https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podoba-primestskeho-parku-soutok-na-jihu-prahy-bude-znama-do-konce-dubna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podoba příměstského parku Soutok na jihu Prahy bude známa do konce dubna

11.4.2023 00:37 | PRAHA (ČTK)
Soutok Berounky a Vltavy.
Soutok Berounky a Vltavy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | IPR Praha
Podoba plánovaného příměstského parku na soutoku Vltavy a Berounky na jihu Prahy bude známa do konce letošního dubna. Město spolu s odborníky nyní vybírá vítěze mezinárodní krajinářsko-urbanistické soutěže. V rozhovoru s ČTK to řekla náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti). Kdy bude park hotov, nelze podle ní v současné době říct.
 

Park, který z Prahy přesáhne i do Středočeského kraje, by měl sloužit mimo jiné rekreaci a zvyšovat rozmanitost krajiny. Mohly by tam být sady a aleje a část plochy sloužit k pastvě zvířat. "V současné době se uskutečňuje vyhodnocení soutěže a 26. dubna má být slavnostní akce, kde bude oznámen vítěz. Následovat bude veřejná zakázka na vytvoření plánu rozvoje a revitalizace území podél Vltavy a Berounky," řekla Komrsková.

Z krajinářsko-urbanistické studie podle ní vzejde strategie rozvoje území, návrh obnovy okolí obou řek a rovněž návrh k přírodě šetrné protipovodňové ochraně Lipenců a Dolních Černošic.

Následně bude město řešit podobu vstupů do parku v Radotíně a Černošicích včetně návrhu parkoviště a zastávek MHD či návrh bezpečného propojení Zbraslavi a Radotína pro pěší a cyklisty. Pro tyto oblasti vzniknou samostatné studie, které budou vycházet z výsledků zmíněné studie. "Jejich vytvoření by mělo trvat něco málo přes rok," řekla Komrsková.

Kdy konkrétně začne budování parku a kdy bude dokončen a otevřen veřejnosti, nelze podle náměstkyně v tuto chvíli říci. "Bude to největší park, bude desetkrát větší než Stromovka, a to není práce na jedno volební období," řekla. Kromě velkého rozsahu navíc bude nutné se zabývat proměnou mimo jiné brownfieldů či zemědělské půdy, které se na území plánovaného parku nacházejí, což také nebude snadné, dodala Komrsková.

Na území nivy na soutoku Berounky a Vltavy žije mimo jiné 560 druhů motýlů. V lokalitě jsou také ledňáčci nebo bobři. Park by měl sloužit i zemědělskému hospodaření, ale ne velkoplošného typu, což by zároveň rozvíjelo biodiverzitu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

13.4.2023 05:48
Jak je vidět, v parku bude k vidění leccos. Jestli tam bude i lužní les, biotop pro takový soutok typické, se uvidí.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.4.2023 11:22
Předpokládám, že se přihlásí i Petroll se svým nejlevnějším (jistě vítězným-) projektem Sukcese. Příroda totiž ví nejlíp, co kde má růst a žít. Amazonie byla kdysi též odlesněna a znovu se vše samo/obnovilo.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist