https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polarni-vedkyne-je-pravdepodobne-ze-do-r.2050-bude-v-lete-arktida-bez-ledu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědkyně: Je pravděpodobné, že do roku 2050 bude v létě Arktida občas bez ledu

9.8.2021 13:40 | PRAHA (ČTK)
Dnešní zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), který působí při OSN, podle polární vědkyně Marie Šabacké přinesla hlavně zpřesnění některých dat ohledně klimatického vývoje a oteplování planety. Šabacká uvedla, že ze závěrů vyplývá, že při tzv. středním scénáři budou nadále ustupovat ledovce v polárních krajích i nižších oblastech nebo se budou objevovat extrémy typu povodní a sucha a nedostatku pitné vody v horských oblastech. Je také pravděpodobné, že do roku 2050 bude v letních měsících Arktida občas bez ledu. Šabacká na dnešní konferenci upozornila, že nízké množství mořského ledu mělo vliv i na chladné počasí v Evropě letos na jaře.
 
"Zpráva zpřesňuje data, která vyšla před šesti lety. Zpřesňuje data, která se týkají oteplování planety, zpřesňuje vlastně scénáře modelování a také zpřesňuje informace, co se týče ústupu ledovců, ústupu mořského ledu a vzestupu mořské hladiny v závislosti na ústupu ledovců," řekla Šabacká.

Ohledně vývoje při tzv. středních scénářích, s nimiž zpráva počítá, Šabacká uvedla že se v polárních oblastech bude nadále oteplovat rychleji než ve zbytku planety. "Víme, že ledovce budou ustupovat, a to nejen v polárních krajích, ale i přímo v nižších zeměpisných šířkách. Také víme, že bude docházet častěji k extrémním událostem typu povodní, typu naopak sucha a nedostatku pitné vody třeba v horských oblastech. Nebo lavinám, ať už lavinám půdy nebo lavinám sněhovým," shrnula vědkyně.

Podle ní bude také nadále ubývat množství sněhu. "Sníh odráží asi 90 procent záření. To je taková pozitivní zpětná vazba, že čím méně je sněhu, tím více se otepluje, protože méně světla se odráží. A to je právě problém i u ledovců, že se často ztmavují v důsledku oteplování a tím pádem to přispívá k ještě rychlejšímu tání," popsala Šabacká.

To, co se i při středních scénářích může dít, ale dosud se těžko predikuje, jsou pak podle ní kolapsy velkých šelfových ledovců a ledovcových štítů. "Ale je poměrně vysoce pravděpodobné, že to je něco, co můžeme vidět dříve, než se předpokládalo. A zároveň také pravděpodobně do roku 2050 uvidíme v létě, tedy v srpnu, září, Arktidu bez ledu," doplnila ekoložka.

Šabacká upozornila na dopad, který má klima v polárních oblastech na počasí v jiných částech světa. Uvedla, že podle nových studií je neobvyklé množství sněhu a srážek, které v dubnu a v květnu zasáhly Evropu, důsledkem toho, že bylo málo mořského ledu."Důvod je, že mořský led je vlastně taková zátka, která pokryje oceán. Z něho se pak nemůže vypařovat vlhkost. Tím, že plocha byla menší, se vypařovalo více vlhkosti, a tak se vytvořila fronta, která se přesunula nad Evropu a spadlo velké množství sněhu a ledu," popsala vědkyně. Podle Šabacké jsou i první studie, které ukazují, že i výskyt sucha a teplotu ve středu Evropy částečně ovlivňují atmosferické proudy, které se vytvářejí v Arktidě. "A které se vlastně posouvají potom do Evropy," řekla.

Zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) dnes uvedla, že lidská činnost jednoznačně způsobila růst teploty na Zemi, stojí za nedávnými zásadními výkyvy klimatu, vlnou veder či záplavami a vedla k menší stabilitě celé planety. Podle vědců se planeta v každém případě ohřeje o 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni, otázkou pouze zůstává jak rychle. Při respektování nejambicióznějšího plánu překonáme tuto teplotní hranici ve 30. letech tohoto století a její překročení podle vědců spustí nezvratné změny po celém světě. Dnes zveřejněná zpráva je první ze tří plánovaných zpráv.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.8.2021 14:45
Jistě by byla zajímavá přednáška známého ekonoma (ekonomie je pavěda) o tom, jak trh ne/ovlivnil antropocén.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.8.2021 16:10
pouze pravděpodobné
Odpovědět
VK

Václav Kain

9.8.2021 16:43
Takových předpovědí jsme už slyšeli fůru aby se nakonec zjistilo,že to všechno byly nějaké ničím nepodložené hypotézy.Globální oteplovíní je zase jenom podvod stejně jako stupidní bezpečnostní opatření kvůli coronu.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

9.8.2021 16:49 Reaguje na Václav Kain
No tak když to tvrdíte zrovna vy. :D :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 20:17 Reaguje na Václav Kain
Když astronomové dokázali, že Země je kulatá a obíhá kolem Slunce, takových názorů bylo všude taky něurékom.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

9.8.2021 22:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Už ste zistil čo je to ten Mauerov cyklus? Alebo sa čaká na udelenie Nobelovej ceny?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.8.2021 21:20 Reaguje na Vladimir Mertan
https://cs.wikipedia.org/wiki/Maunderovo_minimum
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.8.2021 18:14
Tím se otevírá alternativní cesta pro lodě, což je dobrá zpráva pro globální ekonomiku a zvláště pro přilehlé oblasti, které z intenzivnější dopravy mívají rovněž užitek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 20:19 Reaguje na Richard Vacek
Jistě, málo taháme megagigatuny pastových krámu přes celou planetu, že? Málo u toho vyčadíme kouře a málo vypustíme do nejčistší a nejohroženější přírody nafty, ropy a vyjetého oleje. Voni sou hlava........
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

10.8.2021 06:40
Paní Šabacká je bioložka, ale to nevadí, dnes si polínko do ohně přidává každý vědec, který potřebuje grant na svoji činnost.
Tvrdit opak, nedostane nic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.8.2021 21:11 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy máte pocit, že vědec, který chce grant, chodí k nějakému táboráku s polínkama?
Kdysi se tomu říkalo "vidíte to jak Hurvínek válku".
Odpovědět

Jirka Černý

10.8.2021 09:12
Myslím že podle seriálu Futurama situaci vyřešil globální válečný konflikt a následná jaderná zima která anulovala globální oteplování.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.8.2021 21:08 Reaguje na Jirka Černý
A výsledkem byla Venuše, že?
"Zatímco na Zemi se vyvinuly nespočetné formy života, je Venuše doslova pekelnou planetou. Pod jejími oranžově-žlutými mraky z kyseliny sírové dosáhl skleníkový efekt apokalyptických rozměrů".
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist