https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podle-polskeho-uradu-nebyla-do-odry-na-konci-cervence-vypustena-dodatecna-voda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podle polského úřadu nebyla do Odry na konci července vypuštěna dodatečná voda Aktualizováno

15.8.2022 01:03 | VARŠAVA (ČTK)
Foto | Jaroslav Kubec / Wikimeda Commons
Do řeky Odry nebyla na konci července a na počátku srpna vypuštěna dodatečná voda, uvedl polský vodohospodářský úřad. Takové informace přitom šíří polská i německá média v souvislosti s hromadným úhynem ryb v řece. Krátkodobé vzedmutí hladiny bylo podle úřadu důsledkem vydatných dešťů v České republice, kde Odra pramení. Polská ministryně životního prostředí dnes řekla, že jako důvod úhynu ryb ještě není možné vyloučit otravu.

 

V některých médiích se objevila tvrzení, že do Odry byla na přelomu měsíců upuštěna voda z polských přehradních nádrží. Jde o nepravdivé informace, sdělil dnes podle agentury PAP odpovědný polský úřad. "V Česku se na konci července vyskytly prudké dešťové srážky, které se projevily na průtoku a vodním stavu," sdělil úřad.

Braniborské ministerstvo životního prostředí ve čtvrtek uvedlo, že podle prvních analýz řekou 8. srpna prošla u Frankfurtu nad Odrou "silná vlna organických látek". V německých a polských médiích se pak objevily spekulace, že na polské straně byly otevřeny nádrže, aby se možné znečištění řeky rychleji spláchlo směrem k Baltskému moři.

Z řeky byly vyloveny tuny mrtvých ryb. Polská vláda se domnívá, že tok otrávily chemické odpady. Polská policie vypsala odměnu v přepočtu kolem pěti milionů korun za informace vedoucí k objasnění ekologické katastrofy.

Ministryně životního prostředí Anna Moskwová dnes řekla, že jako důvod úhynu ryb nelze otravu vyloučit. "Žádný z dosud provedených testů nepotvrdil přítomnost toxických látek. Testujeme také ryby, dokončili jsme jejich testování na přítomnost rtuti a těžkých kovů. Ve vzorcích se ani jedno z toho nenašlo," řekla Moskwová. Teď se odebrané vzorky podle ní testují na pesticidy a dalších 300 látek.

"Variantu toxických látek stále nevylučujeme, chceme rychle viníka identifikovat. Kontrolujeme ty, kdo v blízkosti řeky podnikají a provozují průmyslovou činnost, dodala ministryně.

Sešla se dnes s německou kolegyní Steffi Lemkeovou, která masový úhyn ryb označila za katastrofu a řekla, že není jasné, jak dlouho se bude Odra ozdravovat.

Obě ministryně sdělily, že se zaměří na to, co mohou udělat, aby omezily poškození říčního ekosystému. Lemkeová prohlásila, že poté, co se v Polsku objevily mrtvé ryby, nebyly německé úřady dostatečně rychle upozorněny, a že komunikace mezi Polskem a Německem se musí zlepšit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

15.8.2022 08:14
na ilustrační fotce je názorně ukázáno co člověk s přírodou dělá,konkrétně s řekou ,pokud je to Odra a ne nějaký plavební kanál,
ať to někdo porovná s přirozeným korytem řeky ,bez upravených a vykácených břehů
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

15.8.2022 12:37 Reaguje na vaber
do kamene tesat! Díky, pane vabere.
Říká se tomu odborně kanalisace řek a v Praze to má pomník! Takto bylo završeno staleté úsilí našich "moudrých" předků!

Doporučuji zejména pro všechny, kteří se za poslední dva roky obdivovali, jak je ta Bečva pod ValMezem a Dyje nad Břeclaví "krásná řeka". Než napíšete další zbytečný komentář, klikněte si prosím na "bečvovský kanál", a pak na "dyjský kanál".
Stačí do mapy.cz zadat 1) trasa pro kanoe, 2) od do a 3) prokliknout na 2. voj mapování.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.8.2022 10:41 Reaguje na vaber
Tak ono plavbu po těch řekách taky potřebujeme, například teď se najednou ukazuje, jak vysychá Rýn, že říční plavba po Rýnu je pro Německo životně důležitá. Nahradit to dopravou p o silnici nebo železnici znamená podstaně zvýšit ekologickou stopu dopravy, minimálně už tím, že by se musely provést stavební úpravy nutné pro zvýšení kapacity.
A pro efektivní říční plavbu potřebujeme rovné řeka - kanály. Pro přírodu, život ryb a vytváření masívního říčního a okolního biotopu a zasakování vody do podzemních vod zase onu meandrující řeku s mnohem větší délkou a velkou rozlohou přilehlých biotopů lužních lesů a říčních niv kolem.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.8.2022 09:42
Kdyby to bylo u nás, tak okamžitě víme kdo je viník a tuto stopu budeme jako jedinou dál sledovat. Takto jsme odhalili nejenom Babiše.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

16.8.2022 21:33 Reaguje na Richard Vacek
1
Jak se ukázalo že to nebyl Babiš, tak masmedia po 2 měsíčním nepřetržitém harašení, na povel stichla.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.8.2022 10:16
Mnoho se dnes mluví a koná při zadržování vody v krajině. Uvědomuje
si ale většina propagátorů, že ta zadržená voda bude někde po proudu chybět? Pokud ji zadržím tolik, že ji budu mít dost, tak k jiným už nedoteče a budu napaden, že jsem jim ji vzal. Ideál je vzájemná dohoda
o zadržování vody při nadbytku do velkých přehrad a stanovení relativně stejných průtoků po celé délce toku řeky. To neudělají ani mokřady a ani malé rybníčky. Na to musí být postaveny velkoobjemové nádrže s co největším retenčním prostorem. Píše se o průplachu a následném nárazovém znečištění.
To je to o co tu jde. Při kolísání průtoku se koncentrují škodliviny do
tíšin a zvýšený průtok je uvolní. Pokud toto přichází pravidelně, tak
je obsah škodlivin únosný, pokud se ale prodleva zvětší, tak koncentrace
naroste a s průplachem zamoří řeku pod místem koncentrace. To může být
jednou z příčin úhynu zvýšenou koncentrací jinak celkem "neškodných"
nečistot. To dnes ale někteří ekologové nechtějí chápat, že pokud se
budou sajrajty do řek dál vypouštět a hromadit v tíšinách meandrů a
slepých ramen, tak bude otázkou času otrava řeky jejich vyplavením při
zvýšeném průtoku. Pokud chceme tíšiny a meandry, tak nesmíme vypouštět
ty sajrajty. Pokud je vypouštíme, tak je nesmíme nechat hromadit v těch
tíšinách a musíme je pravidelně po troškách vyplavovat vodou z retenčních
nádrží. Jiná možnost tu prostě není a je to bolestí i zcela přírodních řek, kde může ke kyslíkovému deficitu dojít pouze při suchu a teplém počasí. Pokud se nechceme dívat na ty úhyny, tak musíme buď přestat skutečně řeky znečišťovat a nebo začít průtoky regulovat a ty nečistoty proplachovat. Doma si to zkuste s WC do kanalizace. Budete-li tak velmi šetřit vodou
při splachování , že ty exkrementy se budou v potrubí usazovat, tak vám
pak pomůže pouze instalatér. Pokud spláchnete dostatečně, tak ušetříte instalatérovi práci a sobě peníze. Nehledě na ten smrad vycházející z kanalizačních šachtic, ve kterých při spoření vodou to vše zasychá a
vyhnívá místo toho, aby to zpracovala čistírna odpadních vod. Ona ta
kanalizace je taková řeka v malém. Průběžný průtok je O.K., hromadění
je na prd a průplachovou vodou místo vody z přehrady je nádrž splachovače.
Povodní může být vypouštěná vana a nedostatečným deštíčkem úsporná sprcha.
Dejte si to vše do souvislostí i v té řece, která se bez těch průplachu
neobejde, pokud nebudou ty stálé průtoky. Jinak zdar naivitě a nedouctví
odpůrců přehrad, kteří by si měli doma odstranit nádržky splachovačů
a exkrementy splachovat úspornou sprchou. Přeji bezporuchové fungování
kanalizace!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.8.2022 12:29 Reaguje na Břetislav Machaček
-Souhlasím. Pod Brnem se dost často v létě, pokud déle neprší, po dešti objevují mrtvé ryby. Příčina výplachu kanálů a usazenin v řece sice nebyla diagnostikována, ale rybáři jsou o tom přesvědčeni podle časové následnosti. Předchází prudce a krátkodobě zvýšený průtok.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

15.8.2022 13:44 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pane Vinklere, když při 5 mm srážce v okresním městě dojde k odlehčení, tak je začátek problému jinde, ikdyž s rybáři na konci můžete mít pravdu.
Prostě při nízkém Q ve VK se splašky leda usadí, ale zůstanou stále v kanalizaci. A na čištění (ucpané) kanalizace má každý Vak techniku (a že jsme lidi prasata a cpeme do záchoda hadry a vložky a prezervativy a vlhčené kapesníčky, tak vo tom žádná). Ale když jede četa s cisternou a tlakovou vodou čistit trubky, tak nedojde k odlehčení.
Může dojít k havárii, tj. velkému ucpání, kdy začne vytékat OV do toku, ale to je velmi zřídkavé a musí se to řešit akutně a promptně, nota bene ve městě velikosti Brna.

Třeba v Moldavsku se to děje, když se do kanálu dostane prase nebo pes, které si tam pochutnává na "pomyjích", a pak se nedostane ven nebo ho tam déšť uvězní ... ale v ČR jsem o tom neslyšel.
D. Fiala
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

15.8.2022 13:49 Reaguje na Daniel Fiala
havárie viz Štítná a Vlára
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-stitne-nad-vlari-uhynuly-ryby-kvuli-uniku-splasku-z-cistirny-odpadnich-vod
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

15.8.2022 13:33 Reaguje na Břetislav Machaček
Právě jste, pane Machačku, minul rozdíl mezi zadržováním vody v krajině a zadržováním vody v řece. A pak jste se střelil do vlastní nohy, když srovnáváte kanál a řeku. Pro opravdovou řeku je to pulzování naprosto klíčové a nenahraditelné, naopak pro kanál je ideální konstantní (dostatečné) Q.
S úctou D. Fiala
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.8.2022 09:59 Reaguje na Daniel Fiala
Vážený pane já jsem realista, který reálně uvažuje, co je
možné a co už nikoliv. Návrat řek od zkanalizování ke
přírodnímu meandrování je naivita vzhledem k zástavbě
a majetkoprávním poměrům. Tady vidím návrat k původní krajině bledě, mimo pár procent k tomu vhodných úseků.
Ty velké rezervoáry vhodné k průplachům jsou schůdnější
a právě ty mohou tu mnou popisovanou pulzaci zajistit
těmi průplachy v kritické době, když dochází k hromadění
sedimentů. Asi jste nepochopil, co jsem napsal, že pokud
se odvoláváte na přirozený tok, tak do něho ale nesmíme
vypouštět cizorodé sajrajty, které se v nich usazují,
což ale asi při našem hospodaření s odpady nedokážeme.
Než kontaminovaná tíšina v meandru, tak to už raději
stabilní průtok kanálem, protože se ten sajrajt nemá
kde usazovat více, než na zbytku toku. Dnes už v TV
mluvili o tom, že pokud by Polsko informovalo Němce
o úhynu dříve, tak mohli řeku propláchnout vodou z Nisy.
Je to podobné jako u Bečvy, kdy včasnější průplach z
přehrady mohl možná snížit úhyn. Ono hlavním problémem
je samotné odpadové hospodářství. Původní systém žump a
septiků vytvářel odpad vhodný navážet k likvidaci podle
potřeby producenta odpadu, ale i jeho likvidovatele.
Průběžná kanalizace s usazováním v potrubí při šetření
vodou čističky vyhladoví a následně pak zahltí tak, že
to nejsou schopny vyčistit. Je to hra na čištění a lidem
stačí na pohled "čistá" voda plná jedů a živin. Odpadní
voda by mohla být přitom využita při pěstování dnes tak
propagované energetické biomasy a nebýt pouštěna do řek.
To prostě řeky v současném stavu nevyčistí ani při jejich
samočistící schopnosti. Čekají tak na průplachy po deštích
a nebo alespoň těch z přehrad. Pokud není jedno a ani druhé,
tak je vymalováno. No a u zadržování vody v krajině jste
to asi taky nepochopil, že když ji zadržím za sucha maximum, tak bude chybět v řece a pokud je řeka s přesahem k sousedům, tak se to nesetká s pochopením. Budoucnost je
v maximalizaci zásobních nádrží brzdících odtok v době
hojnosti a dotováním toku vodou v době nouze. To vám malý
rybník s obsádkou ryb neudělá bez úhynu ryb a mokřad se
taky vyčerpá a vyschne. Naopak při nasycení půdy a mokřadů
při nadbytku vody už není ani jedno schopno nic zadržet,
ale přehrada po předchozím upuštění vody ano. Někteří
se zde stále ohánějí Izraelem, který odebírá z Jordánu
tolik vody, že už uvažuje jak doplnit Mrtvé moře, když
mu bere vodu k závlahám. Aralské jezero budiž varováním,
jak může dopadnout zadržování vody v krajině(závlahy
pozemků jsou taky zadržování vody, která by se tam nikdy
ani nedostala) a nedovolit ji pokračovat ke svému cíli.
Představte si, že se nám podaří(utopie) vybudovat tolik
mokřadů, že za sucha od nás z republiky nepoteče mimo
polovyčištěných splašek vůbec nic. Co na to asi poví ti
sousedé, že jsme si nechali všechnu vodu pro svoji krajinu?
Jakpak se to bude asi tak řešit? Chápete tu polovičatost
zadržování vody v přírodě bez možnosti regulace odtoku?
Budou to cyklické průtoky splašek a pak zase přívalových
vod. Obojí je pro život v řece zhoubný a pro sousedy to
bude důvodem žalob na stát zadržjící čistou vodu ale
pouštějící pouze vodu splaškovou.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

16.8.2022 12:12 Reaguje na Břetislav Machaček
myslím, že si nerozumíme a nemohu bohužel než krátce. V 50.a 60. letech jsme měli pravidelně mrtvé řeky na dlouhých mnohakilometrových úsecích. Hle, dnes jen vyjímečné havárie. Protože ČOV a legislativa na OV.
Přesto není "ekologický stav vodních útvarů" ani v polovině počtu dobrý či lepší, laicky řečeno se nezlepšuje voda v řekách.
Vy k tomu navrhujete investice do "nadlepšování" = přehradami (novými), já naopak investice do ČOV. Inteligentně a pravidelně. Tj. v malých obcích nestavět malé a levné, jak se to namnoze děje dnes, ale takové, které ustojí hydraulickou ranní a večerní špičku, aniž by poslali akt.kal do odtoku. Nad tím musí být zákonná norma limitující P i v těchto malých sídlech. Dnes není.

Váš přístup má tu zásadní chybu, že Vaše A, tj. ty obří investice skončí bez mého A, tj. silně znečištěné se sinicovými zákaly a anoxií. Tu praxi, jste-li poctivý realista, nahlédnete dnes na každé druhé až první přehradě.

Obrazně řečeno, přeci si nepořídíte mercedes, abyste ho zaparkoval do senkrovny?! Vy, řečeno tímto obrazem, tvrdíte, že je lepší septik s hezkým a kvalitním automobilem, než smradlavý a špinavý. Já tvrdím, že auto do senkrovny nepatří.

Hezký den

P.S. V inteligentní obci to inteligentní starosta řeší tak, že v nové zástavbě zakážou napojení deště na VK, ale v posledním domě v ulici to nařídí. Krom toho, že si nepostaví větší novou VK, než roura ve staré.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.8.2022 08:25 Reaguje na Daniel Fiala
Váš sen o dokonalých čistírnách odpadních vod si
sněte dál a věřte si, že nebudou havárie a splachy živin z polí do řek. Pokud nebudeme mít možnost ty negativní jevy minimalizovat řízenými průplachy, tak nezbývá než dál pouze přihlížet úhynům ryb.
Průplach a naředění škodlivin je poslední možnost,
jak ryby zachránit a pokud ji nemáte, tak je to
konečná. To, že jsou v nádrži sinice není vinou
nádrže, ale splachů do ní a mnohdy je lépe, když
zůstanou v nádrži, než v celém toku. Možnost odtoku
regulace z nádrží je nepřeberné množství podle
konstrukce výpustí a například dostat do prohřáté
řeky studenou vodu dokáže pouze spodní odtok z hluboké nádrže. Zabránit zamrznutí může zase teplá voda z nádrže. Rozumnou regulací zamezím extrémům a úhynům, či ledovým třenicím, které doslova v řece semelou vše živé. Bez možnosti regulace budete ale
pouhým divákem těchto jevů.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.8.2022 11:05 Reaguje na Daniel Fiala
Podle mne je problém v tom, že není odělena splašková a dešťová kanalizace. Čistička potom nezvládá přítok za dešťů, proto musí v kanálech zafungovat odlehčovací přelivy, které nadbytečnou část vody včetně zvendutého kalu pustí přímo do řeky.
Je tedy třeba do čistíren pouštět čistě jen splašky speciální splaškovou těsnou kanalizací. Potom podle mne nexistuje, aby běžně dimenzovaní čističky nezvládala ty odpadní vody vyčistit.
Plus asi bude třeba vyčištěnou odpadní vodu z čističky pouštět do řeky přes vyrovnávací a dočišťovací rybníček, aby se omezil problém , jaký byl třeba nedávno s přemnožeím sinic v Dyji a úhynem ryb.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.8.2022 10:57 Reaguje na Břetislav Machaček
Tadyhle je k tomu zajímavý článek.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-co-naplni-studny-jedne-vesnice-metoda-kterou-uz-davno-pouzivame-210922
Časem se možná dojde k téměř úplněmu řízení zasakování a současně k řízení průtoku v řekách. V řekách se může hlídat stav vody, aby tam bylo dost vody jednak pro život v řece, jednak pro čištění usazenim v řece vysokým průtokem vody.
A voda, která v období s častými srážkami v řece bude "navíc" se může buďto pouštět samospádem, ale spíš čerpat do kanálů, ze kterých se budou zasakovat propustné podzemní vrstvy a tak se bude doplňovat podzemní voda. Která může sloužit jednak jako zdroj pitné vody pro lidi, potom jako zdroj vody pro biotopy a produkční kultury, takže krajina bude mnohem víc odolnější proti suchu. A nakonec dostatek podzemní vody bude způsobovat dostatečný průtok řekou, takže řeka bude taky víc odolná proti suchu.
Jako zdroj elektřiny pro ty čerpadla se mohou hodit OZE zdroje, nejlépe asi fotovoltaika, protože zasakování má samo o sobě taky akumulační efekt, přes den a noc a v určité části i přes několik dnů. Navíc do kanálů pro zasakování bude ve většině případů stačit zvednout vodu z řeky jen o malou výšku půl metru, metr nebo tak nějak. Uzpůsobená čerpadla či vodní turbíny tak mohou čerpat velké množství vody při poměrně malém výkonu.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

16.8.2022 21:38
Voda ve Finském zálivu je zelená, řasy

https://www-spb-kp-ru.translate.goog/daily/27431/4632752/?_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=en-US&_x_tr_pto=wapp
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

20.8.2022 15:10 Reaguje na Kamil Krabice
Pane Krabice,
to co vidíte na obrázku jsou sinice, nikoli řasy, chápu pro laika zelená jako zelená, akorát tahle zelenina jsou 2,8 mld staré struktůry, tj. best of.

Nejde mi tam vrátit ruština a ten překlad google je tragédie, ale podle satelitních dat celé severní pobřeží Něvského zálivu je děs a hrůza. Inu fosfor z Petrohradu a celého povodí. Ura!
Dan F.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

20.8.2022 15:36 Reaguje na Daniel Fiala
povodí Něvy ... a to sinicová sezóna teprve začíná!

A řekněte prosím panu Machačkovi, aby tam šel postavit přehradu, která podle jeho jediného správného a revolučního názoru to Baltské moře hezky vypláchne. S takto hluboce zakořeněnou ignorancí (17/8 8:25) už nic nesvedu.
hezký den D. Fiala
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.8.2022 12:40
Prý zelené řasy mohou být i příčinou otravy Odry.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.8.2022 18:17 Reaguje na Jarka O.
Ani bych se tomu nedivil. V době sucha tečou v řekách místy pouze
"vyčištěné" splašky a pokud nedisponují přehradami, tak je není
jak dotovat čistou vodou. Žiji nedaleko místa, kde Odra opouští
území republiky a ač tam ryby lovím, tak je nemám odvahu konzumovat, protože vím, co všechno do řeky v "NORMĚ" teče. Je to v normě,
ale za sucha se to koncentruje do stavu nevhodného ke zdravému
životu ryb a všeho živého v řece.
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.8.2022 20:06 Reaguje na Břetislav Machaček
Jsem zvědavá na výsledek Odry. To složení jedů záleží na tom, jestli splachy jsou ze zemědělství, průmyslu nebo komunálu, ČOV jsou důležité. Pro ČOV jsou spatně čistitelné moc nízké i moc vysoké koncentrace znečištění.
Různá znečištění se v rybách chovají různě. Od "jen" ovlivnění druhů, přes podpory přírůstků, akutní otravy po bioakumulace jen v některých orgánech, hodne častov kostech nebo v tucích. Např. v rybách z Baltu se nesmí jíst játra, zbytek ano, varování pred celými rybami víc než 1x týdně bylo pro těhotné, a nesměl se lovit losos nad 5 kg, protože se mu v tuku usazuje rtuť. Takže vidíte, že nemusí být ten strach vždycky. Průplach přehradami se tuším dělá po dohodě, např. kvůli požáru nedávno.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist