
Energii do oceláren dovážíme z Austrálie. OK ??
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 13:48 Reaguje na Jaroslav Kořínek
Ropáci-uhláci jsou fakt kouzelní. Proč máme teda nejméně OZE?
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

26.1.2022 13:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Už jste dostavěl tu vodíkovou ocelárnu, která pokryje potřebu ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2022 10:08 Reaguje na Jaroslav Kořínek
Normálně se mi říká Dědek.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-miliardar-dedek-rozjizdi-v-cesku-vodikovy-byznys-jeho-startup-vydelava-186109#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=ZAXfVos5LpT-202201200931&dop_id=186109&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.1.2022 15:25 Reaguje na Pavel Hanzl
"Zatím dodáváme menší elekrolyzéry pro výrobu malých objemů vodíku pro medicinální účely,“ vysvětluje Matolín."

Jako ... všechna čest a je fajn, že jim to šlape. Ale k průmyslovému energetickému využití to má asi stejně daleko, jako váš majetek k tomu Dědkovu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.1.2022 20:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Jste udělal pokrok, již uvádíte "ropáci-uhláci", aby vás nikdo nemohl oslovovat ropáku, že používáte zemní plyn :-)?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 20:50 Reaguje na Jaroslav Studnička
To na mě plují ropáci běžně.
Ale kdo vozí uhlí z Austrálie?
Snad zeleňáci? Grínpísáci nebo grýndýláci? Zkuste hádat.
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

26.1.2022 20:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte pravdu - je lepší vozit cihly, cement a ocel vyrobenou přímo v Číně nebo v Austrálii.
Tady ty doly zavřeme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2022 08:32 Reaguje na Jaroslav Kořínek
A co kdybychom šli cestou jak Západní Evropa? Jedou tam nové technologie a Krupp staví vysokou pec na vodík.
V normálních dobách bycho byli na špičce vývoje my.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.1.2022 22:22 Reaguje na Pavel Hanzl
No, to jste tomu dal zase korunu :-).
Motat do toho koksovatelné uhlí. Vůbec netušíte o čem píšete.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2022 08:34 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tak proč dovážíme koksovatelné uhlí, když na tom stál ještě nedávno náš těžký průmysl??
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

27.1.2022 10:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože se holt vyplatí dovážet koksovatelné uhlí klidně až z Austrálie, než ho na ostravsku dál těžit.
Problematika OKD je kapitola sama pro sebe.
Nicméně mnoho lidí a organizací včetně těch ekologických bylo pro ukončení těžby.
Tak holt se teď bude vozit přes půl světa.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.1.2022 15:45 Reaguje na Pavel Hanzl
A je to tady.

Hanzl ublížený ...

" ... kde se ve vás ta arogance bere?"

A Hanzl nearogantní ...

"čecháček je mistr světa ve zdůvodňování, proč to nejde."

Vy si fakt nevidíte do huby.

Jo, a pokud budou mít Rakušáci sebemenší možnost nám do té JE hodit vidle, tak to okamžitě udělají a s rozběhem.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 17:19 Reaguje na Svatá Prostoto

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
DB

Darth Bane

26.1.2022 20:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Podívejte se do zrcadla, podívejte se, jaké zde kdakate pitomosti, podívejte se na svůj technologický titul, a poznáte, proč nemůže být CR technologická velmoc, když tu titul inženýra rozdávají takovýhle technickým analfabetum.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.1.2022 13:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.1.2022 12:44
Podíl OZE na výrobě elektřiny narostl v EU meziročně o 3 %. Abychom nahradili ostaní fosilní zdroje v neelektrickém sektoru a byli schopni velmi neúčinně zálohovat fluktuující OZE, musíme současnou výrobu elektřiny ztrojnásobit, prosíťovat kontinent novými vedeními, vybudovat nové nefosilní záložní zdroje a úložiště energie, každých 30 let elektrárny obnovovat a recyklovat.... To tempo je třeba zdesetinásobit a půjde to stále složitěji a dráže.

A takto máme udolat sotva 1/10 světových emisí CO2? A kdo se postará o redukci těch 9/10 globálních emisí a co když ty dále porostou? Pro mne je tento nadšený článek velkým vykřičníkem, zda to děláme současnými nástroji dobře.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 13:04 Reaguje na Jiří Svoboda
Pána asi chytá fantas, já bych to léčil mokrým ručníkem....
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.1.2022 13:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Nechtěl byste mi vytknout něco konkrétního?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 13:30 Reaguje na Jiří Svoboda
Třeba to, že se plašíte a vytváříte katastrofické scénáře.
Vývoj jede velmi svižně, nejen v EU, ale taky v USA a Číně a JV Asii, makají tam na hi-technologiích v OZE i elektromobilitě a všem ostatním a my sedíme na zadku a divíme se.
Nefosilní zdroje se budují velmi rychle, vedení a ostatní infrastruktura taky, akumulátory se zpožďují, ale taky jsou v kurzu. A fosilné energie se vypne až tehdy, až bude čím ji nahradit. Jak v Evropě, tak v celém světě.
Nějaké desetinásobné tempo by se hodilo leda u nás, ze skoro nuly na půlku, co Rakušáci.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.1.2022 14:41 Reaguje na Pavel Hanzl
A tyto optimistické bláboly jste si vycucal odkud?

Já jen vím, že globální emise stále rostou, přestože všichni takto makají. Kde jste vy Dederone udělal chybu?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.1.2022 15:48 Reaguje na Jiří Svoboda
Jako byste to neznal. Hanzl někde něco slyší nebo si přečte, půlku z toho pochopí blbě, půlku vůbec a pak tu dělá chytrýho.

Hanzl je nemlich to samý jako Zeman s Peroutkou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 17:19 Reaguje na Svatá Prostoto
Dovedete něco jiného než kdákat pitomosti a urážet?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.1.2022 12:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo. Ale s váma mě to moc neba. Co vám vysvětlím a hlavně odzdrojuji, to buď nepochopíte, nebo zapomenete. Já se na vás nezlobím, prostě vám není shůry dáno, ale napravovat to fakt nehodlám.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.1.2022 20:12 Reaguje na Svatá Prostoto
A 95 procent překročit, vylze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 17:24 Reaguje na Jiří Svoboda
Globální emise srostou, protože rozvoj v některých zemích (Čína) jde rychleji než budování OZE, v některých na to mastí úplně (Rusko). EU mělo nárůst jen loni, protože nastala pokoronáčová konjunktura a Rusko začalo vydírat s plynem. Ale to půjde zase dolů.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.1.2022 20:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale pro klima jsou důležité globální emise a na to jste zjevně i přes vaši genialitu krátký.

To, že EU odstěhuje své emise jinam, globálně nepomůže, vám to ale k chrochtání stačí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 20:47 Reaguje na Jiří Svoboda
Do OZE jde celý svět, globální investice x násobně převyšují ty do fosilu, nejrychleji se rozvíjí FVE.
Pro nás (Evropu) je důležité, abychom drželi krok, protože s každým zaváhání by nám ujížděl vlak. To je vidět třeba na ČR.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.1.2022 20:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Fakt JO???? A kterej OZE v Evropě má alespoň 6 GW trvalého výkonu, jako má krasnojarska Elektrárna????
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.1.2022 13:06
Kromě těch 78 % elektřiny z OZE má Rakousko pořád přes 7t CO2 na hlavu a to ještě obrovské množství emisně náročných výrobků importuje.

Za posledních 20 let snížilo Rakousko emise na hlavu o 2t a těžko lze očekávat zrychlení tempa (půjde to stále hůře a dráže). Hlavně že si dalo závazek být do roku 2040 emisně neutrální. Zlatý voči!
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.1.2022 14:59
No a jak Švédsko, tak hlavně Rakousko za námi významně zaostávají za bezemisní elektřinou z jaderných elektráren. A minimálně v případě Rakouska to vypadá, že toto zaostávání bude pokračovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 17:29 Reaguje na Richard Vacek
Ta vaše "bezemisní" elektřina tvoří nejtoxičtější odpad světa, který se nedá zlikvidovat VŮBEC. Musí se zakopat extra hluboko (nikdo ještě neví kam) a hlídat několik set let. Reaktor je vůbec tragédie.

To jejich "zaostávání" spočívá v tom, že mají energii ze slunce, vody a větru, kde se používají běžné materiály a taky se jako běžné recyklují.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.1.2022 18:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Schizofrenní Hanzl tentokrát jako odpůrce bezemisní jaderné energetiky.

Jinak lžete a lžete...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 19:01 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vy máte hlavu fakt jenom na to, aby vám nepršelo do krku.
Jádro není rozhodně žádná ekologická hitparáda, jenže dnes máme na krku nejhorší krizi v historii lidstva a právě jádro může pomoci.
Samozřejmě je daleko lepší, když to někdo zvládne jen s OZE, ale to my nejsme schopni (hlavně díky přírodním podmínkám), takže u nás jádro beru.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 19:04 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zkuste nešťastníče napsat, v čem lžu. Jinak si jděte nafackovat z roh.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.1.2022 20:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Zklidněte hormon a nebo si dojděte pro prášky do https://www.pnbrno.cz/.

Ten váš nejtoxičtější odpad se dá dokonce opět energeticky využít.
Ohledně problematiky uložiště tu vám bylo několikrát vysvětlováno, evidentně to je nad vaše možnosti chápání.
Ohledně recyklace komponent OZE tu vám bylo několikrát vysvětlováno, evidentně to je nad vaše možnosti chápání.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 20:35 Reaguje na Jaroslav Studnička
Dá se tak dobře energeticky využít, že se pořád hledá trvalé úložiště.
Bylo mi vysvětleno kulový, četl jsem odkazy pana Nováka a potvrzují to, co tu tvrdím.

Tvrdil jsem, že reaktor se nedá zlikvidovat, ale zakopat do země a 300 let hlídat.

Bylo mi vysvětleno, že je to totální nesmysl a nerozumím tomu. Reaktor se rozřeže (stránka technologických postupů) a uklidí do podzemí, kde musí být pod trvalou kontrolou.

A tak je to se vším.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2022 20:42 Reaguje na Jaroslav Studnička
S recyklace technologií OZE je to úpně stejné. Zatím se recyklují jen části, ale celý průmysl je ve vývoji a až bude končit životnost velkých objemů materiálů, bude to nachystané. Není tam zásadní technologický problém.

Zkuste mi ale vysvětlit, jak zrecyklujete ty desítky miliard tun fosilního uhlíku, který lidstvo ROČNĚ vyfučí do atmosféry.
Teď se pochlubte, jaký jste odborník a klidně si přivolejte ještě pana Vinklera i Nováka.
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

26.1.2022 21:08 Reaguje na Pavel Hanzl
To je logika - zavřeme všechny uhláky a začneme vyrábět fot. panely a větrníky.
A energii ve sklárně si vyrobíme na šlapacím kole.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2022 08:25 Reaguje na Jaroslav Kořínek
Bohužel, prospali jsme minimálně 15 let a dnes se nám to už vrací. Začali jsme velmi dobře s podporou solárů, ale zdupalo se to a špinavci z toho udělai solární tunel, takže v době, kdy šly ceny na desetinu, jsme to celý zablokovali jak na Paroubkově Marsu.
Tím jsme ztratili minimálně 10 let, kdy se jen žvanilo a ani tendr na JE jsme nebyli schopni vypsat.
Takže se propadáme do energetické chudoby, uhláky zlikvidují emisní povolenky a stejně uhlí dochází.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2022 08:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Už dovážíme uhlí z Austrálie, to je naprosto mišuge systém.
Tyhle kačáky nám krutě schází pro budování OZE.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.1.2022 12:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Mohl jste koupit OKD a výhodně prodávat koksovatelné uhlí a nic by se od klokanů nevozilo, vy mišuge:-).
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.1.2022 22:41 Reaguje na Pavel Hanzl
??? Zase tu střílíte témata a kličkujete jak zajíc na poli při honu.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.1.2022 20:00
Co to je za debilní demagogickou vetu???? Rozdíl mezi energii a elektřinou je asi takový, jako mezi barvou, a černou.
Odpovědět
Mi

Michal

26.1.2022 22:37
Asi by bylo k těm rakouským číslům o výrobě z OZE, že Rakousko musí 10-15% své roční potřeby elektřiny dovážet, protože si není schopno zabezpečit dostatek elektřiny pro vlastní potřebu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.1.2022 08:29
Nedá mi to, ale obdivuji p.Hanzla, který je schopen psát sice bláboly,
ale vyprovokuje tolik reálně myslících a vzdělaných lidí k reakcím. Asi
se minul povoláním a být politik, tak by nás přesvědčil i k sebevraždě,
kterou zachráníme planetu před zahlcením lidmi. Ono ta "gryndýlová"
politika je právě takové přesvědčování k sebedestrukci za smíchu zbytku
světa, který z toho těží prodejem paliv, solárů, větrníků, energeticky
náročné produkce a nakonec vším, co se díky zdražující energii v EU už
nevyplácí produkovat. Když ideologie nahradí logiku a ekonomická pravidla,
tak to vždy byla předzvěst totální destrukce hospodářství a státu. Malým
příkladem je 3. říše, která zpočátku tiskem inflačních marek rozhýbala
ekonomiku zasaženou krizí, ale pak už v tom jela setrvačností, až do
úplného konce. Ekonomika postavená na tisku peněz, výrobě zbraní a loupeži
cizích zdrojů musela tisknou, válčit a krást stále více a více. Až došlo
na odstřižení od zdrojů, tak krachoval zbrojní průmysl a nastal ústup do
zmrzačené a rozbité země. Tak nějak se chová EU a opět v čele s Německem.
Zázračně (na dluh) funguje "gryndýl" a o zdroje se připravujeme sami .
Pak už zbývá pouze ústup ze světové ekonomiky a uzavření do vlastní ulity
se závislostí na vnějších zdrojích. Výsledkem bude energetická, potravinová a celková chudoba zaviněná popřením logiky a ekonomických zákonů o ziskové
výrobě nahrazené přerozdělováním zisků od efektivních ke ztrátovým . O tom
je ten "gryndýl" , který je příčinou a pro některé i cílem k návratu o sto
let nazpět. Bohužel však pouze pro obyčejné lidi, protože ti zbohatlíci
nasednou do letadel a odletí tam, kde "ghryndýl" není a ani nikdy nebude.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist