https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podil-hybridu-v-eu-se-loni-zdvojnasobil-na-12-procent
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podíl hybridů v EU se loni zdvojnásobil na 12 procent

10.2.2021 10:19 | PRAHA (ČTK)
Vůbec poprvé se v EU od ledna do prosince prodalo více než milion jednotek hybridních (1,18 milionu) a elektricky nabíjitelných (1,05 milionu) osobních automobilů.
Vůbec poprvé se v EU od ledna do prosince prodalo více než milion jednotek hybridních (1,18 milionu) a elektricky nabíjitelných (1,05 milionu) osobních automobilů.
Podíl hybridních vozů na celkových prodejích osobních aut v Evropě se loni zvýšil na 11,9 procenta z předloňských 5,7 procenta. Auta nabíjená ze zásuvky, tedy elektromobily a plug-in hybridy, pak zvýšila svůj podíl 3,5 násobně na 10,5 procenta. Vůbec poprvé se v EU od ledna do prosince prodalo více než milion jednotek hybridních (1,18 milionu) a elektricky nabíjitelných (1,05 milionu) osobních automobilů.
 

Přestože celkový pokles registrací o tři miliony aut kvůli koronaviru nejvíce zasáhl vozidla s naftovým a benzinovým pohonem, konvenční typy paliv trhu stále dominovaly s podílem 75,5 procenta. Oznámila to dnes asociace evropských výrobců aut ACEA.

Důvodem růstu aut na elektrický pohon byla snaha automobilek zvýšit podíl ekologických vozidel na prodejích kvůli snížení průměrných emisí za produkci. Za nesplnění limitů jim poprvé hrozily pokuty od EU.

Ve čtvrtém čtvrtletí počet registrací elektricky nabíjených vozidel v EU vyskočil ze 131.000 jednotek v roce 2019 na téměř půl milionu, čímž poprvé překonal objem prodeje hybridních elektrických automobilů. Tento silný nárůst byl do značné míry způsoben vládními stimuly pro vozidla s nízkými a nulovými emisemi. Například v Německu se registrace elektromobilů v posledním čtvrtletí zvýšily o více než 500 procent. Hybridní auta zaznamenala během posledního čtvrtletí nárůst o 105 procent na 435.260 vozů.

"Nízkoemisní vozidla byla jediná kategorie osobních aut, která v loňském roce nezaznamenala propad, ale naopak rostla. Bylo to dáno mimo jiné i jasnou podporou automobilek s cílem snížení průměrných emisí jejich produkce. Toyota má v tomto směru významný náskok. Hybridy vyrábíme již čtvrt století a v současnosti nabízíme hybridní verzi u každé modelové řady. V loňském roce vzrostl u Toyoty na českém trhu podíl prodávaných hybridů zhruba o pět procentních bodů na 42 procent osobních vozů," uvedl generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.

Podle automobilového experta EY Petra Knapa lze loňský rok vnímat z pohledu aut na alternativní pohon jako zlomový. "To číslo letos dále poroste, i když již nepůjde o zdvojnásobení podílu," podotkl.

Zvyšující se zájem o auta na elektřinu je podle společnosti Arval patrný také u českých firem, které tvoří tři čtvrtiny tuzemských zákazníků automobilek. Alespoň jednu alternativní technologii má podle průzkumu Arvalu ve svém vozovém parku 14 procent českých firem. "I v příštích letech očekáváme díky rozšiřující se nabídce modelů s alternativními pohony minimálně dvojnásobný meziroční nárůst těchto skupin vozidel. Globálně chce společnost Arval do roku 2025 provozovat více než půl milionu elektrifikovaných aut," dodal konzultant Arvalu CZ Tomáš Kadeřábek.

V Česku se loni prodej nových aut s hybridním pohonem zvýšil o 52 procent na 12.674 vozů. Prodej elektromobilů se zvýšil o 331 procent na 3262 aut. Celkově se trh s osobními auty loni propadl o 18,8 procenta na 202.971 vozů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

15.2.2021 07:59
Je to dobrý, vývoj se nedá zastavit. Jenom vidím problém s naší energetickou soběstačností. Dnes je ta správná doba, na pořízení domácí nebo i firemní střešní fve. Jak se to začne sypat, už bude přetlak a to bude pozdě, navíc dnes jsou na to ještě dotace.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist