https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pole-se-zeleninou-u-tesetic-zaplnili-sberaci-hitem-jsou-rajcata-a-melouny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pole se zeleninou u Těšetic zaplnili sběrači, hitem jsou rajčata a melouny

26.8.2021 00:33 | TĚŠETICE (ČTK)
Samosběr zeleniny se farmář Kašpar předloni rozhodl zavést kvůli nedostatku brigádníků i nízkým výkupním cenám.
Samosběr zeleniny se farmář Kašpar předloni rozhodl zavést kvůli nedostatku brigádníků i nízkým výkupním cenám.
Pole se zeleninou u Těšetic na Olomoucku zaplnili první sběrači, kteří si mohou vlastníma rukama sklidit mrkev, cibuli, zelí, červenou řepu či si odnést melouny vypěstované na zdejším lánu. O samosběr čerstvé zeleniny je velký zájem, do polí v okolí Těšetic na přelomu srpna a září vyrážejí tisíce lidí. "Lidé se ptají hlavně na melouny a rajčata," řekl ČTK farmář Ladislav Kašpar, který samosběr u Těšetic organizuje druhým rokem.
 

Pole se zeleninou u Těšetic mají celkovou rozlohu 25 hektarů. Kašpar letošní úrodu zeleniny odhaduje na 150 až 170 tun. Navzdory chladnému a deštivému jaru i létu je srovnatelná s loňským rokem. Nabídku pěstované zeleniny Kašpar rozšířil o cukety, salátové okurky, rajčata či lilek. O tyto druhy zeleniny totiž lidé projevili značný zájem.

Kašpar letos začal ve velkém pěstovat spolu se zeleninou i melouny, které zabírají 1,5 hektaru. "Je to kvalitní a chutná odrůda. Starší lidé si vzpomenou, že takto melouny chutnaly dříve," uvedl Kašpar. Zahraniční melouny prodávané v supermarketech se podle něj sklízejí nezralé, aby přečkaly transport do Česka, což má negativní vliv na jejich kvalitu a chuť.

Samosběr zeleniny se farmář Kašpar předloni rozhodl zavést kvůli nedostatku brigádníků i nízkým výkupním cenám, které pěstitelům zeleniny nabízejí velkoobchody. Kašpar upozornil na to, že v posledních letech klesá podíl pěstitelů na konečné prodejní ceně zeleniny v obchodech, ze které si značnou část ukrajují obchodní řetězce.

Pro čerstvou zeleninu si loni na pole u Vojnic přijely tisíce lidí. Kašpara překvapila skladba zákazníků, kteří neváhali obléknout pracovní oděv a vyrazit do pole sklízet zeleninu pro vlastní spotřebu. Původně počítal s tím, že přijdou spíše starší lidé. Zeleninu ale přijely sklízet i mladé rodiny s dětmi. Odměnou za práci na poli jim byla kvalitní zelenina za cenu, která je zhruba o dvě třetiny nižší než na pultech tuzemských obchodů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist