https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pokud-je-nad-kosi-s-tridenym-odpadem-obrazek-sledujicich-oci-lide-vice-tridi-rika-ocenena-studentka-o-svem-vyzkumu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pokud je nad koši s tříděným odpadem obrázek sledujících očí, lidé více třídí, říká oceněná studentka o svém výzkumu

10.12.2020 07:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Letošní vítězka soutěže Czech Envi Thesis Anna Tabášková a střípek z její finálovéprezentace.
Letošní vítězka soutěže Czech Envi Thesis Anna Tabášková a střípek z její finálovéprezentace.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Studentská práce o vlivu nevědomých procesů v našem mozku na environmentální chování získala letošní cenu v soutěži Czech Envi Thesis. Autorkou nejlepší práce zabývající se ochranou životního prostředí ze společenskovědního pohledu je Anna Tabášková z Univerzity Palackého v Olomouci. Uspěla v celorepublikové konkurenci 62 přihlášených prací z celkem 14 univerzit.
 

„I když si to neuvědomujeme, působí na nás neustále celá řada vjemů, které ovlivňují naše chování. Moje práce potvrdila, že pokud umístíme nad koše s tříděným odpadem stimuly v podobě obrázku přírody, zvířat nebo sledujících očí, lidé mají tendenci více třídit,“ shrnula letošní vítězka výsledky svého výzkumu. „Naopak je tomu v přítomnosti obrázků s grafity,“ dodala.

Ve finále soutěže získali ocenění ještě Adriana Ševčíková z Univerzity Karlovy a Patrik Šimůnek z ČVUT v Praze.

O vítězi letošního ročníku rozhodla vědecká rada soutěže, ve které byli přítomni odborníci z oboru včetně zástupce Ministerstva životního prostředí, které Czech Envi Thesis zaštiťuje.

„Z pohledu vědecké rady vidíme oproti minulému ročníku obrovské zvýšení zájmu studentů,“ komentovala letošní ročník Jiřina Jílková z Univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Anna Tabášková převzala titul nejlepší studentky bojující za přírodu od loňské vítězky Kateřiny Tumové. Ta v loňském finále zvítězila s prací zabývající se znovuvyužitím odpadní vody v domácnostech i ve větších komerčních prostorách.

„Z pohledu nás organizátorů soutěž plní její hlavní účel – popularizovat aktuální témata v oblasti ochrany životního prostředí a podporovat mladé talenty,“ ohlíží se za letošním finále zakladatel soutěže Jan Macháč z UJEP.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JK

Jaroslav Kořínek

11.12.2020 09:49
Asi před cca. 15lety dělaly středoškolačky také průzkum - zjišťovaly co se deváťáci představovali , když byli malí pod pojmem JÉŽIŚEK. Vyhrál ježek a byly z toho na větvi - opravdu si to nedokázali vysvětlit - málem z toho udělali otázku pro sociology - že prý asi proto že nosí dárky na zádech jako jablíčko a jiné hlouposti. Vysílali to v ČR dopoledne - rychle reagovat nešlo.--- Jak jednoduše zní odpověď ? Zkuste s batoletem prohlížet obrázky ježka - " To je krásný JEŽÍČEK - Pepíčku "
To je jen ukázka toho jaké hlouposti se tu zkoumají.
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

11.12.2020 10:47 Reaguje na Jaroslav Kořínek
Ještě doplním - Naopak - Středoškolačky na zdrávce provedly test účinnosti roušky. Na živný roztok v petriho miskách - mluvily různou intenzitou - bez roušky a s rouškou. Výsledky byly tak přesvědčivé a prokazatelné ve prospěch roušek . Dokonce ČT s nimi natočila a uvedla reportáž. Bohužel ji odvysílali pouze jednou.
Žádné jiné publicity se jim nedostalo - natož ocenění. Právě nyní min. zdravotnictví pracně po tisící vysvětluje prospěšnost roušek.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist