https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polabske-hury-se-stanou-zvlaste-chranenym-uzemim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polabské hůry se stanou zvláště chráněným územím

10.11.2018 01:15 | PRAHA (ČTK)
Na snímku Semická hůra vyfotografovaná z Přerovské hůry
Na snímku Semická hůra vyfotografovaná z Přerovské hůry
Polabské hůry na Nymbursku se stanou zvláště chráněným územím, rozhodli středočeští radní. Cílem je ochrana chráněných a vzácných rostlin a živočichů, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
 

Polabské hůry je společné označení pro trojici svědeckých vrchů: Přerovskou, Semickou a Břístevskou hůru, jejichž celková rozloha je přes 22 hektarů.

"Cílem je ochrana cenných rostlinných stanovišť s výskytem zvláště chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů. Jedná se o polopřirozené suché trávníky a křoviny na vápenitých podložích i extenzivně sečené louky. Z hlediska ochrany jsou významné zejména jižní svahy takzvaných svědeckých vrchů, kde je teplomilná vegetace," uvedl hejtmančin náměstek Miloš Petera (ČSSD).

Na Polabských hůrách se vyskytuje například vzácná hvězdnice zlatovlásek, kavyl Ivanův, česnek hranatý, hořeček nahořklý, z živočichů je to třeba zlatohlávek tmavý, kudlanka nábožná, skokan štíhlý nebo ještěrka obecná.

Největší z třech území je Přerovská hůra o rozloze téměř 11 hektarů. Semická hůra se rozkládá na téměř devíti hektarech a Břístevská hůra na zhruba třech hektarech. Ve vzdálenosti 50 metrů od hranic zvlášť chráněného území Polabské hůry bude vymezené ještě ochranné pásmo.

Na Polabských hůrách jsou významné zejména jižní svahy, na kterých jsou vyvinuta typická společenstva bílých strání s hojným výskytem druhů z červeného seznamu ohrožených zvířat a rostlin. Vláda zařadila Polabské hůry v roce 2009 do seznamu Evropsky významných lokalit Natura 2000.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist