https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podle-morawieckeho-se-spor-o-turow-odehrava-ve-stinu-parlamentnich-voleb-v-cesku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podle Morawieckého se spor o Turów odehrává ve stínu parlamentních voleb v Česku

6.9.2021 01:31 | VARŠAVA (ČTK)
Pro Polsko je tento spor sice "nepříjemný, ale takových problémů máme desítky", tvrdí polský premiér.
Pro Polsko je tento spor sice "nepříjemný, ale takových problémů máme desítky", tvrdí polský premiér.
Spor mezi Českem a Polskem kvůli rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów za hranicemi Libereckého kraje se podle polského premiéra Mateusze Morawieckého odehrává ve stínu blížících se parlamentních voleb v ČR. V rozhovoru, který poskytl rozhlasové stanici RMF FM, předseda polské vlády řekl, že česká strana v této při podnikla nepřiměřené kroky.
 

"To je těžký, lokální spor, který se odehrává ve stínu voleb v České republice," řekl Morawiecki. "Počítám, že až se volby uskuteční, emoce opadnou," dodal Morawiecki. Pro Polsko je tento spor sice "nepříjemný, ale takových problémů máme desítky", tvrdí polský premiér.

Česko se v únoru obrátilo na Soudní dvůr EU s žalobou proti rozšiřování dolu Turów, který leží u hranic s Českem a Německem. Unijní soud v květnu Polsku nařídil, aby okamžitě přerušilo veškeré práce v dole. Polský premiér nicméně oznámil, že země nařízení nedodrží, neboť by to mělo pro Polsko velmi negativní důsledky. Česko proto požádalo Soudní dvůr EU, aby Varšavě udělil pokutu za každý den, kdy bude pokračovat těžba.

"Myslím, že jsou to nepřiměřené prostředky," řekl o postupu české strany Morawiecki. "Nechci používat silná slova, cítím se být uvedený v omyl," odpověděl na otázku moderátora, zda má pocit, že Česko, sousední země a partner ve visegrádské čtyřce, Polsko podvedlo.

Důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů. Obyvatelé obcí na české straně hranice mají problémy s mizející vodou a do budoucna se obávají i zvýšení prašnosti a hluku.

Zástupci české a polské strany jednají o mezivládní dohodě ohledně sporného dolu. Portál gazeta.pl píše, že tento týden budou pokračovat rozhovory na expertní úrovni, pak na politické.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

6.9.2021 06:53
Polský premiér řekl Polsku co chtělo slyšet. To, co nechce slyšet, je, že je ekonomicky nerentabilní držet těžbu uhlí za současných ekonomických podmínek a že při povolování prodloužení životnosti dolu do roku 2044 byla vynechána EIA úplně.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.9.2021 11:38
Je to muž na svém místě, takto hezky taktně říci že nás má úplně na háku si zaslouží ocenění:-))).
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.9.2021 17:17 Reaguje na Svatá Prostoto
i EU/papaláše v Bruseli
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist