https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pohyb-turistu-v-ceskem-svycarsku-bude-ridit-semafor-reagujici-na-vystrahy-chmu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pohyb turistů v Českém Švýcarsku bude řídit semafor reagující na výstrahy ČHMÚ

1.7.2023 01:42 (ČTK)
Podle výstrah ČHMÚ, které upozorní na reálné riziko vzniku požáru daného zejména stupněm půdního sucha, rychlostí větru a nízkou pravděpodobností srážek bude správa parku na svých webových stránkách zveřejňovat odstupňovanou regulaci pohybu návštěvníků, a to od volného pohybu po omezení vstupu do lesů v noci až po noční zákaz a pohyb jen po značených trasách během dne.
Podle výstrah ČHMÚ, které upozorní na reálné riziko vzniku požáru daného zejména stupněm půdního sucha, rychlostí větru a nízkou pravděpodobností srážek bude správa parku na svých webových stránkách zveřejňovat odstupňovanou regulaci pohybu návštěvníků, a to od volného pohybu po omezení vstupu do lesů v noci až po noční zákaz a pohyb jen po značených trasách během dne.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | piqsels
Pohyb turistů v národním parku České Švýcarsko bude od července řídit semafor. Reagovat bude na výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ohledně vzniku požárů, informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Loňský ničivý požár zasáhl 1000 hektarů v národním parku, u jeho likvidace se vystřídalo 6000 hasičů.
 

Nový způsob vyhlašování omezení pohybu turistů bude fungovat od soboty 1. července. Podle výstrah ČHMÚ, které upozorní na reálné riziko vzniku požáru daného zejména stupněm půdního sucha, rychlostí větru a nízkou pravděpodobností srážek bude správa parku na svých webových stránkách zveřejňovat odstupňovanou regulaci pohybu návštěvníků, a to od volného pohybu po omezení vstupu do lesů v noci až po noční zákaz a pohyb jen po značených trasách během dne. Od 2. července bude proto správa národního parku na www.npcs.cz pravidelně oznamovat stupně rizika, ke kterým se vážou případná odstupňovaná omezení.

"Nechceme návštěvníky zbytečně omezovat, a ani nemůžeme podceňovat riziko požáru v lesích národního parku, proto v létě bude platit pružná regulace," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letní režim, který platil tři měsíce, bude vycházet z výstrah požárního rizika vydávaných Českým hydrometeorologickým ústavem. "Dnes jsou na ně velmi dobře zvyklé obce, policisté i hasiči a nyní podle nich bude správa národního parku regulovat pohyb turistů," uvedl Hladík. MŽP vyhláškou vydalo opatření obecné povahy.

Nejrozsáhlejší požár v České republice vypukl v Českém Švýcarsku loni 24. července. Kvůli požáru policie obvinila muže z obecného ohrožení a poškození cizí věci. V případě prokázání viny soudem mu hrozí trest odnětí svobody až na 15 let.

Národní park České Švýcarsko je oblíbeným cílem turistů v Ústeckém kraji. Největší atrakcí jsou soutěsky u říčky Kamenice v Hřensku. V posledním předpandemickém roce 2019 je navštívilo téměř 400 000 lidí. Loňskou sezonu přerušil v červenci požár, Edmundovu soutěsku navštívilo asi 117.000 lidí, k Divoké soutěsce si našlo cestu asi 14.000 výletníků. Letos národní park navštěvuje o víkendech a svátcích podobný počet turistů jako před nástupem pandemie, která ovlivnila návštěvnost v letech 2020 a 2021. Velká část turistů přijíždí ze zahraničí, zejména z Německa.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

1.7.2023 05:17
Ještě lépe by to řídilo zvýšené vstupné !
Odpovědět
pk

pepa knotek

3.7.2023 10:36
Než nevyrazíte na houby, tak nejdřív propátrat internet, jestli neexistuje nějaký web, který vám nařídí jestli můžete do lesa vstoupit nebo ne - to myslí někdo fakt vážně ? Tak to bude fungovat ještě lépe než SEMAFOR za covidu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist